ابوحمزه المصری برای 'سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا کار می‌کرد'

حق نشر عکس Reuters

وکلای ابوحمزه المصری، روحانی افراطی مسلمان که در آمریکا تحت محاکمه است، در جلسه دادگاهش گفتند که او به طور مخفیانه برای سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا (MI5) کار می‌کرد.

وکلای این روحانی متولد مصر که در جریان محاکمه‌اش در نیویورک برای اولین بار به سئوالات دادستانی پاسخ می داد در دادگاه مدعی شدند که به ابوحمزه ماموریت داده شده بود تا "خیابان‌های لندن را امن نگه دارد."

ابو حمزه المصری به دلیل تحریک به نفرت قومی در بریتانیا به هفت سال زندان محکوم شد. او پس از گذراندن بخشی از مدت حبس خود به آمریکا مسترد شد.

او در آمریکا با چند اتهام تروریستی مواجه است. دادستانی آمریکا او را به تلاش برای بر پا کردن اردوگاهی برای آموزش اعمال تروریستی و دست داشتن در آدم ربایی در یمن متهم کرده که به کشته شدن چهار گروگان منجر شد.

ابوحمزه هر یازده اتهام تروریستی خود را رد کرده است.

هنگامی که از ابوحمزه سئوال شد که او به ربودن گردشگران غربی در یمن در سال ۱۹۹۸ کمک کرده و اردوگاهی برای آموزش جهادی‌ها برپا کرده، او جواب داد: "هرگز."

ابوحمزه گفته است که او هرگز به القاعده یا سایر گروه‌های پیکارجو کمک نکرده است.

پیش از این، در دادگاه فدرال منهتن (در نیو یورک)، یک شاهد از نیوزیلند که در میان شانزده گردشگر غربی ربوده شده در یمن بود، علیه ابوحمزه شهادت داد.

مری کوئین به دادگاه گفت که ابوحمزه در این ربایش دست داشت. چهار نفر از گروگان‌ها در جریان عملیات نجات ارتش یمن کشته شدند.

وکلای ابوحمزه گفتند که او تنها به عنوان یک میانجی عمل می‌کرد.

ابوحمزه، که نام واقعی او مصطفی کمال مصطفی است، در جریان دادگاه داستان زندگی خود را بیان کرد.

ابوحمزه با اشاره به این که قبل از آن که یک مسلمان متدین شود، مدیر یک باشگاه استریپ تیز (رقاصی برهنه) در محله سوهو لندن بود، گفته است که کارش را با "خلافکاری اخلاقی" شروع کرده بود.

او در دادگاه گفت که او عضو انجمن سلطنتی مهندسان بریتانیا نیز بوده است.

وکیل او در این دادگاه به قاضی گفت که ابوحمزه به طور مخفیانه برای سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا کار می‌کرد و خواهان ارائه مدارکی از اسکاتلند یارد به عنوان سند به دادگاه شد تا نشان دهد که این روحانی چگونه با پلیس برای کاستن از تنش‌ها و کمک به آزادی گروگان‌ها همکاری کرده است اما قاضی دادگاه گفت که این مدارک را بی‌اعتبار می‌داند.

در جلسه دادگاه همچنین گفته شد که خانم مری کوئین برای شنیدن خطبه ابوحمزه به مسجدی در شمال لندن رفت و خطبه یک ساعته او را ضبط کرد. در جریان دیدار این دو، ابوحمزه گفت که ربودن و کشتن شهروندان غیرنظامی برای دفاع از اسلام، اقدامی موجه و قابل قبول است. صدای او به هنگام این سخنان روی نوار ضبط شده است.

سنگین‌ترین حکم ممکن برای ابو حمزه حبس ابد خواهد بود.

مطالب مرتبط