هزاران تکه از بقایای شناسایی نشده قربانیان یازدهم سپتامبر دفن شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption از میان ۲۷۵۳ اجساد قربانیان یاردهم سپتامبر ۱۱۱۵ جسد قابل شناسایی نبودند

در مراسمی ویژه، هزاران تکه از بقایای اجساد قربانیان حملات یازدهم سپتامبر که پزشکان قانونی قادر به شناسایی آنها نبودند، به زیر محل یادبود برج‌های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک منتقل شد.

روز شنبه (دهم مه - ۲۰ اردیبهشت) پانزده خودرو تشریفات تابوت‌هایی حاوی ۷۹۳۰ تکه از بقایای اجساد را از محل ساختمان پزشکی قانونی و کالبد شکافی نیویورک به محل ویژه‌ای که در زیر محوطه تخریب شده برج‌های دو قلوی سازمان تجارت جهانی نیویورک تعبیه شده بود، منتقل کردند.

این محل که بر روی آن قرار است موزه‌ای احداث شود فقط برای اعضای خانواده قربانیان و متخصصان پزشکی قانونی قابل دسترس خواهد بود.

در جریان حملات یازدهم سپتامبر، دو هواپیمای مسافربری ربوده شده توسط حمله‌کنندگان و به صورت انتحاری به دو آسمانخراش مرتفع سازمان تجارت جهانی در منهتن نیویورک برخوردند که در جریان آن حدود ۳۰۰۰ هزار نفر کشته شدند.

این دو برج بعد از برخورد و انفجار هواپیماهای مسافربری، مدتی در آتش سوختند و سپس یکی پس از دیگری فرو ریختند.

بسیاری از اجساد قربانیان این واقعه پیش از جمع آوری، ساعت‌ها در آتش سوختند به طوری که اکنون پزشکان قانونی قادر به شناسایی و تفکیک آنها نیستند.

اعتراض اعضای خانواده قربانیان

حق نشر عکس Getty
Image caption خانواده‌های معترض می گویند مقام‌ها در مورد محل دفن بقایا با آنها مشورت نکردند

همزمان با برگزاری مراسم انتقال این بقایا، بعضی از اعضای خانواده قربانیان به نشانه اعتراض در محل مراسم حاضر شدند و در حالی که دهان خود را با پارچه‌های سیاه بسته بودند در سکوت به این اقدام مقام‌های نیویورک اعتراض کردند.

یکی از اعضای خانواده‌های معترض که پسرش را در واقعه یازدهم سپتامبر از دست داده می‌گوید مقام‌ها در مورد دفن و نگهداری از بقایای اجساد با خانواده‌های قربانیان مشورت نکردند و نظر آنها را جویا نشدند چرا که می‌دانستند خانواده‌ها با این تصمیم موافق نیستند.

سالی ریجن‌هارد می‌گوید: "عزیزان ما باید در محلی فاخر و در شأن‌شان به خاک سپرده می‌شدند و نه در زیر زمین یک موزه."

با وجود این، شهرداری نیویورک اعلام کرده بقایای اجساد در کمال احترام و تشریفات به این محل منتقل شده‌اند."

در برابر معترضان، برخی از اعضای خانواده قربانیان هم از این مراسم استقبال کرده‌اند.

چارلز وولف که همسرش در میان قربانیان یازدهم سپتامبر بود می‌گوید: "وقتی تابوت‌ها را با پرچم آمریکا بروی آنها دیدم، احساس غرور کردم".

از میان ۲۷۵۳ جسد پیدا شده در محل برج های تخریب شده سازمان تجارت جهانی، ۱۱۱۵ جسد قابل شناسایی نبودند.

مطالب مرتبط