'خشم غرب' از سفر پوتین به کریمه

ولادیمیر پوتین حق نشر عکس AP
Image caption ولادیمیر پوتین در مراسم بزرگداشت پیروزی در جنگ جهانی دوم در کریمه شرکت کرد

سفر ولادیمیر پوتین به شبه جزیره کریمه که به تازگی به خاک روسیه پیوسته با واکنش تند آمریکا و قدرت‌های غربی مواجه شده است. همزمان درگیری‌های خونین میان هواداران روسیه و طرفداران دولت موقت در جنوب شرقی اوکراین ادامه دارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز جمعه (نهم مه - ۱۹ اردیبهشت) برای شرکت در مراسم سالگرد پیروزی روسیه بر آلمان نازی در جنگ دوم جهانی به شبه جزیره کریمه سفر کرد.

سفری که کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای آن را "تحریک آمیز و غیر ضروری" ارزیابی کرده است.

جن ساکی، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، ساعاتی بعد از انتشار خبر سفر آقای پوتین گفت: "کریمه متعلق به اوکراین است و صد البته که ما اقدامات غیرقانونی روسیه در ارتباط با کریمه را به رسمیت نمی‌شناسیم."

لورا مگنوسن، سخنگوی کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید هم "تنها فایده" این اقدام رئیس جمهوری روسیه را "دامن زدن به بحران اوکراین" ارزیابی کرد.

سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از سفر آقای پوتین و رژه نظامی در برابر او اظهار تاسف کرده است.

دولت موقت اوکراین که روز جمعه مراسم مشابهی برای پیروزی این کشور در جنگ جهانی دوم و گرامیداشت قربانیان آن واقعه در شهر کیف برگزار کرد، این سفر را "نقض آشکار استقلال و تمامیت ارضی" اوکراین خطاب کرد.

آقای پوتین، پس از حضور در مراسم رژه در مسکو که به مناسبت سالگرد شکست آلمان برگزار شده بود، برای حضور در مراسم مشابه در بندر سواستیوپل عازم کریمه شد.

مقر ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه در این بندر واقع است و روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته است که آقای پوتین "در مراسم رژه با شکوه" ناوگان دریایی مستقر در بندر حضور خواهد یافت.

این نخستین سفر آقای پوتین به کریمه از زمان تجزیه این سرزمین از اوکراین و انضمام آن به خاک روسیه است و در حالی انجام شد که جدایی طلبان طرفدار روسیه در بخش‌هایی از خاک اوکراین از تصمیم به برگزاری همه‌پرسی برای الحاق به خاک روسیه سخن گفته‌اند.

حق نشر عکس NA
Image caption گزارشگر بی‌بی‌سی در کریمه می‌گوید مردم سواستیپول روز جمعه با خود پرچم های سفید و آبی و قرمز روسیه را حمل می‌کردند و از ولادیمیر پوتین همچون یک "فاتح" استقبال می‌کردند

دانیل سندفورد، گزارشگر بی‌بی‌سی که روز جمعه در بندر سواستیپول، محل دیدار آقای پوتین حضور داشته می‌گوید رژه امسال برای بزرگداشت پیروزی روسیه بر آلمان نازی، مراسم بزرگی نبود اما استقبال مردم از این مراسم چشمگیر و گسترده بوده است. او می‌گوید مردم سواستیپول روز جمعه با خود پرچم‌های سفید و آبی و قرمز روسیه را حمل می‌کردند و از ولادیمیر پوتین همچون یک "فاتح" استقبال ‌کردند.

در ماه مارس سال جاری، با تصویب پارلمان محلی جمهوری خودگردان کریمه، که اکثر ساکنان آن را روس تباران تشکیل می‌دهند، همه‌پرسی الحاق به روسیه برگزار شد و چند روز بعد، رئیس جمهوری روسیه "معاهده" انضمام کریمه به روسیه را امضا کرد.

همزمان از جنوب شرق اوکراین خبر می‌رسد درگیری میان هواداران روسیه و نیروهای دولت موقت دست کم ۲۰ کشته بر جای گذاشته است.

وزیر کشور دولت موقت اوکراین روز جمعه گفت در بندر ماریوپل در جنوب شرق اوکراین درگیریها میان نیروهای امنیتی و هواداران روسیه به زد و خورد خونین انجامیده و در جریان آن ۲۰ نفر از نفرات دو سوی درگیری کشته شده اند.

بنابر گزارش مقام‌ها، این درگیری‌ها هنگامی بالا گرفت که جدایی طلبان هوادار روسیه تلاش کردند مقر اصلی پلیس در ماریوپل را تسخیر کنند و میان آنها و نیروهای امنیتی و پلیس تیراندازی درگرفت.

با وجود عملیات نیروهای امنیتی و ارتش اوکراین علیه هواداران روسیه، هنوز بسیاری از ساختمان‌های اصلی در شهرهای جنوب و شرق این کشور در تصرف شبه نظامیان هوادار روسیه است و در جریان درگیری‌ها میان آنها و نیروهای دولت موقت، دهها نفر کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط