رای گیری در همه پرسی خودمختاری در شرق اوکراین آغاز شد

Image caption رای گیری در همه پرسی خودمختاری در شرق اوکراین آغاز شده است

جدایی طلبان روس تبار در شرق اوکراین امروز (یکشنبه) در دو منطقه لوهانسک و دونتسک همه پرسی برای خودمختاری برگزار کرده اند.

روسیه پیشتر از رهبران جدایی طلبان خواسته بود برگزاری همه پرسی را به تعویق بیاندازند و دولت موقت اوکراین هم برگزاری همه پرسی را محکوم کرده است.

درگیریهای نظامی میان جدایی طلبان روس تبار و ارتش اوکراین در طول هفته های گذشته تشدید یافته است.

شهر اسلوویانسک که در دست جدایی طلبان است، همچنان در محاصره ارتش اوکراین قرار دارد و دیشب در مناطق حاشیه شهر بین واحدهای ارتش اوکراین و جدایی طلبان درگیریهای شدیدی وجود داشته است.

بر اساس آخرین خبرهای رسیده، درگیریها میان نظامیان اوکراینی و مردم در اسلوویانسک امروز ادامه دارد.

روز جمعه در شهر بندری ماریوپول در منطقه دونتسک نیز در اثر درگیری ارتش با جدایی طلبان، حد اقل هفت نفر کشته شده و ٣٩ نفر مجروح شدند.

برگزار کنندگان همه پرسی خودمختاری گفته اند که میلیونها برگه رای چاپ شده اند و اکثریت حوزه های رای گیری تحت کنترل فعالان طرفدار روسیه قرار دارند.

برگه رای شامل یک سوال است که به دو زبان اوکراینی و روسی نوشته شده است: "آیا موافق خودمختاری در جمهوری مردمی دونتسک/ جمهوری مردمی لوهانسک هستید؟"

یک زن که در دونتسک رای می داد به خبرنگار بی بی سی گفته است که با تمام قلب آرزو می کند که شهر او بخشی از روسیه باشد.

فردی دیگر گفت که هدف او استقلال از دولت مرکزی در کییف است.

در ماریوپول، شهری با پانصد هزار نفر جمعیت، تنها چهار حوزه اخذ رای دایر است و مردم در صفهای طولانی منتظر رای دادن هستند.

اولکساندر تورچینف، رییس جمهور دولت موقت اوکراین، دیروز اقرار کرد که بسیاری از مردم شرق اوکراین از جدایی طلبان روس تبار حمایت می کنند، اما گفت که برگزاری همه پرسی کشور را به لبه پرتگاه خواهد برد.

با این حال، برگزار کنندگان همه پرسی گفته اند که انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در روز ٢٥ مه (دو هفته دیگر) را تحریم خواهند کرد.

پیشتر، رهبران آلمان و فرانسه گفته‌ بودند که اگر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین مختل شود، آنها روسیه را تحریم خواهند کرد.

این دو قدرت اروپایی همه پرسی جدایی طلبان روس تبار در اوکراین را "غیرقانونی" خواندند.

مطالب مرتبط