دولت موقت اوکراین: از کنترل شرق عاجزیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از هواداران روسیه پس از اشغال ساختمانی دولتی در شهر دونتسک همراه با سگش "فاتحانه" روبروی دوربین حاضر شده است

اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین می‌گوید کیف از مهار ناآرامی‌ها در شرق این کشور عاجز مانده است.

شورشیان هوادار روسیه در ادامه اشغال اماکن مهم در شهرهای شرقی اوکراین، روز چهارشنبه به چند ساختمان دولتی در لوهانسک یورش بردند.

آقای تورچینف گفته است اکنون هدف دولت موقت اوکراین جلوگیری از سرایت این ناآرامی‌ها به نقاط دیگر است.

هواداران روسیه در مناطق شرقی اوکراین که اکثرا روس تبار هستند، در روزهای اخیر علاوه بر ادامه اشغال ساختمان‌های دولتی، گروهی از ناظران اروپایی را هم گروگان گرفته‌اند.

روز چهارشنبه (۳۰ آوریل) گزارش شد فعالان هوادار روسیه به چندین ساختمان دولتی در شهر لوهانسک در شرق اوکراین یورش برده اند.

آنها که گفته می‌شود دارای مسلسل بوده‌اند مقر دولت منطقه‌ای و دفتر دادستانی را پیش از حمله به ایستگاه پلیس اشغال کرده بودند.

اولکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین، پس از انتشار این اخبار از پلیس محلی به خاطر "منفعل ماندن" و "خیانت" انتقاد کرد.

دولت موقت اوکراین، مسکو را به حمایت و تجهیز معترضان مسلح در شرق این کشور متهم می‌کند و می‌گوید برخی از نیروهای سرویس‌های امنیتی اطلاعاتی روسیه برای سازماندهی و آموزش این شبه نظامیان وارد خاک اوکراین شده‌اند.

اتهامی که کرملین آن را رد کرده و می‌گوید قصد تهاجم یا دخالت در اوکراین را ندارد اما به شدت نگران مورد "سرکوب" قرار گرفتن روس‌زبان‌های اوکراین است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption لوهانسک تازه ترین محل ناآرامی در شرق اوکراین است

پیش‌تر روسیه از تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا و اتحادیه اروپا در ارتباط با اقدامات مسکو که به ادعای غرب باعث بی‌ثبات کردن اوکراین می شود انتقاد کرده بود.

سرگئی ریابکف معاون وزارت خارجه روسیه گفت آمریکا با هدف گرفتن بخش فناوری پیشرفته روسیه "عملا پرده آهنین را پایین کشیده است."

او افزود که اتحادیه اروپا ثابت کرده که "زیر انگشت شست واشنگتن است."

دیمیتری روگوزین معاون نخست وزیر روسیه هم اخطار داد که اگر تحریم‌ها بخش موشک‌سازی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است فضانوردان آمریکایی در ایستگاه بین المللی فضایی "در معرض خطر قرار گیرند."

هم اکنون انتقال خدمه به ایستگاه فضایی بین المللی یا از آنجا به زمین با موشک‌های روسی انجام می‌شود.

شرق اوکراین که جمعیت بزرگی از روس زبان‌ها دارد پایگاه ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری سابق اوکراین بود. او در جریان اعتراضات عمومی ماه فوریه گدشته برکنار شد.

دولت موقت کیف درخواست فعالان نزدیک به روسیه برای اعطای خودمختاری بیشتر را رد کرده است چون نگران است این مناطق چون شبه جزیره کریمه اعلام جدایی کنند و به روسیه ملحق شوند.

وام ۱۷ میلیارد دلاری اوکراین تصویب شد

همزمان با اوج گرفتن تنش‌ها در شرق اوکراین که به افزایش مجادله میان آمریکا و متحدان اروپایی‌اش با روسیه انجامیده است، صندوق جهانی پول روز چهارشنبه (۳۰ آوریل) با اعطای وام ۱۷ میلیارد دلاری به اوکراین موافقت کرد.

این وام که به قصد کمک به اقتصاد در حال ورشکستگی اوکراین تصویب شده است ظرف مدت دو سال به این کشور پرداخت خواهد شد. قسط اول این وام به مبلغ سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به زودی در اختیار دولت موقت اوکراین قرار می‌گیرد.

در برابر این وام، دولت اوکراین موظف می شود که اصلاحاتی بنیادی در ساختار نحیف اقتصاد این کشور پدید آورد؛ از جمله، افزایش مالیات‌ها، افزایش بهای حامل‌های انرژی و ثابت نگهداشتن مقدار دستمزد پایه.

با تصویب وام صندوق جهانی پول، اوکراین اکنون قادر خواهد بود حدود ۱۵ میلیارد دلار کمک‌های بین المللی دیگر را هم دریافت کند. کمک‌هایی که اوکراین وعده دریافت آنها را از بانک جهانی، کانادا، ژاپن، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دریافت کرده است.

مطالب مرتبط