'حزب نلسون ماندلا' در قدرت می‌ماند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نتیجه مقدماتی حاکی از پیروزی کنگره ملی آفریقا همراه با کاهش آرای آن نسبت به دوره قبل است

حزب کنگره ملی آفریقا بار دیگر در انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی به اکثریت دست یافته است.

شمارش بیشتر آرا در انتخابات مجمع ملی - مجلس سفلای آفریقای جنوبی - نشان می‌دهد که حزب حاکم کنگره ملی آفریقا، که از زمان برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی پس از دوره آپارتاید در بیست سال پیش قدرت را در این کشور در دست داشته حدود ۶۳ درصد آرا را کسب کرده است.

انتخاب نمایندگان مجمع ملی آفریقای جنوبی براساس نظام نسبی حزبی صورت می‌گیرد و چهارصد کرسی این مجلس با توجه به درصد آرای کسب شده توسط احزاب در مناطق مختلف و در سطح ملی بین آنها توزیع می‌شود. به این ترتیب، کنگره ملی آفریقا اکثریت قابل توجهی از کرسی‌های مجمع ملی را در اختیار خواهد گرفت.

پارلمان آفریقای جنوبی از دو مجلس شورای ملی استانها (یا سنا) با نود عضو و مجمع ملی با چهارصد نماینده تشکیل یافته که اعضای مجلس علیا توسط مقامات و نهادهای هر یک از نه استان تعیین می‌شوند اما انتخاب نمایندگان مجمع ملی از طریق رای‌گیری مستقیم عمومی است. دوره قانونگذاری در این کشور پنج سال است و رئیس جمهوری توسط مجمع ملی انتخاب می‌شود.

با وجود موفقیت مجدد حزب کنگره ملی آفریقا در این دوره از انتخابات، درصد آرای حزب در مقایسه با دوره قبلی، که ۶۶ درصد بود، کاهش یافته در حالیکه در دوره قبل هم، نتیجه انتخابات حاکی از کاهش میزان آرای کنگره ملی آفریقای جنوبی نسبت به دوره قبل از آن بود.

در مقابل، حزب اتحاد دموکراتیک، که خود را یک حزب میانه رو با تاکید بر فرصت‌های مساوی برای همگان معرفی می‌کند، توانسته سهم خود از آرا را از ۱۷ درصد در دوره قبل به ۲۳ درصد در دوره کنونی افزایش دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبری حزب حاکم همچنان به پشتوانه مبارزه ضدآپارتاید و شخصیت ماندلا متکی است

هلن زیله، رهبری حزب که از حدود پانزده سال پیش همواره حزب اصلی مخالف در پارلمان بوده، گفته است که رای‌دهندگان به تدریج از حزب حاکم، که به گفته او، حزبی بسته و مبتنی بر "روابط" و در نتیجه، گرفتار فساد است، رویگردان می‌شوند.

به گفته کارشناسان، کاهش محبوبیت حزب کنگره ملی آفریقای جنوبی را باید ناشی از یک رشته رسوایی‌های مالی و شخصی رهبران آن و همچنین ناخرسندی مردم از تدوام فقر و ناکافی بودن امکانات رفاهی و خدمات عمومی دانست.

با اینهمه، جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، نتیجه انتخابات را تاییدی بر سیاست‌های خود معرفی کرده و گفته است که نتیجه این سیاست‌ها به زودی به شکل افزایش رفاه عمومی، بهبود شرایط اجتماعی و تقویت بیشتر موقعیت کنگره ملی آفریقا بروز خواهد کرد.

حزب کنگره ملی آفریقا بیش از یکصد سال پیش با هدف ایجاد وحدت در میان تمامی اقوام سیاهپوست و حمایت از آنان در کشور تازه تاسیس "اتحادیه جنوب آفریقا" تاسیس شد که حکومت آن از همان ابتدا، سیاست حفظ برتری سفیدپوستان و سرکوب و سلب حقوق اکثریت سیاهپوستان این سرزمین را دنبال می‌کرد.

پس از استقرار رسمی نظام جدایی نژادی یا آپارتاید در دهه ۱۹۴۰، هدف کنگره ملی آفریقا به مبارزه با این نظام و ایجاد برابری نژادی در آفریقای جنوبی تبدیل شد. اگرچه دستیابی کنگره ملی آفریقا به رهبری مبارزات ضد آپارتاید مدیون مبارزات شماری از شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی آفریقای جنوبی بوده، اما در سراسر جهان، این حزب و نقشی که در پایان دادن به آپارتاید ایفا کرد بیشتر با نام نلسون ماندلا همراه است.

حق نشر عکس AP
Image caption زوما پیروزی در انتخابات اخیر را نشانه حمایت مردم از سیاست اقتصادی خود دانسته است

نلسون ماندلا که سال گذشته در سن نود و پنج سالگی درگذشت، از دوره جوانی به کنگره ملی آفریقای جنوبی پیوست و بعدها به عضویت هیات رهبری حزب دست یافت. از او به عنوان مهمترین رهبر جنبش مبارزه با تبعیض نژادی یاد می‌شود که در جریان مبارزه علیه آپارتاید، بارها بازداشت و زندانی شد. آخرین دوره زندان او بیست و هفت سال تا سال ۱۹۹۰ به طول انجامید.

پس از آزادی از زندان، مذاکرات او با دولت وقت آفریقای جنوبی برای انجام اصلاحات سیاسی در این کشور سرانجام به لغو قانون آپارتاید و برگزاری نخستین انتخابات چند نژادی آفریقای جنوبی و پیروزی حزب کنگره ملی آفریقا در انتخابات سال ۱۹۹۴ منجر شد و پارلمان جدید، نلسون ماندلا را به عنوان نخستین رئیس جمهوری سیاهپوست آفریقای جنوبی انتخاب کرد. وی پس از یکدوره ریاست جمهوری، که مهمترین دستاورد آن ایجاد وفاق ملی و تحکیم دموکراسی در آفریقای جنوبی بود، در سال ۱۹۹۹ از این سمت کناره گرفت.

به گفته ناظران، اعتبار و احترام نلسون ماندلا در میان بسیاری ار مردم آفریقای جنوبی از نژادهای مختلف، و سابقه مبارزاتی کنگره ملی آفریقا از دلایل عمده باقی ماندن حزب در قدرت طی بیست سال گذشته بوده است. در عین حال، عدم برخورد با موضوعاتی مانند تداوم نابرابری اقتصادی، ناامنی اجتماعی، و رسوایی‌های مالی و شخصی مقامات دولتی، از جمله جیکوب زوما، رئیس جمهوری، می‌تواند این موقعیت را به مخاطره بیندازد.

با اینهمه، طرفداران آقای زوما گفته‌اند که پیروزی مجدد کنگره ملی آفریقا به رئیس جمهوری امکان آن را می دهد تا به سیاست حمایت از منافع تجاری و مقاومت در برابر فشار اتحادیه های کارگری ادامه دهد.

دولت آقای زوما تاکید داشته که منافع این سیاست، که باعث شده است آفریقای جنوبی از رشد اقتصادی قابل توجهی در میان کشورهای جهان برخوردار شود، سرانجام نصیب تمامی طبقات جامعه خواهد شد. در مقابل، اتحادیه‌های کارگری، دولت را به همسویی با صاحبان ثروت و نادیده گرفتن مشکلات طبقات فرودست جامعه و سرکوب کارگران متهم کرده‌اند.

مطالب مرتبط