پیام انفجار ایستگاه قطار سین‌کیانگ برای شی جین‌پینگ

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رسانه‌های دولتی آقای شی را بعنوان رهبری خیرخواه نشان می دهند که با افراد محلی دیدار می‌کند

حمله به ایستگاه راه آهن اورومچی زمانی رخ داد که شی جین پینگ، رهبر چین، در حال به پایان رساندن اولین سفر خود، بعنوان رئیس جمهور، به منطقه سین کیانگ بود.

این زمانبندی به نظر تصادفی نمی‌رسد و حامل پیامی برای شی جین پینگ است.

پکن به سختی در تلاش است تا از گسترش خشونت در غربی ترین استان چین، زادگاه اقلیت قومی اویغور، جلوگیری کند.

چین "جدایی طلبان اویغور" را مسئول حمله مرگبار دیگری ماه مارس در یک ایستگاه راه آهن در کون مینگ – هزاران کیلومتر دورتر از استان سین کیانگ – اعلام کرد.

آقای شی در حالی از این استان بازدید می‌کرد که حادثه کون مینگ همچنان در ذهنش بود.

از زمان آخرین حمله تا به حال، تلویزیون دولتی چین پیوسته در حال ارائه تصویری از آقای شی به عنوان رهبری پدرگونه است که در بازدید چهار روزه خود با اهالی این منطقه دیدار کرده است.

در برخی از تصاویر پخش شده، او در حالی نشان داده می‌شود که کلاه سنتی مردان اویغور را به سر دارد.

اویغورها، که اکثرشان مسلمانند، کمتر از نیمی از جمعیت این استان را تشکیل می‌دهند. آن‌ها برای سالیان متمادی به فشار فرهنگی و مذهبی توسط حکومت مرکزی چین معترض بوده‌اند. پکن همواره این ادعاها را رد کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بازدید از سین کیانگ، در مرز چین با آسیای مرکزی، اولین سفر آقای شی بعنوان رئیس جمهور به این استان است

اویغورهای پناهنده شده به خارج از کشور و سازمان های حقوق بشری ادعا می‌کنند که سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی چین باعث تندتر شدن آتش ناآرامی ها در این منطقه شده است.

با این حال دولت مستقر در پکن می‌گوید که این خشونت ها توسط گروه‌های خارج از کشور حمایت می‌شود و تنها راه پایان دادن به ناآرامی ها توسعه و یکپارچه سازی بیشتر است.

به همین دلیل بود که آقای شی در سفر خود در یک مدرسه دو زبانی برای دانش آموزان اویغور سخنرانی کرد و در آنجا بر اهمیت آموختن زبان ماندارین، زبان رسمی چین، در کنار زبان محلی شان تأکید کرد.

او گفت که این کار باعث گشایش چشم انداز کاریابی آن‌ها در آینده و همچنین افزایش "همبستگی قومیتی" خواهد شد.

رهبر چین همچنین وعده داده که با مشتی آهنین به آنچه او تروریسم خواند پاسخ خواهد داد.

آقای شی در سخنرانی خود برای افسران پلیس در کاشغر، شهری در جنوب غربی سین کیانگ، گفت: "باید در روزگار صلح بیشتر زحمت کشید، تا خونریزی در دوره جنگ را کاهش داد. باید به روش‌های مؤثر برای مقابله با عوامل تروریست دست بیابیم."

از زمان آخرین حمله، پوشش خبری این حمله ها شدیداً سانسور می‌شود.

تصاویری از محل این حمله از سایت ویبو – معادل توییتر در چین – پاک شده است. این نشان می‌دهد که دولت چین تا چه حد نسبت به این موضوع حساس است.

در عوض تلویزیون دولتی به پخش تصاویری با مضمون افزایش هماهنگی قومیتی می‌پردازد. ولی این تصاویر نمی‌تواند این واقعیت را پنهان کند که سیاست‌های چین در سین کیانگ، دست کم تا کنون، کمکی به شرایط موجود نکرده است.

مطالب مرتبط