میشل اوباما در اولین گفتار هفتگی خود ربودن دختران دانش آموز نیجریه‌ای را محکوم کرد

میشل اوباما، همسر رئیس جمهوری آمریکا، در اولین گفتار هفتگی خود ضمن محکوم کردن ربودن دختران دانش آموز نیجریه‌ای گفت که این واقعه یک نمونه از خطراتی است که بر سر راه دختران در پیگیری اهدافشان وجود دارد.

بانوی اول آمریکا شهامت دختران دانش آموز نیجریه‌ای را که برغم تمام این تهدیدات کماکان به مدرسه می‌روند تحسین کرد.

میشل اوباما اغلب در گفتارهای هفتگی باراک اوباما که از طریق رادیو و تلویزیون پخش می‌شود در کنار او حضور دارد اما این اولین باری است که به جای همسرش برای محکوم کردن این واقعه گفتار هفتگی داشت.

دعوت به اقدام

میشل اوباما که یک روز قبل از "روزمادر" در آمریکا صحبت می‌کرد گفت که او و همسرش به دختران خود فکر می‌کنند و خود را به جای پدر و مادر دختران اسیر می‌گذارند. او افزود: "آنچه در نیجریه روی داد یک اتفاق نادر نبود بلکه ما هرروزه شاهد این هستیم که دختران در گوشه و کنار جهان برای پیگیری اهداف خود جانشان را به خطر می‌اندازند."

میشل اوباما سپس با اشاره به ملاله یوسف زی دختر پاکستانی که به دلیل دفاع از حق تحصیل دختران هدف حمله قرارگرفت، افزود: "شهامت و امیدی که درملاله و دحترانی مانند او دیده می‌شود باید انگیزه‌ای شود تا ما دست به اقدامی بزنیم. مانند میلیونها نفر دیگر در سراسرجهان من و همسرم از ربوده شدن این دختران به شدت متاثر و خشمگین شده‌ایم ."

حق نشر عکس BBC World Service

بانوی اول آمریکا چندروز پیش هم به یک کمپین جهانی در شبکه های اجتماعی پیوست و تصویرخود را درحالی که هشتگ(برچسب ) "دختران ما را بازگردانید" در دست داشت در توییتر به جمع معترضانی از سراسر جهان پیوست.

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل متحد هم از ربوده شدن دختران دانش آموز نیجریه‌ای ابراز خشم کرده و گفته است که علیه گروه اسلامگرای بوکو حرام دست "به اقداماتی مناسب" خواهد زد.

دیروز جمعه ٩ آوریل (١٩ اردیبهشت) سازمان عفو بین الملل گفت که به مقامات نیجریه در خصوص حمله به مدارس دختران از قبل هشدار داده شده بود.

گروه افراط گرای بوکو حرام هنوز هم حدود ۲۰۰ دختر دانش آموز را که ماه گذشته از یک مدرسه شبانه روزی در شهر چیبوک در شمال نیجریه ربوده بود در اسارت دارد.

سازمان عفو بین الملل می‌گوید که با وجود هشداری که به مقامات داده شده بود، هیچ اقدامی از سوی آنان برای جلوگیری از این حمله به عمل نیامد.

مطالب مرتبط