'نیجریه در خصوص حمله به مدرسه دخترانه هشدار دریافت کرده بود'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption میشل اباما،همسر رئیس جمهوری آمریکا در کمپین "دختران مارا به ما باز گردانید" شرکت دارد

سازمان عفو بین الملل می گوید که به مقامات نیجریه در خصوص حمله به مدارس دختران از قبل هشدار داده شده بود.

گروه افراط گرای بوکو حرام حدود ۲۰۰ دختر دانش آموز را ماه گذشته از یک مدرسه شبانه روزی در شهر چیبوک در شمال نیجریه ربود که هنوز هم در اسارت به سر می برند.

سازمان عفو بین الملل می گوید که با وجود هشداری که به مقامات داده شده بود، هیچ اقدامی از سوی آنان برای جلوگیری از این حمله به عمل نیامد.

بنا به گزارش سازمان عفو بین الملل، ساعاتی قبل از حمله به این مدرسه، یک گروه گشتی غیرنظامی به نیروهای امنیتی گفته بود که پیکارجویان بوکو حرام به طرف این مدرسه در حرکت هستند اما نیروهای امنیتی واکنشی نشان ندادند.

به گفته سازمان عفو بین الملل نیروهای دولتی نیجریه دارای منابع کافی نیستند و از درگیری با پیکارجویان بوکو حرام که تجیهزات و تسلیحات بهتری دارند می ترسند.

اما وزیر اطلاعات نیجریه به بی بی سی گفت که در مورد گزارش سازمان عفو بین الملل شک دارد اما درباره آن تحقیق خواهند کرد.

در همین حال گودلاک جاناتان، رئیس جمهور نیجریه معتقد است که برخلاف گزارش های انتشار یافته در مورد انتقال این دختران به کامرون، آن ها هنوز در خاک نیجریه هستند.

والدین دختران ربوده شده دولت نیجریه را متهم می کنند که تلاشی برای رهایی آنان انجام نداده است و چندین روز است که دست به تظاهرات زده اند.

مسئله آزادی دختران نیجریه ای در شبکه‌های اجتماعی اعتراضاتی با هشتگ (برچسب) "دختران ما را بازگردانید" برانگیخته است و هزارن نفر از سراسر جهان در این اعتراض ها شرکت دارند.

میشل اباما، همسر رئیس جمهور آمریکا هم از جمله کسانی است که در این اعتراض ها شرکت کرده است.

بسیاری از شخصیت های مهم و رهبران کشورهای جهان این واقعه را بسیار نگران کننده توصیف کرده اند.

رهبران کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفته اند که حاضرند در یافتن این دختران به دولت نیجریه کمک کنند.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهور نیجریه ضمن سخنانی در گشایش یک کنفرانس جهانی اقتصادی که در ابوجا، پایتخت، برگزار شده بود، گفت که ربوده شدن این دختران "آغازی برای پایان گروه بوکو حرام است."

پلیس نیجریه ۳۰۰ هزار دلار جایزه برای اطلاعاتی که به یافتن بیش از ۲۰۰ دانش آموز دختر ربوده شده منجر شود، تعیین کرده است.

مطالب مرتبط