نخست وزیر تایلند به دلیل جابجایی 'غیرمنصفانه' کارمند دولت برکنار شد

حق نشر عکس AFP
Image caption دادگاه قانون اساسی به خلع یینگلاک شیناوات از مقام نخست وزیری رای داد

دادگاه قانون اساسی تایلند به برکناری نخست وزیر رای داده و باعث نگرانی در مورد تشدید بحرانی سیاسی در این کشور شده است.

روز چهارشنبه، ١٧ اردیبهشت (٧ مه)، قضات دادگاه قانون اساسی تایلند یینگلاک شیناوات، نخست وزیر را در ارتباط با اتهام سوء استفاده از قدرت مجرم شناخت و دستور برکناری او را صادر کرد.

پرونده اتهامی علیه خانم شیناوات به ماجرای انتقال ثاویل پلینسری از سمت ریاست شورای امنیت ملی در سال ٢٠١١ ارتباط داشته است. آقای پلینسری با طرح شکایتی در دادگاه قانون اساسی، نخست وزیر را به اقدام غیرقانونی در برکناری خود متهم کرده بود.

قضات دادگاه قانون اساسی در بررسی این شکایت، رای دادند که انتقال این کارمند ارشد دولت با رعایت "اصول اخلاقی" صورت نگرفته و نخست وزیر در صدد پیشبرد منافع سیاسی خود بوده است. به این ترتیب، اقدام یینگلاک شیناوات سوء‌استفاده از قدرت محسوب می‌شود و با مفاد قانون اساسی تایلند منافات دارد.

دادگاه قانون اساسی همچنین دستور برکناری تعدادی از وزیران کابینه را به اتهام ارتباط با ماجرای نقل و انتقال رئیس سابق شورای امنیت ملی صادر کرده اما گفته است سایر اعضای هیات دولت می‌توانند تا تعیین دولت بعدی در سمت‌های خود باقی بمانند. نیواتامرونگ بونسونگفاهسان، وزیر بازرگانی به سمت کفیل نخست وزیر منصوب شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption رای دادگاه قانون اساسی باعث رضایت مخالفان دولت شده است

رای دادگاه قانون اساسی تایلند جدیدترین تحول در بحران سیاسی این کشور است که از شش ماه پیش، با تظاهرات و تجمع‌های خیابانی گاه خشونت‌آمیز مخالفان دولت همراه بوده است. درگیری تظاهرکنندگان مخالف با ماموران امنیتی و طرفداران دولت تا کنون دست کم بیست کشته برجای گذاشته است.

در حالیکه مخالفان خانم شیناوات از رای دادگاه استقبال کرده‌اند، طرفداران او - موسوم به سرخ‌پوشان - گفته‌اند که به نفع او راهپیمایی خواهند کرد که باعث نگرانی در مورد درگیری خونین بین دو طرف شده است.

تایلند از سال ٢٠٠٦ و اقدام ارتش در برکناری تاکسین شیناوات، نخست وزیر وقت و برادر یینگلاک، گرفتار بحران سیاسی بوده است. آقای شیناوات، که فردی ثروتمند و از صاحبان عمده صنایع بود، به طرفداری از طبقات فرودست شهرت داشت و حامیان خانم شیناوات را نیز عمدتا گروه‌های کم درآمد شهری و روستائیان تشکیل می‌دهند.

در مقابل، طبقه متوسط و بالای جامعه، طرفداران متعصب سلطنت و ارتش آقای شیناوات را به سپردن مناصب دولتی به دوستان و خویشاوندان، ترویج فساد اداری و مخالفت با سلطنت متهم می‌کردند. پادشاه تایلند از محبوبیت فراوانی در میان مردم برخوردار است و مورد احترام تمامی احزاب و گروه‌های سیاسی است.

حق نشر عکس AFP
Image caption سرخ پوشان طرفدار شیناوات تهدید کرده‌اند به نفع او راهپیمایی خواهند کرد

تاکسین شیناوات پس از برکناری از قدرت، محاکمه و محکوم شد اما توانست همراه با همسرش از کشور خارج شود. از سال ٢٠١١ تا کنون، احزاب و شخصیت‌های مرتبط با او در قالب احزاب و تشکل‌های مختلف توانسته‌اند در تمامی انتخابات پیروز شوند. در نتیجه، مخالفان شیناوات که او را رهبر مخفی دولت‌های اخیر می دانند، جز دست زدن به تظاهرات به منظور به شکست کشاندن دولت چاره‌ای نداشته‌اند.

در جریان رقابت‌های سیاسی سال های اخیر، دادگاه قانون اساسی هم بدون نقش نبوده است و ار جمله در سال ٢٠٠٨ میلادی، دو تن از وزیران کابینه طرفدار شیناوات را از کار برکنار کرد و همچنین، از انتخابات ماه فوریه سال جاری که نخست وزیر در صدد برگزاری آن بود جلوگیری به عمل آورد. خانم شیناوات در نظر داشت با کسب پیروزی دیگری در این انتخابات، موضع مخالفان را تضعیف کند.

حزب حاکم پوئیه تائی در بیانیه‌ای در روز چهارشنبه، دادگاه قانونی اساسی را متهم کرد که با رسیدگی عجولانه به شکایت علیه نخست وزیر، عملا از مخالفان دولت حمایت کرده است.

هنوز مشخص نیست که آیا یینگلاک شیناوات، علاوه بر از دست دادن قدرت، با پیگرد قضایی به دلیل سوء استفاده از مقام نیز مواجه خواهد شد یا نه.

مطالب مرتبط