شورشیان در حال ترک آخرین مناطق تحت کنترل خود در حمص هستند

Image caption اتوبوس‌های حامل پیکارجویان در حال ترک بخش قدیمی شهر حمص است

بنا به گزارشهای رسیده از سوریه، شورشیان در حال ترک آخرین مناطقی هستند که هنوز در دست آنها بود.

دود از مناطقی از شهر بلند شده است.به گفته ساکنان حمص، شورشیان در حال خروج از منطقه، پایگاه‌ها و اموال موجود در آن را سوزانده‌اند.

به دنبال توافق میان شورشیان و دولت سوریه که با وساطت سازمان ملل صورت گرفت، اتوبوس‌های حامل پیکارجویان در حال ترک بخش قدیمی شهر حمص هستند.

روزنامه وال استریت ژورنال چند روز پیش به نقل از گروهی از مخالفان دولت سوریه نوشته بود که سفارت ایران در دمشق نیز در مذاکرات برای این توافق شرکت داشته است.

بنا به این گزارشها، شهروندان زخمی و جنگجویان، اولین گروه‌هایی بودند که شهر را ترک کردند.

خبرنگار بی بی سی در منطقه می‌گوید که سه سال شورش علیه دولت در حمص که به مهد انقلاب سوریه معروف بود، دیگر به پایان رسیده است.

صبح امروز حداقل دو اتوبوس به منطقه تحت کنترل شورشیان در شمال حمص وارد شد و گروهی از پیکارجویان سوار آن شدند.

پل وود، خبرنگار بی بی سی در بیروت می‌گوید که پیکارجویان پس از دو سال محاصره توسط نیروهای دولتی، سرانجام کوتاه آمدند. او می‌افزاید که نیروهای دولتی تاکتیکی را علیه شورشیان به کار گرفتند که برخی از افسران ارتش سوریه آن را سیاست "تسلیم یا مرگ به علت گرسنگی" نام دادند.

حق نشر عکس AP
Image caption حملات نیروهای دولتی علیه حمص طی چند ماه اخیر شدت گرفته بود

محاصره بخش قدیمی شهر حمص طی ماه‌های اخیر تشدید شده بود و نیروهای دولتی به گلوله باران و حملات هوایی خود علیه شورشیان شدت بخشیده بودند.

توافق میان شورشیان و دولت سوریه با میانجیگری سازمان ملل میسر شد و سازمان ملل هم اکنون بر روند خروج شورشیان از حمص نظارت دارد. این توافق پس از ماه‌ها مذاکره امکان‌پذیر شد.

گزارش شده که توافق میان طرفین شامل رفع محاصره دو شهرک عمدتا شیعه نشین در شمال سوریه توسط شورشیان است.

به نوشته وال استریت ژورنال، شورشیان در ازای خروج امن از حمص، موافقت کردند تا دو شهروند ایرانی را که در شهر حلب در اختیار داشتند، آزاد کنند. هویت این دو نفر اعلام نشده اما این روزنامه نوشته که احتمالا از اعضای سپاه پاسداران هستند.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید در میان گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد در داخل حمص، در مورد پذیرش این توافقنامه، اختلاف‌ نظرهای شدیدی وجود داشت.

جبهه نصرت که با القاعده مرتبط است، خواهان آن بود که با بمبگذاری‌های انتحاری، محاصره نیروهای دولتی را بشکند. این گروه در این زمینه تلاش کرد اما ناکام ماند و نیروهای این گروه نیز در حال خروج با اتوبوس از حمص هستند.

مطالب مرتبط