نواز شریف: هنوز به مذاکره با طالبان امیدوار هستم

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان
Image caption نخست وزیر پاکستان تاکید می‌کند که ستیزه‌جویان باید قانون اساسی کشور را قبول کنند

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، می‌گوید که علیرغم عدم تمدید آتش‌بس یک ماهه با دولت از سوی طالبان، وی هنوز امیدوار است که مذاکرات با طالبان ادامه پیدا کند و به موفقیت برسد.

آقای شریف در یک مصاحبه اختصاصی با بخش اردوی بی‌بی‌سی تاکید کرد که این مذاکرات "بهترین گزینه" پیش رو برای خاتمه دادن به درگیهای خشونت بار در کشور است.

انجام مذاکرات با طالبان و پاپان دادن به خشونت‌های چند ساله، از محورهای اصلی برنامه‌های انتخاباتی آقای شریف بود.

آقای شریف در این گفتگو که در خلال دیدارش از لندن صورت گرفت، همچنین گفت که استراتژی دولتش برای مذاکرات با طالبان می‌تواند بدون ادامه خشونتها صلح وثبات به ارمغان آورد.

آقای شریف در عین حال تاکید کرد که ستیزه‌جویان کشور باید قانون اساسی را قبول کنند.

موضوع قانون اساسی پاکستان یکی از مهمترین موارد اختلاف بین طالبان پاکستان و دولت است. برای دولت و ارتش پاکستان قانون اساسی خط قرمز محسوب می‌شود. گروه طالبان خواهان تغییراتی در این قانون و اجرای شریعت اسلامی در کشور است.

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان پاکستان در اواسط ماه گذشته میلادی (آوریل) اعلام کرد که آتس‌بس یک ماهه خود با دولت را تمدید نمی‌کنند

'در سایه تهدید نمی شود مذاکره کرد'

اظهارت آقای شریف چند روز پس از آن منتشر می شود که طالبان پاکستان گفتند که مذاکرات آنها با دولت در سایه تهدید امکان‌پذیر نیست.

به گفته مقامات طالبان، مذاکره و تهدید همزمان، کمکی به پیشبرد مذاکرات صلح نمی‌کند.

یک سخنگوی طالبان در همین رابطه گفته است که مذاکرات سیاسی با این گروه نباید به عنوان سلاح مورد استفاده قرار گیرد.

وی همچنین گفته است که قبول آتش بس یک ماهه از سوی طالبان "هدیه‌ای" به مردم پاکستان بود و افزود که دولت پاکستان اقدامات عملی جدی برای پیشبرد مذاکرات صلح انجام نداده است.

طالبان پاکستان در اواسط ماه گذشته میلادی (آوریل) اعلام کرد که آتش‌بس یک ماهه خود با دولت را تمدید نمی‌کند. به دنبال تلاشها برای مذاکرات با طالبان در ماه مارس نمایندگان دولت و نمایندگان طالبان پاکستان بر سر یک آتش بس یک ماهه به توافق رسیده بودند.

به دنیال این توافقات نمایندگانی از دو طرف با یکدیگر دیدار کردند اما نتیجه ملموسی از این مذاکرات و دیدارها حاصل نشد.

مطالب مرتبط