مرگ سربازان اوکراینی در اسلوویانسک

حق نشر عکس Reuters

کیف می گوید که چهار سرباز ارتش اوکراین به دست شبه نظامیان هوادار روسیه در نزدیکی شهر اسلوویانسک در شرق کشور کشته و یک هلی کوپتر نظامی هم ساقط شده است.

دولت اوکراین می گوید که مردان مسلح از سلاح های سنگین برای حمله به یگان های نظامی ارتش اوکراین که سرگرم عملیات "ضد تروریستی" بودند استفاده کردند.

گزارش می شود که شبه نظامیان به سمت مرکز شهر عقب نشینی کرده اند. به گفته خبرنگاران بی بی سی مرکز اسلوویانسک اکنون آرام است.

نیروهای اوکراین همچنان این شهر را که پایگاه شورشیان است در محاصره دارند.

شبه نظامیان هوادار مسکو ساختمان های دولتی در بیش از ده شهر در شرق اوکراین را اشغال کرده اند.

کیف مسکو را به مسلح کردن مهاجمان متهم می کند، اتهامی که روسیه رد کرده است.

وقفه در نبردها

آرسن آواکف وزیر کشور اوکراین در گفتگو با خبرنگاران شبه نظامیان را به تلاش برای شبیخون زدن به نیروهای دولتی در حومه اسلوویانسک در صبح دوشنبه متهم کرد.

او همچنین شورشیان را به استفاده از سلاح های سنگین از جمله خمپاره انداز متهم کرد.

ارتش اوکراین بعدا گفت که چهار سرباز کشته و حدود ۳۰ نفر زخمی شده اند.

وزارت دفاع در بیانیه ای تایید کرد که یک هلی کوپتر در نزدیکی اسلوویانسک سقوط کرده است.

براساس این بیانیه از آنجا که هلی کوپتر در رودخانه سقوط کرد خدمه اش از حادثه جان به در بردند.

این سومین هلی کوپتر نظامی اوکراین بود که در روزهای اخیر در این شهر سقوط می کرد.

یک تیم بی بی سی که به مرکز اسلوویانسک راه پیدا کرده می گوید هم اکنون وقفه ای در نبردهای میان حدود ۸۰۰ شبه نظامی و نیروهای ارتش ایجاد شده است.

روز یکشنبه آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین روسیه را متهم به اجرای طرحی با هدف "نابودی اوکراین به عنوان یک کشور" کرد.

روسیه روز دوشنبه اخطار داد که ناکامی در متوقف کردن ناآرامی ها صلح در کل اروپا را تهدید می کند.

سفر مقام بلندپایه آمریکایی به اروپا

هم زمان با تشدید خشونت‌ها در نواحی شرقی و جنوبی اوکراین، یک مقام ارشد دولت باراک اوباما به اروپا سفر می‌کند تا درباره تشدید احتمالی تحریم‌ها علیه روسیه با متحدان غربی واشنگتن رایزنی کند.

حق نشر عکس AP
Image caption طرفداران روسیه در مقابل پیشروی ارتش اوکراین مقاومت می کنند

دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی ایالات متحده در امور اطلاعات مالی و تروریسم، از روز سه شنبه این هفته به آلمان، فرانسه و بریتانیا سفر می‌کند تا روند برنامه ریزی برای دور سوم تحریم‌ها را تسریع کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه به روسیه هشدار می‌دهد که بر سر بحران اوکراین با تحریم‌های شدیدتری مواجه خواهد شد، تحریم‌هایی که ارکان اقتصاد روسیه از جمله صنایع نظامی و نفت و گاز این کشور را نشانه خواهد گرفت.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «مردم اوکراین باید خودشان سرنوشت کشورشان را تعیین کنند. کشوری دیگر یا شبه نظامیانی که از آن حمایت می‌کند، نمی‌تواند که سرنوشت اوکراین را رقم بزند.»

روز دوشنبه صد‌ها روس تبار عزادار در میدان شهر کراماتورسک در شرق اوکراین جمع شدند تا با جنازه یولیا ایزوتووا، پرستار ۲۱ ساله‌ای که در درگیری بین جدایی طلبان و نیروهای دولتی کشته شد وداع کنند.

دولت باراک اوباما همچنان امیدوار است که بتواند از طریق اعمال فشار بر مسکو، شبه نظامیان هوادار روسیه را وادار به مصالحه کند.

روسیه تحریم‌های اخیر آمریکا را غیرقانونی می‌داند.

مقام‌های آمریکایی اقدامات روسیه در شرق اوکراین را ناقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی اوکراین توصیف می‌کنند و می‌گویند که این اقدامات «غیرقانونی» باید هرچه سریع‌تر متوقف شود.

با عمیق‌تر شدن شکاف بین مسکو و واشنگتن، ناظران هشدار می‌دهند که اوکراین به سوی جنگ داخلی حرکت می‌کند، چرخه خشونت‌های فزاینده‌ای که هر روز حل و فصل مسالمت آمیز بحران را کم رنگ‌تر می‌کند.

مطالب مرتبط