انتخابات اروپا: چه کسی رئیس کمیسیون اروپا می‌شود؟

حق نشر عکس AFP

فراکسیون های سیاسی حاضر در پارلمان اروپا که دربرگیرنده احزاب همفکر در کشورهای عضو اتحادیه هستند، نامزد مورد نظر خود را برای ریاست کمسیون اروپا معرفی می کنند. این اولین بار در تاریخ اتحادیه اروپا است که اعضای پارلمان که در حقیقت نمایندگان شهروندان کشورهای عضو هستند، رییس کمیسیون اروپا عالی ترین مقام اجرایی این اتحادیه را انتخاب خواهند کرد.

اما این گزینش در نهایت باید توسط روسای دولت کشورهای عضو اتحادیه تصویب شود و به همین خاطر شاید آنها به غیر از تمام نامزدهای معرفی شده فرد دیگری را در نظر داشته باشند. دوره ماموریت ژوزه مانوئل باروسو رییس فعلی کمیسیون اروپا در ماه نوامبر به پایان خواهد رسید.

اولین مناظره مهم بین نامزدهای این مقام روز ۲۸ آوریل و از طریق شبکه تلویزیونی یورونیوز پخش شد.

رای گیری برای انتخابات پارلمانی اروپا در فاصله ۲۲ تا ۲۵ ماه مه انجام می شود.

نگاهی به نامزدهای مقام ریاست کمسیون اروپا

ژان کلود یونکر، اهل لوکزامبورگ، نامزد فراکسیون احزاب راست میانه موسوم به حزب مردم اروپایی

آقای یونکر از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ نخست وزیر لوکزامبورگ بود که برای کشورهای اروپایی یک رکورد طولانی است.

حق نشر عکس BBC World Service

او از با سابقه ترین سیاستمداران اتحادیه اروپا و یکی از افراد کلیدی در دوره مدیریت بحران اقتصادی اخیر است. او ریاست کمیسیون متشکل از وزرای اقتصاد کشورهای عضو اتحادیه را برعهده داشته که مهمترین تصمیم ها از جمله اصلاحات کشورهای مقروض مثل یونان، پرتغال، ایرلند و قبرس را اتخاذ کرده است.

آقای یونکر از معتقدان سرسخت به ادغام بیشتر کشورهای عضو اتحادیه است و بسیاری او را "فدرالیست" یا طرفدار یک نظام فدرال برای اتحادیه اروپا می دانند. او در راه اندازی طرح پول واحد اروپا نیز نقش مهمی داشت.

او که متولد ۱۹۵۴ است در اروپایی بزرگ شده که هنوز با پیامدهای جنگ جهانی دوم دست و پنجه نرم می کرد. از طرفداران حفظ برنامه های حمایت اجتماعی در اروپاست و با بازگذاشتن دست اقتصاد بازار برای تحمیل سیاست های خود به کشورهای عضو مخالف است.

مارتین شولتز، اهل آلمان ، نامزد فراکسیون چپ میانه و دموکرات های اروپا

حق نشر عکس BBC World Service

او ریاست پارلمان اروپا را به عهده دارد که دوران کارش به پایان رسیده و همچون آقای یونکر یکی از طرفداران سرسخت ادغام بیشتر کشورهای عضو اتحادیه است.

او در سال ۱۹۵۵ در منطقه آخن آلمان متولد شده که از نظر تاریخی قلب پروژه اتحادیه اروپا تلقی می شود. او در دوران جوانی کتابفروش بوده و به مرور در سلسله مراتب حزب سوسیال دموکرات آلمان پیشرفت کرده است.

مصدومیت شدید، امید دوران جوانی او برای پیشرفت در فوتبال حرفه ای را برباد داد ولی توانست در عرصه سیاست پیشرفت کند و در سال ۱۹۹۴ به نمایندگی پارلمان اروپا انتخاب شد.

صحنه رویارویی او با سیلویو برلوسکونی نخست وزیر سابق ایتالیا در سال ۲۰۰۳ در جلسه پارلمان اروپا از موارد به یادماندنی است . آقای برلوسکونی در آن مکالمه تند آقای شولتز را با نگهبانان اردوگاههای مرگ آلمان نازی مقایسه کرده بود. این مشاجره باعث شد که مدتی روابط آلمان و ایتالیا به شدت سرد شود.

آقای شولتز چه در فعالیت های خود و چه در مناظره تلویزیونی اخیر از مسایلی نظیر حقوق بشر، اصلاحات در سیستم مالی و همینطور کنار گذاشتن سیاست های ریاضتی و تاکید بر مشوق ها برای رونق اقتصادی اتحادیه اروپا دفاع کرده است.

