انتقاد خانواده بانفوذ روحانیون از 'دشمن سازی' رسانه‌های دولتی تاجیکستان

حاجی اکبر توره جانزاده حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برادران توره جانزاده محتوای برنامه یکی از تلویزیونهای دولتی را توهین‌آمیز خوانده‌اند

سه روحانی بانفوذ، معروف به برادران توره جانزاده محتوای برنامه خبری یکی از تلویزیونهای دولتی تاجیکستان را "بهتان بوقلمون" علیه خانواده خویش خوانده‌اند.

نورالدینجان، حاجی اکبر و محمودجان توره جانزاده اطلاعیه‌ای را در تارنمای (سایت) خود انتشار داده و در آن شدیدا از برنامه‌های تلویزیونهای دولتی در باره خانواده خود انتقاد کرده‌اند.

در این اطلاعیه که روز دوشنبه 5 مه پخش شد، از مقامات تاجیکستان و مسئولان رسانه‌های دولتی این کشور درخواست شده که دست از "دشمن سازی" بردارند.

همچنین، برادران توره جانزاده از نهادهای انتظامی و رسانه‌های دولتی تاجیکستان قاطعانه تقاضا کرده‌اند که به "توهین"، "تعقیب" و "فشار" علیه خانواده آنها خاتمه دهند.

برادران توره جانزاده می‌گویند که "تهمت های" برخی از شرکتهای تلویزیونی به خانواده آنها "سال تا سال چون بوقلمون تغییر رنگ می‌کند." در گذشته شورای علمای اسلامی خانواده آنها را به شیعه بودن متهم کرده، ولی در برنامه جدید تلویزیونی آنها "سلفی" معرفی شده‌اند.

در اطلاعیه آمده است: "ما هیچ گاه علیه ملت، دولتمان و منافع آن نبودیم و نیستیم. درست است که در بعضی موضعهای مربوط به مسائل اسلامی و حقوق شهروندی نظر متفاوت و شاید مخالف با دیدگاه منصبداران داریم. اما داشتن نظر دیگر یا ‌اندیشه دیگر مگر جنایت است؟ نه! بلکه قانون اساسی گوناگون‌اندیشی شهروندان را ضمانت داده است."

واکنش برادران توره جانزاده بعد از دو روز پخش برنامه‌ای خبری توسط شبکه اول تلویزیون دولتی در باره شرکت جوانان تاجیک در درگیریهای سوریه پخش می‌شود.

در این برنامه چند جوان که اخیر از سوی کارمندان کمیته امنیت ملی تاجیکستان به ظن شرکت در درگیریهای سوریه بازداشت شده‌اند، از ارتباط خود با خانواده توره جانزاده صحبت کرده‌اند.

پرویز مهراج قادر، یکی از این جوانان، در برنامه گفته بود که او چند سال قبل با کمک خانواده توره جانزاده برای تحصیل در یک مدرسه مذهبی به سوریه رفته بود.

آقای قادر در جریان صحبتش چند بار از این خانواده نام گرفته و می‌گوید که در سوریه نیز برخی از پیوندان/بستگان توره جانزاده برای پذیرایی به مدرسه به او کمک کرده‌اند.

اما برادران توره جانزاده در اطلاعیه خود این ادعا را تکذیب می‌کنند: "دو جوانی که در نمایشنامه خود را شاگردان مدرسه شخصی توره جانزاده معرفی کردند، یا دروغ محض گفتند، یا مجبورشان نمودند که چنین تهمت نمایند. زیرا ما آنها را شخصا نمی‌شناسیم."

ولی برادران توره جانزاده می‌گویند که شاید این جوانان در نمازگزاریها در مسجد متعلق به آنها در گذشته شرکت کرده باشند، اما آنها تحصیل این جوانان در نزد خود و یا پیوندانشان را رد کرده‌اند.

این در حالیست که طبق اطلاع منابع رسمی در سوریه در حال حاضر 45 نفر از اتباع عمدتا جوان تاجیکستان به سر می‌برند.

سرور بختی، یکی از مسئولان دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان، می‌گوید که از این شماره 20 نفر را دانشجویان تشکیل داده و افراد باقیمانده زنانی هستند که با اتباع سوریه ازدواج کرده‌اند.

هرچند آقای بختی شرکت جوانان تاجیک در درگیریهای سوریه را تأیید کرد، اما او گفت: "متاسفانه، اطلاعی در مورد شماره این جوانان ما در دست نداریم."

همچنین، وی می‌گوید که آمار دقیقی در مورد جوانان کشته‌شده تاجیک در درگیریهای سوریه نیز در دست نیست. اما او کشته شدن تنها یک تبعه تاجیک در سوریه را تأیید کرد.

در همین حال، کارشناسان سیاسی نیز می‌گویند که در آساتانه انتخابات پارلمانی سال آینده در رسانه‌های دولتی تاجیکستان تمایل به بدنام کردن چهره‌های مخالف که از برخی از سیاستهای دولت انتقاد می‌کنند، افزایش یافته است.

مطالب مرتبط