عملیات ارتش سودان جنوبی برای تصرف شهر نفت خیز بنتیو

Image caption سودان جنوبی از زمان اعلام استقلال در ژانویه ۲۰۱۱ شاهد خشونت های داخلی بوده است

نیروهای وفادار به رئیس جمهوری سودان جنوبی عملیات تازه‌ای را برای تصرف شهر استراتژیک بنتیو، واقع در شمال این کشور که اخیرا به کنترل شورشیان درآمده است، آغاز کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، ستونی از نیروهای دولتی و خودروهای زرهی به سمت مرکز شهر راه افتاده ‌است.

شهر نفت خیز بنتیو از اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۳ کانون درگیری‌ خونین نیروهای وفادار به سالوا کی‌یر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی و نیروهای حامی ری‌یک مچار، معاون سابق او بوده است.

سازمان ملل متحد ماه گذشته اعلام کرد که شورشیان پس از تصرف بنتیو، صد‌ها غیرنظامی متعلق به قبیله رقیب را کشته اند. شورشیان این اتهام را بی اساس میدانند.

خبرنگار بی‌بی سی می‌گوید هم اکنون صدای تیراندازی از داخل شهر شنیده می‌شود که حاکیست که نبرد بین نیروهای دولتی و شورشیان ادامه دارد.

عملیات تازه نیروهای نیروهای وفادار به سالوا کی‌یر در حالی آغاز شد که او اخیرا به جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته بود آماده مذاکرات مستقیم با معاون سابقش است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش‌های متعددی حاکی از قتل دینکا‌ها به دست شورشیان و قتل نوئر‌ها به دست نیروهای ارتش منتشر شده است

جان کری روز جمعه گذشته از دستیابی به یک تفاهم مقدماتی خبر داد که بر اساس آن قرار بود مذاکرات صلح با میانجی گری اتیوپی برگزار شود.

اما ری‌یک مچار سپس در مصاحبه‌ای با وب سایت خبری سودان تریبیون گفت که به جان کری گفته است مذاکرات رو در رو می‌تواند «غیرسازنده» باشد.

وزیر امور خارجه آمریکا نگران وقوع نسل کشی در سودان جنوبیست و خواهان اعزام نیروهای صلحبان بیشتری به نواحی بحران زده این کشور است.

آقای کی‌یر از قوم دینکا، بزرگ‌ترین قبیله سودان جنوبی است، ولی آقای مچار از قبیله نوئر است که دومین جمعیت قومی این کشور است.

از زمان آغاز خشونت‌ها، گزارش‌های متعددی حاکی از قتل دینکا‌ها به دست شورشیان و قتل نوئر‌ها به دست نیروهای ارتش منتشر شده است.

سودان جنوبی، از زمان اعلام استقلال در ژانویه ۲۰۱۱، نتوانسته است دولتی باثبات تشکیل دهد.

کنترل بنیتو که مرکز منطقه نفت خیز سودان جنوبی به شمار می‌رود بار‌ها از زمان آغاز درگیری‌ها دست به دست گشته است. کنترل این منطقه از این رو دارای اهمیت است که حدود ۹۰% از درآمدش حاصل از فروش نفت است.

هر دو طرف در ماه ژانویه برای آتش‌بس توافق کردند ولی درگیری‌های پراکنده همچنان ادامه داشته است.

مطالب مرتبط