گای فرهوفشتات اهل بلژیک، نامزد فراکسیون احزاب لیبرال اروپا

حق نشر عکس BBC World Service

آقای فرهوفشتات متولد ۱۹۵۳ و یکی از مدافعان اصولی فدرالیسم در اتحادیه اروپا است. او در فاصله سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۸ نخست وزیر بلژیک بود و قبل از آن نیز مقامهای سیاسی و دولتی دیگری برعهده داشت. از نظر دیدگاههای اقتصادی او به نئولیبرالیسم گرایش شدیدی داشت و از پیروان ایده های مارگارت تاچر تلقی می شد.

در دوره بحران اقتصادی اخیر او از کمیسیون اروپا خواست که اقدامات قاطع تری انجام داده، در کنترل اقتصاد کشورهای عضو دخالت بیشتری کرده و در عین حال کشورها را درمسیر نزدیکی بیشتر با یکدیگر هدایت کند.

او طرفدار یک صندوق پول اروپایی و چاپ اوراق قرضه واحد برای کل اروپا است تا به این طریق از شکاف مالی موجود بین کشورهای طلبکار و بدهکار کاسته شود. او معتقد است که اتحادیه اروپا برای رقابت با آمریکا، چین و یا قدرتهای دیگری که در عرصه اقتصاد جهان رو به شکوفایی هستند، به یکپارچگی بیشتری نیاز دارد.

او در سال ۲۰۰۴ نیز به عنوان یکی از نامزدان مقام ریاست کمیسیون اروپا معرفی شده بود ولی در نهایت این مقام به ژوزه مانوئل باروسو داده شد. بریتانیا از جمله کشورهایی بود که از نامزدی آقای فرهوفشتات برای این مقام دفاع کرد.

اسکا کلر اهل آلمان، نامزد فراکسیون احزاب سبز

حق نشر عکس BBC World Service

اسکا کلر از چهره های بسیار فعال جنبش سبزها و طرفداران محیط زیست در آلمان است و از تمام نامزدهای دیگر برای مقام ریاست کمیسیون اروپا با فاصله زیادی جوانتر است.

او در مناظره تلویزیونی ۲۸ آوریل شرکت داشت ولی سبزهای اروپا برای ریاست کمیسیون اروپا یک نامزد دیگر هم دارند که ژوزه بوو از رهبران قدیمی و قهرمانی مبارزات دهقانان فرانسه است.

خانم کلر که ۳۲ ساله است در یکی از شهرهای آلمان شرقی سابق و نزدیک مرز لهستان متولد شده است. او در سال ۲۰۰۹ به نمایندگی در پارلمان اروپا انتخاب شد و درمسائلی مثل مهاجرت، بیکاری جوانان و تجارت عادلانه صاحبنظر است.

الکسیس سیپراس اهل یونان، نماینده فراکسیون چپ های اروپا

حق نشر عکس BBC World Service

آقای سیپراس رهبر گروه اصلی مخالف دولت یونان، در انتخابات آینده پارلمان اروپا که در ماه مه برگزار می شود رهبری احزاب چپ گوناگون در کشورهای اروپایی را برعهده خواهد داشت.

اگر رای دهندگان اروپایی به جناح چپ متمایل شوند او و فراکسیون تحت رهبری‌اش برای ائتلاف با فراکسیون چپ میانه شانس زیادی خواهند داشت و به احتمال زیاد شانس مارتین شولتز برای کسب مقام ریاست کمیسیون اروپا را افزایش خواهد داد.

حزب سیریزا به رهبری آقای سیپراس در انتخابات پارلمانی یونان در سال ۲۰۱۲ با کسب آرای زیاد در مقام دوم قرار گرفت. در آن زمان بسیاری از رای دهندگان دراعتراض به پیامدهای بحران اقتصادی و سیاست های ریاضتی اتحادیه اروپا، احزاب قدیمی را رها کرده و از حزب آقای سیپراس حمایت کردند که طرفدار مهار سیاست های مالی اتحادیه اروپا و دفاع از حقوق اجتماعی شهروندان است.

آقای سیپراس متولد سال ۱۹۷۴ در آتن در رشته مهندسی راه و ساختمان تحصیل کرده و در دوره دانشجویی جزء گروههای کمونیست بود.

او با طرح ها و شروط نهادهای بین المللی و وام دهندگان به یونان مخالف است. او طرفدار ملی کردن ادارات و موسسات خدمات اجتماعی مثل بهداشت و آموزش و پرورش است و سیاست های بازار آزاد را مسئول فقر و دشواریهای اقتصادی میلیون ها نفر از مردم یونان می داند.

مطالب مرتبط