انتقاد پوتین از ولیعهد بریتانیا به خاطر مقایسه او با 'نازی‌ها'

حق نشر عکس AFP

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه اظهارات شاهزاده چارلز ولیعهد بریتانیا و مقایسه خودش با آدولف هیتلر را "غیرقابل قبول" دانست.

یکی از پناهندگان لهستانی تبار جنگ جهانی دوم که در جریان سفر رسمی شاهزاده چارلز به کانادا با او دیدار کرده بود، گفته ولیعهد بریتانیا برخی اقدامات نازی‌ها را به رفتار آقای پوتین در قبال اوکراین تشبیه کرده است.

رییس جمهوری روسیه که به دنبال بحران اوکراین با انتقاد رهبران کشورهای غربی مواجه شده، گفت چنین حرفی "غلط" است و اگر ولیعهد بریتانیا آن را گفته باشد این "رفتار شایسته عضو خانواده سلطنتی نیست."

دفتر شاهزاده چارلز از اظهار نظر در این باره خوداری کرده است.

آقای پوتین در جریان مصاحبه با رسانه‌های خبری بین المللی در پاسخ سوالی درباره این اظهار نظر گفت: "در چنین مواقعی من به یاد یک ضرب المثل خوب می‌افتم ؛عصبانی هستی، پس اشتباه می‌کنی."

"حرف من را به نخست وزیر و شاهزاده برسانید. او بارها از کشور ما دیدار کرده، من هیچوقت این حرف را از او نشنیده‌ام."

" اگر این حرف‌ها درست باشد، البته که غیرقابل قبول است. می‌دانم که او [ولیعهد بریتانیا] هم این را به خوبی می‌فهمد، مرد با شخصیتی است. من با او و خانواده سلطنتی آشنایی دارم. این یک رفتار شایسته خانواده سلطنتی نیست."

گفته شده شده شاهزاده چارلز در بازدید رسمی از کانادا و در جریان ملاقات با یک زن لهستانی پناهنده جنگ جهانی دوم در موزه مهاجرت "هالیفکس" چنین اظهار نظری کرده است. خانم فرگوسن لهستانی ۷۸ ساله گفته شاهزاده موقع بحث درباره اشغال اروپا توسط هیتلر گفته "بی شباهت به کاری که پوتین می‌کند نیست."

واکنش ها در بریتانیا

سفارت روسیه در بریتانیا گفته اظهارات گزارش شده "غیرقابل تحمل" است، اما واکنش‌ها در بریتانیا عموما در حمایت از ولیعهد این کشور بوده است.

دیوید کامرون نخست وزیر گفته درباره مکالمات شخصی اظهارنظری نمی کند. او اضافه کرده "همه حق اظهارنظر شخصی دارند."

نیک کلگ، معاون نخست وزیر و دبیر کل حزب لیبرال دموکرات هم گفت: "ولیعهد در اظهار نظرات خود آزاد است." درهمین حال اد میلبند، رهبر حزب کارگر نیز گفته: "حرف شاهزاده بی ربط نیست."

ولادیمیر پوتین در مصاحبه اخیر خود سردی روابط بین دو کشور بریتانیا و روسیه بعد از بحران اوکراین را کمرنگ جلوه داد. او اضافه کرد: "من معتقدم اگر همتایان ما در بریتانیا مثل من، به منافع ملی فکر کنند و نه ملاحظات دیگر، همه اینها به زودی می‌گذرد و همکاری ما مانند گذشته ادامه پیدا می‌کند."

مطالب مرتبط