آلمان و فرانسه: اگر انتخابات اوکراین مختل شود روسیه را تحریم می‌کنیم

حق نشر عکس Getty
Image caption خانم مرکل و آقای اولاند خواستار کاهش حضور نیروهای روسیه در آنسوی مرزهای اوکراین شدند

آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند، رهبران آلمان و فرانسه گفته‌اند اگر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین (۲۵ مه) مختل شود، روسیه را تحریم خواهند کرد. همزمان این دو قدرت اروپایی همه پرسی جدایی طلبان هوادار روسیه در اوکراین را "غیرقانونی" خوانده‌اند.

صدراعظم آلمان و رئیس جمهوری روسیه روز شنبه (دهم مه - بیستم اردیبهشت) در بیانیه ای مشترک نسبت به آنچه "بیم از بی‌ثباتی بیشتر" در اوکراین خوانده شده اظهار نگرانی کرده اند.

خانم مرکل و آقای اولاند در این بیانیه خواستار کاهش حضور چشمگیر نیروهای روسیه در آنسوی مرزهای اوکراین شده‌اند.

ناتو تخمین زده که حدود ۴۰ هزار نیروی نظامی ارتش روسیه هم اکنون در آن سوی مرزهای شرقی اوکراین با روسیه مستقر شده‌اند.

همزمان اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری دولت موقت اوکراین هشدار داده است که برگزاری رفراندوم توسط جدایی طلبان هوادار روسیه در برخی از شهرهای شرقی و جنوبی، می‌تواند به "خود-تخریبی" این مناطق بیانجامد؛ مناطقی که پیش‌تر به نظام فدرالی اوکراین رای مثبت داده‌اند.

بیانیه روز شنبه آلمان و فرانسه در حالی صادر شد که فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه برای دیدار با صدراعظم آلمان به این کشور سفر کرده بود.

رهبران این دو قطب اصلی اقتصاد اروپا در بیانیه خود آورده اند: "چنانچه انتخابات ریاست جمهوری که مورد تایید جامعه بین المللی باشد در اوکراین برگزار نشود، گسترش بی‌ثباتی در این کشور اجتناب ناپذیر خواهد بود. آلمان و فرانسه متفق القول‌اند که چنانچه این امر روی دهد، برابر با آنچه در متن نتایج مذاکرات اتحادیه اروپا در روز ششم مارس آمده است اقدام کنند."

گزارشگران می‌گویند این بخش از بیانیه مشترک آلمان و فرانسه ناظر بر تحریم‌هایی است که در متن توافقنامه ششم مارس بر سر بحران اوکراین میان شورای رهبران اتحادیه اروپا تنظیم شد.

اروپا و آمریکا هم اکنون هم تحریم‌هایی علیه مقام های روسیه، شرکت های مرتبط به "حلقه یاران نزدیک" ولادیمیر پوتین و برخی از اعضای دولت سابق اوکراین وضع کرده‌اند.

در این بیانیه آلمان و فرانسه همچنین از دولت موقت اوکراین هم خواسته‌اند عملیات ارتش این کشور را تا پیش از انتخابات روز ۲۵ مه متوقف کند، به استثنای مواردی که به حفظ جان و اموال مردم این کشور مرتبط می‌شود.

در همین حال، اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری موقت اوکراین گفته قبول دارد که در شرق این کشور بسیاری از مردم هوادار روسیه هستند اما به نظر او برگزاری همه پرسی در این مناطق به قصد پیوستن به خاک روسیه، می تواند "گامی به سوی پرتگاه" باشد.

"آنها که خیلی مصمم و حق به جانب حرف می‌زنند غافل از این‌اند که این (همه پرسی و جدایی طلبی) به سقوط کامل اقتصاد، خدمات عمومی و ساقط شدن زندگی مردم در این مناطق ختم خواهد شد."

نیروهای نظامی دولت موقت اوکراین هم اکنون در عملیاتی که "ضد تروریسم" عنوان شده مشغول مقابله با هواداران شبه نظامی طرفدار روسیه هستند که بسیاری از ساختمان‌های دولتی و مهم را در شهرهای شرقی این کشور تصرف کرده‌اند.