'مرگ بحث برانگیز' به توقف موقت اجرای احکام اعدام در اوکلاهاما انجامید

چارلز وارنر حق نشر عکس AP
Image caption قرار بود چارلز وارنر روز ۲۹ آوریل و تنها دو ساعت بعد از کلایتون لاکت اعدام شود اما با مشکل‌ساز شدن اعدام اول، او به زندان بازگردانده شد

دادستان کل ایالت اوکلاهاما در آمریکا دستور داده اجرای حکم اعدام چارلز وارنر که قرار بود هفته پیش اعدام شود، فعلا برای شش ماه به تعویق بیفتد تا تحقیقات بیشتری در مورد اعدام بحث‌برانگیز کلایتون لاکت که طی چند روز گذشته جنجال‌ساز شد، کامل شود.

همزمان، فرماندار اوکلاهاما، مری فالین هم دستور بازبینی مراحل اجرای حکم اعدام در این ایالت را صادر کرده است.

هفتهگذشته، کلایتون لاکت، ۳۸ ساله، پس از تزریق داروی اولی که در ترکیب با دو داروی دیگر برای اعدام محکومان به کار می‎رود، دچار تشنج شد و یک ساعت بعد در حالی که مراسم اعدام متوقف شده بود و پزشکان تلاش می‌کردند او را احیاء کنند، بر اثر ایست قلبی درگذشت.

چارلز وارنر، دیگر محکوم به اعدام هم قرار بود دقایقی بعد از کلایتون لاکت با استفاده از همین روش اعدام شود اما با مشکل ساز‌شدن اعدام اول، مسئولان تصمیم گرفتند، اعدام او را فعلا متوقف کنند.

پس از اجرای ناموفق مراسم اعدام در روز ۲۹ آوریل، در روزهای گذشته اخبار مربوط به نحوه مرگ کلایتون لاکت خیلی زود به صدر رسانه های آمریکا راه یافت و حتی باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور هم با اشاره به این اعدام بحث‌برانگیز، خواستار بازبینی در قوانین اعدام شد.

این حادثه در حالی اتفاق افتاد که در ماه‌های اخیر و پس از امتناع شرکت‌های داروسازی از فروش داروهای قبلی مورد استفاده در مراسم اعدام، بحث‌های جدی درباره قانونی بودن اعدام با 'تزریق مواد کشنده سه‌گانه' در آمریکا در جریان است.

استدلال مخالفان این است که تزریق مواد کشنده می‌تواند ناقض اصل ممنوعیت "مجازات غیرعادی و بی‌رحمانه" در متمم قانون اساسی آمریکا باشد.

تزریق مواد کشنده سه‌گانه در سه مرحله ابتدا محکوم را بی‌هوش می‌کند، سپس دستگاه تنفس و قلب او را از کار می‌اندازد.

آقای وارنر و آقای لاکت هر دو تقاضا کرده بودند که نام شرکت تامین‌کننده ماده تزریقی را بدانند تا از کیفیت آن اطمینان داشته باشند و بدانند که دارو‌ها به طور قانونی تهیه شده است؛ اما دادگاه بر اساس قانون ایالت اوکلاهاما با این درخواست مخالفت کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption کلایتون لاکت به جرم قتل یک زن نوزده‌ساله به اعدام از طریق تزریق کشنده محکوم شده بود

بر اساس قانون ایالتی اوکلاهاما، مقام‌های قضایی نمی‌توانند مشخصات شرکت تهیه‌کننده مواد کشنده را افشا کنند؛ حتی اگر دادگاه حکم بدهد.

ماه مارس امسال دادگاهی به نفع این دو زندانی حکم داد، اما دادگاه عالی هفته گذشته این حکم را نقض کرد.

در سال‌های اخیر، کارخانه‌های داروسازی در اقدامی اعتراضی به ادامه اجرای احکام اعدام در آمریکا، از فروش محصولات خود که می‌تواند در اعدام محکومان کاربرد داشته باشد، خودداری می‌کنند.

در بعضی موارد سعی شده است که با ترکیب داروهای شیمیایی‌‌ همان ماده‌ای که شرکت‌های داروسازی پیش‌تر برای تزریق کشنده می‌ساختند، تهیه شود.

از مواد کشنده سه گانه اولین بار سال ۱۹۸۲ در ایالت تگزاس آمریکا استفاده شد و از آن پس به عنوان یک روش رایج اعدام در آمریکا به کار گرفته می شود.

این شیوه اعدام به عنوان جایگزینی انسانی‌تر برای خفگی با گاز و صندلی الکترونیکی معرفی شده اما منتقدان می‌گویند این شیوه هم می‌تواند باعث رنج محکومان شود.

بعضی از ایالت‌های آمریکا که همچنان در آن‌ها مجازات اعدام اعمال می‌شود، به شیوه تزریق تک داروی کشنده روی آورده‌اند، اما ایالت اوکلاهاما از ایالت‌هایی است که همچنان تزریق سه‌گانه در آن رواج دارد.

مطالب مرتبط