تاکید به احداث سریع راه آهن در ملاقات رؤسای جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رحمان و بیردی‌محمداف در جریان ملاقات آقایان رحمان و بیردی‌محمداف نه سند همکاریها به امضا رسید

رؤسای جمهوری تاجیکستان و ترکمنستان گفته‌اند که در ملاقات خود به بنیاد سریع راه آهن ترکمنستان-افغانستان- تاجیکستان تأکید کرده‌اند.

ملاقات امامعلی رحمان و قربانقلی بیردی‌محمداف، روز دوشنبه ۵ مه در قصر ملت، در دوشنبه پاتیخت تاجیکستان، دایر شد و در چهارچوب آن میان دو کشور ۹ سند همکاری از جمله میان وزارتهای نقلیات، معارف، اقتصاد و تجارت، ورزش و جهانگردی و فرهنگ به امضا رسید.

آقای رحمان در نشست خبری بعد از انجام ملاقات گفت که در این نشست جانبها اوضاع منطقه و افغانستان بعد از خروج نظامیان ناتو از آن کشور و نقش کشورهای هم‌مرز در تأمین ثبات در آن کشور را مطرح کردند.

پرزیدنت رحمان با تأکید به گسترش روابط تاجیکستان و ترکمنستان بویژه در هشت سال اخیر، گفت: "توافقات جدید ما، فرصتهای اضافی را برای تقویت و توسعه قبل از همه تجارت و اقتصاد و ارتباطات فراهم می‌کند. ما بار دیگر تایید کردیم که تمام تلاشهایمان را برای راه‌اندازی برنامه بنیاد راههای آهن ترکمنستان افغانستان و تاجیکستان و بنیاد سریع آن به خرج دهیم."

در تابستان سال ۲۰۱۳ رؤسای جمهوری ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان در مراسمی سنگ پای‌دیوار نخستین راه آهن میان سه کشور را در شهر "آته مراد" آن کشور گذاشتند. کارشناسان این راه را بویژه برای رشد اقتصادی دو کشور تاجیکستان و افغانستان مهم خوانده‌اند.

آقای رحمان می‌گوید که در ملاقات امروز خود با پرزیدنت بیردی‌محمداف، جانبها، تقویت تدابیر برای اجرای قراردادهای قبلی همکاریها در محورهای تجارت، ارتباطات، اقتصاد و علم و فناوری میان این دو کشور را نیز مطرح کرده‌اند.

وی گفت: "در این جاده (مسیر) باید بیشتر به عرصه‌های متقابل سودمند، نظیر حمل و نقل، از جمله ارتباطات هوایی و راه آهن، سفرهای متقابل شهروندان به قلمرو این کشورها، توسعه حفر میدانهای نفت و گاز، بخش انرژی و صنایع و آموزش و پرورش توجه شود."

رئیس جمهوری تاجیکستان می‌گوید که جانبها همچنین به توافق آمدند که از موضع همدیگر در سطح بین‌المللی حمایت خواهند کرد و دورنمای همکاریها در چهارچوب سازمانهای بین‌المللی بانفوذ جهانی را بررسی کردند.

رئیس جمهوری ترکمنستان، نیز در سخنانی گفت که در ملاقات دو جانب همچنین مسئلة محیط زیست در منطقه و استفاده از ذخایر آب در آسیای میانه‌ را بررسی کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقایان رحمان و بیردی‌محمداف در ملاقات خود به بنیاد سریع راه آهن ترکمنستان-افغانستان و تاجیکستان تأکید کرده‌اند

او افزود: "ترکمنستان چون همیشه در بررسی این موضوع به مرام و قانون بین‌المللی تکیه می‌کند. کشور ما همچنین در عرصه انرژی نیز سیاست درهای باز را اختیار کرده است. ما قرار است که در آینده نزدیک بنیاد خط جدید انتقال نیروی برق از ترکمنستان به چین را آغاز کنیم که این خط از قلمرو کشورهای آسیای میانه‌، از جمله تاجیکستان می‌گذرد.”

آقای بیردی‌محمداف گفت که جانبها مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی را نیز در ملاقاتشان مطرح کرده‌اند.

وزیران امور خارجه دو کشور نیز در مورد همکاریهای دو کشور توافقاتی را به امضا رساندند. میان مسئولان دانشگاههای ملی دو کشور ترکمنستان و تاجیکستان عهدنامه‌ای در مورد تحکیم روابط و همکاری میان این مؤسسات نیز به دست آمد.

در چهارچوب این توافقات، قرار است ترکمنستان در ناحیه جلیکول ولایت ختلان بنای یک مکتب همگانی را بنیاد کند.

رئیس جمهوری ترکمنستان به جز از ملاقات با پرزیدنت رحمان با قاهر رسولزاده، نخست‌وزیر تاجیکستان و رئیسان مجالس علیا و سفلای پارلمان تاجیکستان دیدار خواهد داشت.

در دو دهه اخیر بین ترکمنستان و تاجیکستان بیش از ۵۰ توافق همکاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و اجتماعی و فرهنگی امضا شده است. در دیدار رسمی رئیس جمهوری ترکمنستان از تاجیکستان در سال ۲۰۱۰ شش سند همکاری میان این دو کشور امضا شده بود، ولی برخی از این سندها تا حال اجرا نشده‌اند.

از جمله، بر اساس سند همکاری میان وزارت نقلیات تاجیکستان و شرکت هواپیمایی ترکمنستان در آن زمان، قرار بود پروازها میان دوشنبه و عشق‌آباد از سر گرفته شود، اما تا حال در این راستا اقدامی صورت نگرفته است.

بر اساس اطلاع رسمی، تبادل کالا میان این دو کشور آسیای میانه‌ سال تا سال افزایش یافته و در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۱۹ میلیون دلار آمریکایی را تشکیل داده است.

مناسبات دیپلماتیک میان تاجیکستان و ترکمنستان از ماه ژانویه سال ۱۹۹۳، در دوره رهبری سفرمراد نیازاف، رئیس جمهوری فقید ترکمنستان آغاز یافته است.

مطالب مرتبط