ارتش اوکراین به شهر تحت تسلط طرفداران روسیه حمله کرده است

حق نشر عکس Getty
Image caption در جریان عملیات روز جمعه دست کم دو فروند هلی‌کوپتر دولتی توسط موشک ضدهوایی سرنگون شده است

از ساعات اولیه بامداد روز جمعه، ١٢ اردیبهشت (٢ مه)، صدای انفجار از اطراف شهر اسلوویانسک، واقع در شرق اوکراین به گوش می‌رسد و در داخل شهر آژیر خطر به صدا در آمده است.

به گفته برخی منابع خبری اوکراینی و روسی، این شهر هدف حمله نظامی نیروهای دولتی قرار گرفته اما در مورد ابعاد و نحوه عملیات گزارش‌های متفاوتی در دست است.

اسلوویانسک در هفته‌های اخیر تحت تسلط شبه نظامیان طرفدار روسیه بوده است که این شهر را مستقل از دولت مرکزی اوکراین اعلام کرده‌اند. آنان خواستار تغییر دولت اوکراین یا الحاق بخش شرقی این کشور به روسیه هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، صبح جمعه ویاچسلاو پونوماورف، شهردار خودخوانده اسلوویانسک، گفت که "نیروهای دفاعی" شهر دو فروند هلی‌کوپتر دولتی را سرنگون کرده و یک خلبان را به اسارت گرفته‌اند. ساعاتی بعد، مقامات اوکراینی نیز سرنگونی دو فروند هلی‌کوپتر توسط موشک های ضدهوایی را تایید کردند.

شبکه های تلویزیونی روسیه تصاویری را از خلبان اسیر، که زخمی است، نشان داده اند که شبه نظامیان او را در برابر خبرنگاران، که تقریبا همه آنان وابسته به رسانه‌های روسی هستند، به نمایش گذاشته‌اند.

خبرنگار آسوشیتدپرس ستونی از دود را در حومه شهر مشاهده کرده است و شبکه‌های تلویزیونی روسیه گفته‌اند که اسلوویانسک "هدف تهاجم نظامی" قرار گرفته است. در عین حال، گزارش‌هایی که از برخی نقاط شهر مخابره شده حاکی از آرامش در این نقاط است.

حق نشر عکس Getty
Image caption نیروهای دولتی گفته اند شهر را به محاصره درآورده و به تصرف سنگرهای شبه‌نظامیان ادامه می‌دهند

همزمان، خبرگزاری رویترز به نقل از فیسبوک آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین، وقوع درگیری در این شهر را تایید کرده است. آقای آواکوف نوشته است که شورشیان مسلح علیه نیروهای دولتی موشک ضدهوایی به کار برده‌اند که در نتیجه آن، یک خلبان کشته و یک خلبان دیگر زخمی شده است.

این گزارش مشخص نمی‌کند که شبه‌نظامیان به چه هدف‌هایی موشک ضدهوایی شلیک کرده و قربانیان این موشک‌ها خلبان چه نوع وسیله‌ای بوده‌اند.

وزیر کشور اوکراین افزوده است: "تروریست‌ها علیه نیروهای ویژه اوکراین تسلیحات سنگین، از جمله نارنجک انداز و پایگاه متحرک موشکی به کار گرفته‌اند و مزدوران حرفه‌ای آنان را همراهی می‌کنند."

مقامات دولتی اوکراین از شبه‌ نظامیان طرفدار روسیه با عنوان "تروریست" نام می‌برند و برخی از آنان گفته‌اند که نفرات آموزش دیده ارتش روسیه برای کمک و هدایت شبه نظامیان به داخل اوکراین اعزام شده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پوتین عملیات اسلوویانسک را "مجازات غیرنظامیان" توسط ارتش اوکراین توصیف کرده است

هنوز در مورد شرایط در اسلوویانسک تضویر روشنی در دست نیست، اما براساس مطالب فیسبوک وزیر کشور و برخی منابع نظامی اوکراین، نیروهای دولتی شهر را به محاصره گرفته و یک پاسگاه ایست و بازرسی شبه نظامیان را تصرف کرده‌اند.

به گفته برخی ناظران، در صورتی که سرنگونی دو فروند هلی‌کوپتر در ساعات اولیه عملیات صحت داشته باشد، نیروهای دولتی برای پاکسازی شهر، یا باید ابعاد عملیات را گسترش دهند و به یک حمله نظامی سنگین دست بزنند یا عملیات را متوقف کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، عملیات علیه شبه نظامیان در اسلوویانسک را محکوم کرده است. سخنگوی رئیس جمهوری روسیه دولت اوکراین را به اقدام به مجازات غیرنظامیان و حمله مسلحانه به "اجتماعات مسالمت آمیز شهروندان" متهم کرده و گفته است که این اقدام "هر نوع امیدی به موفقیت توافقنامه ژنو را نابود کرده است."

توافقنامه ژنو دو هفته پیش در مذاکرات وزیران خارجه و مقامات ارشد آمریکا، اوکراین، روسیه و اتحادیه اروپا به دست آمد و طبق آن، قرار بود تمامی "افراد مسلح غیرقانونی" در برابر معافیت از پیگرد قانونی، داوطلبانه خلع سلاح شوند و مراکزی را که به اشغال در آورده اند تخلیه کنند.

کوتاه مدتی پس از اعلام حصول این توافقنامه، به نقل از شبه نظامیان طرفدار روسیه گزارش شد که تا زمانی که "دولت و پارلمان غیرقانونی" اوکراین برکنار نشده اند، حاضر نیستند اسلحه خود را کنار بگذارند.

اسلوویانسک، واقع در حدود یکصد و شصت کیلومتری مرز روسیه، از محل‌های تمرکز نیروهای شورشی طرفدار روسیه است که هفت تن از ناظران سازمان همکاری و امن را نیز به گروگان گرفته‌اند.

حق نشر عکس d
Image caption روز گذشته طرفداران روسیه دادستانی دونتسک را به تصرف درآوردند

بعد از ظهر روز گذشته، اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین، نیروهای ذخیره را به زیر پرچم فرا خواند و گفت که این اقدام برای مقابله با اوضاع وخیم امنیتی در شرق کشور ضرورت دارد.

ساعاتی پیش از آن، شبه‌نظامیان طرفدار روسیه به ساختمان دادستانی شهر دونتسک در شرق اوکراین حمله کرده و با پراکندن نیروهای پلیس و گرفتن تجهیزات آنان، این ساختمان را به تصرف در آورده بودند.

همچنین، روز گذشته گزارش شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در گفتگو با صدراعظم آلمان، گفته است که نیروهای دولتی اوکراین منطقه عمدتا روس زبان شرق این کشور را تخلیه کنند و دولت اوکراین از طریق مذاکره با جدایی‌طلبان، در صدد حل بحران سیاسی این کشور برآید.

در ماه فوریه، شبه نظامیان طرفدار روسیه بر شبه جزیره کریمه، که اکثریت جمعیت آن را روس زبانان تشکیل می دادند، مسلط شدند و چندی بعد، اکثر اعضای پارلمان محلی به الحاق این سرزمین به روسیه رای داد.

در ماه مارس، رئیس جمهوری روسیه معاهده انضمام کریمه به خاک روسیه را با فرستادگان این پارلمان امضا کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط