طرحی جدید برای ادامه جستجوی هواپیمای گمشده مالزی

حق نشر عکس d

مقامات استرالیا، مالزی و چین در کانبرا، پایتخت استرالیا به منظور برنامه‌ریزی برای ادامه عملیات جستجوی هواپیمای گمشده مالزیایی تشکیل جلسه دادند.

در جلسه‌ای که توسط وارن تاس، معاون نخست وزیر استرالیا تشکیل شد، وزرای راه و ترابری چین و مالزی و انگوس هوستون، رئیس عملیات جستجو شرکت داشتند.

وارن تاس خطاب به اعضای جلسه گفت که عملیات جستجو باید وارد مرحله جدیدی شود که منطقه‌ای وسیعتر را در بستر اقیانوس در بر گیرد.

به گفته وارن تاس، نقشه برداری دقیق از منطقه‌ای وسیعتر، مهمترین گام برای آغاز مرحله‌ای جدید از عملیات جستجو است.

پرواز MH370 هواپیمایی مالزی در روز ۸ مارس با ۲۳۹ سرنشین از کوالالامپور راهی پکن بود که ناپدید شد. دو ایرانی نیز از مسافران این هواپیما بوده‌اند.

از آن پس سناریوهای مختلفی درباره آنچه بر سر این هواپیما آمده مطرح شده، اما عملیات تجسس برای یافتن این هواپیما تاکنون ناموفق بوده است.

مقامات استرالیا بر این باورند که بر اساس اطلاعات دریافتی از ماهواره‌ها، این هواپیما در آب‌های غربی استرالیا و در نزدیکی شهر پرت سقوط کرده است؛ جایی که هزاران کیلومتر با مسیر اصلی اش فاصله دارد.

هنوز معلوم نیست که چه عاملی باعث شد که این هواپیما تا این حد از مسیر اصلی اش فاصله بگیرد.

آقای تاس گفت که برای ادامه جستجو به ابزار جدید از جمله ابزار سونار و سیستم های حسگر زیر آبی نیاز است.

معاون نخست وزیر استرالیا در این باره گفت: "امکان آنکه بعضی از این ابزار را بتوانیم از بخش دولتی کشورهای سراسر جهان تهیه کنیم وجود دارد، اما اکثر آنها را باید از بخش خصوصی تهیه کنیم."

آقای تاس همچنین به ضرورت نقشه برداری دقیق و شناسایی منطقه وسیعتری از بستر اقیانوس اشاره کرد.

او گفت: "بخش وسیعی از این منطقه هیچگاه بررسی و نقشه برداری نشده است و به همین دلیل درک بهتر و دقیقتر بستر اقیانوس مستلزم تلاش بیشتری از جانب ماست.

به گفته مقامات استرالیایی مرحله جدید جستجو ممکن است یک سال به طول انجامد.

مطالب مرتبط