اوکراین: بیش از سی تن از نیروهای هوادار روسیه در شرق کشته شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقام‌های اوکراین می‌گویند در میان شورشیان، نیروهای غیر اوکراینی از جمله روس و چچن دیده می‌شوند

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که در صورتی که مخالفان دولت اوکراین در مذاکرات بین‌المللی برای کاستن از تنش‌ها در شرق اوکراین حضور نداشته باشند، دیگر دلیلی برای برپایی چنین نشستی وجود ندارد.

آقای لاوروف در وین، پایتخت اتریش پس از نشست وزیران شورای اروپا به خبرنگاران گفت که اصرار مقام‌های اوکراین بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۵ مه در حالی که ارتش این کشور علیه بخشی از جمعیت این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، غیر عادی است.

سرگی لاوروف اتهام این که روسیه در تلاش برای بی ثبات کردن اوکراین است را رد کرد و گفت روسیه کشوری نیست که سیاست تغییر رژیم را دنبال کند.

عملیات علیه جدایی طلبان

آرسن آواک‌اف، وزیر کشور دولت موقت اوکراین گفته است که بیش از سی نیروی هوادار روسیه در جریان حمله شب گذشته به مقر شورشیان در شرق اوکراین کشته شده‌اند.

نیروهای اوکراینی شب گذشته در عملیات خود علیه نیروهای هوادار روسیه به مقر آنها در شهر اسلویانسک حمله کردند.

وزیر کشور دولت موقت اوکراین گفت چهار نفر از نیروهای دولتی نیز در جریان درگیری‌هایی که از روز شنبه شروع شد، کشته شدند.

آقای آواک‌اف گفته که در میان شورشیان، افراد مسلح غیر اوکراینی از جمله روسی و چچنی دیده می‌شدند.

گزارش‌ها از شهر اسلویانسک حاکی از آن است که اهالی شهر در حال انبار کردن مواد غذایی هستند. آنها همچنین موانعی را برای جلوگیری از حرکت نیروهای دولتی در کوچه و خیابان‌های شهر ایجاد کرده‌اند.

نیروهای دولتی اوکراین در صدد هستند تا مناطق تحت تسلط شورشیان در شرق اوکراین را تحت کنترل خود در آورند.

در بسیاری از شهرهای این منطقه، نیروهای هوادار روسیه دست به اشغال ساختمان‌های دولتی زده و گفته‌اند که یکشنبه آینده، یک همه‌پرسی برای استقلال برگزار خواهند کرد.

اوکراین دولت روسیه را به حمایت از شورشیان متهم می‌کند، اتهامی که روسیه آن را تکذیب می‌کند.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای اروپایی

با ادامه یافتن بحران اوکراین و آغاز عملیات نیروهای اوکراینی برای سرکوب جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق این کشور، وزیران امور خارجه کشورهای اروپا برای بررسی تحولات جدید دیدار می‌کنند.

اتریش ابراز امیدواری کرده که در جریان این دیدار، اروپایی‌ها از انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین که به زودی برگزار خواهد شد، حمایت و پشتیبانی کنند.

اتریش در حال حاضر ریاست کمیته وزرای شورای اروپا را به عهده دارد. وزیر امور خارجه اتریش گفته است که نزدیک به سی وزیر امور خارجه اروپایی در نشست امروز، سه شنبه ششم مه برای بررسی اوضاع اوکراین شرکت می‌کنند.

وزیران خارجه اوکراین و روسیه روز گذشته برای مدت کوتاهی دیدار کردند.

وزیر امور خارجه اتریش در مورد انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که قرار است ۲۵ مه برگزار شود گفته است که برگزاری این انتخابات، قدم کوچکی در راه با ثبات کردن اوضاع در این کشور است.

رئیس جمهوری فرانسه گفته است که برگزار نشدن این انتخابات، به بی ثباتی در کشور دامن می‌زند.

مطالب مرتبط