دولت نیجریه بوکو حرام را مسئول کشتار مردم در بازار دانست

حق نشر عکس s

دولت نیجریه تایید کرده است پیکارجویان اسلامگرا عامل حمله روز دوشنبه ۶ مه، در بازاری پر رفت و آمد در شهری در شمال شرقی کشور بوده‌اند که در جریان آن، دست کم یکصد نفر غیرنظامی کشته شدند.

دویین آکوپه، سخنگوی رئیس جمهوری نیجریه تعداد رسمی تلفات ناشی از این حمله را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر برآورد کرده است.

این در حالی است که ساکنان شهر گامبورو نگالا و نماینده این منطقه در پارلمان نیجریه می‌گویند که در طول حمله‌ای که ۵ ساعت به طول انجامید، بیش از سیصد نفر به قتل رسیدند.

گامبورو نگالا در نزدیکی مرز با کامرون قرار دارد و هنگام حمله روز دوشنبه، جمعیت انبوهی در بازار حضور داشت.

یکی از شاهدان عینی گفته است که هنگام حمله مهاجمان مسلح، بسیاری از فروشندگان خود را از ترس در حجره‌ها حبس کردند. با تیراندازی و آتش زدن بازار، آنان در داخل حجره‌های خود سوختند.

آقای آکوپه ضمن استقبال از کمک‌ جامعه بین المللی برای مقابله با اسلامگرایان تندرو از عملکرد دولت نیجریه در مبارزه با این گروه دفاع کرده است.

او در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت: "ما موظف هستیم از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنیم اما پیکارجویان چنین ملاحظاتی ندارند و به این مسئله اهمیتی نمی‌دهند."

او در این باره توضیح داد: " آنها می‌توانند سربازان را بکشند، آنها می توانند روستائیان را بکشند، اما ما نمی‌توانیم چنین کاری را بکنیم. مردم باید درک کنند که ما در حال جنگ هستیم و باید عملیات نظامی خود را طبق موازین بین‌المللی سازمان دهیم."

دویین آلوپه این موضوع را انکار کرد که ارتش به اندازه کافی سلاح در اختیار ندارد یا اینکه مقامات در مبارزه علیه افراطیون شکست خورده‌اند.

در طول سه هفته اخیر و بعد از ربوده شدن حدود ۲۳۰ دختر دانش آموز از مدرسه‌ای در شمال شرق نیجریه، این کشور شاهد تظاهرات اعتراضی و تشدید انتقاد از دولت بوده است.

گروه اسلام‌گرای بوکو حرام با انتشار یک ویدیو مسئولیت ربودن این دختران را از یک مدرسه شبانه روزی در استان بورنو پذیرفته است.

ابوبکر شیکاو، رهبر بوکو حرام در بخشی از این ویدیو تهدید کرده است که این دختران را "خواهد فروخت" و گفته است که آنان به جای اینکه به مدرسه بروند، باید به خانه شوهر فرستاده می‌شدند.

یکشنبه شب ۴ مه نیز یازده دختر در حمله‌ای به دو روستا در نزدیکی جنگل محل اختفای پیکارجویان ربوده شدند.

شورش گروه "جماعت اهل سنت برای تبلیغ و جهاد" یا بوکو حرام در سال ۲۰۰۹ شروع شد. این گروه اسلامگرا به شدت با تحصیل و مطالعه کتاب‌های غربی مخالف است و نام بوکو حرام، به معنی حرام دانستن کتاب خوانی و تحصیلات را به همین دلیل برای خود انتخاب کرده است.

این گروه هدف خود را ایجاد حکومت مبتنی بر "اسلام ناب" و اجرای قوانین و جاری کردن حدود شرعی توصیف کرده و مبارزه مسلحانه و اقدامات خرابکارانه را در راه تحقق این هدف مجاز می‌داند.

مطالب مرتبط