اوکراین فراخوان خدمت نظام وظیفه صادر کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption ارتش اوکراین از کسری بودجه و توازن قوا در برابر ارتش روسیه رنج می‌برد

اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین با فراخوان خدمت نظام وظیفه اعلام کرد این تصمیم به منظور مقابله با بدتر شدن اوضاع امنیتی در شرق این کشور اتخاذ شده است. همزمان هواداران مسلح روسیه ساختمان دادستانی شهر دونتسک در شرق را اشغال کرده‌اند.

اوکراین روسیه را متهم به تجهیز و حمایت از شبه نظامیان مخالف دولت می‌کند، ادعایی که مسکو آن را رد می‌کند.

در همین حال، از مرزهای شرقی اوکراین گزارش می‌شود حدود ۴۰ هزار نیروی نظامی روسیه در آنسوی مرزها مستقر شده‌اند.

روز پنجشنبه (اول مه - یازدهم اردیبهشت) دفتر رئیس جمهوری موقت اوکراین در بیانیه ای اعلام کرد فراخوان خدمت نظام وظیفه به جهت مقابله با وخامت اوضاع در شرق و جنوب این کشور اتخاذ شده تا با شبه نظامیان هوادار روسیه که ساختمان‌های دولتی در این مناطق را اشغال کرده و یکپارچگی کشور را تهدید می‌کنند مقابله شود.

اوکراین هم اکنون ۱۳۰ هزار نیروی نظامی دارد که با فراخوان نیروهای احتیاط می تواند آن را به یک میلیون نفر افزایش دهد.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواستار ترک نیروهای ارتش اوکراین از جنوب شرقی این کشور و آغاز گفتگوهای ملی به منظور حل بحران اوکراین شده است.

دفتر ریاست جمهوری روسیه گفته این اظهارات در گفتگوی تلفنی آقای پوتین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم مطرح شده است.

با شدت گرفتن بحران در شرق اوکراین، اولکساندر تورچینف، روز گذشته گفت دولت از کنترل اوضاع در شهرهای شرقی عاجر مانده است اما کاملا در وضعیت آماده باش جنگی قرار گرفته است.

در همین حال از دونتسک در شرق اوکراین خبر می‌رسد شبه نظامیان هوادار روسیه دفتر دادستانی را به اشغال خود در آورده‌اند. گزارش شده که در تلاش این نیروها برای تسخیر ساختمان دادستانی منطقه، چندین نفر زخمی شده‌اند.

شبه نظامیان هوادار روسیه به سوی پلیس که از این ساختمان مراقبت می‌کرد سنگ پرتاب کردند و با آنها درگیر شدند.

تماس مرکل با پوتین

همچنین گفته شده است که خانم مرکل با آقای پوتین تماس گرفته و خواستار آزادی گروهی از ناظران بین المللی سازمان امنیت و همکاری اروپا شده که توسط جدایی طلبان هوادار روسیه اسیر شده‌اند.

ناظران بین‌المللی شورای امنیت و همکاری اروپا، از اوسط مارس به منظور کمک به بحران اوکراین وارد این کشور شدند.

اما گروه ۱۲ نفره از این ناظران، شامل پنج اوکراینی، جمعه پیش ۲۶ اردیبهشت، توسط شبه نظامیان هوادار روسیه در شهر اسلوویانسک گروگان گرفته شدند.

در همین حال یک وابسته نظامی روسیه به ظن جاسوسی در اوکراین بازداشت شده و از او خواسته شده تا خاک اوکراین را ترک کند.

طبق گفته وزیر امور خارجه اوکراین این وابسته نظامی که نامش فاش نشده است، در فعالیت‌هایی دست داشته که " با مقام دیپلماتیک وی مطابقت نداشته است."

مطالب مرتبط