جدایی طلبان شرق اوکراین مدعی مشارکت گسترده در رای گیری

حق نشر عکس N
Image caption رای گیری یکشنبه در دو ناحیه دونتسک و لوهانسک که هم مرز روسیه اند برگزار شد

همزمان با برگزاری همه پرسی خودمختاری در دو منطقه در شرق اوکراین در روز یکشنبه، جدایی طلبان هوادار روسیه ادعا کرده اند که مشارکت در رای گیری وسیع بوده و تقریبا ۹۰ درصد در دونتسک به خودمختاری رای داده اند.

رومان لیگین سرپرست کمیسیون انتخاباتی جدایی طلبان در دونتسک به خبرنگاران گفت که ۸۹ درصد به خودگردانی رای داده اند، ده درصد علیه آن و اینکه تقریبا ۷۵ درصد در رای گیری شرکت کرده اند.

خبرنگاران بی بی سی در مراکز رای گیری در دونتسک و لوهانسک از بی نظمی در بعضی موارد از جمله فقدان صندوق رای گیری در برخی نقاط خبر می دهند.

همزمان گزارش ها حاکیست که دست کم یک نفر به دست مردان مسلح وفادار به دولت اوکراین کشته شده است. گفته می شود حادثه تیراندازی پس از بسته شدن یک مرکز رای گیری روی داد.

یک عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت دو نفر را که بی حرکت بر زمین افتاده بودند دیده است.

اوکراین این رای گیری را "یک نمایش مضحک مجرمانه" تحت هدایت روسیه خوانده است.

کشورهای غربی هم این رای گیری را محکوم کرده اند.

یک رهبر جدایی طلب در دونتسک به یک خبرگزاری روسی گفت که وقتی نتایج اعلام شد، تمامی نیروهای نظامی اوکراین در منطقه "قوای اشغالگر" تلقی خواهند شد.

به نقل از دنیس پوشیلین همچنین گزارش شد که نیروهای ارتش اوکراین مراکز رای گیری در شهر کراسنورمیسک در غرب دونتسک را اشغال کرده اند.

"پرتگاه"

حق نشر عکس Getty
Image caption در برگه رای سوال شده آیا خواهان جدایی دونتسک/لوهانسک از اوکراین هستید؟

برگه های رای گیری به دو زبان اوکراینی و روسی از رای دهندگان می پرسید آیا از خودگردانی نواحی دونتسک/لوهانسک حمایت می کنند یا نه.

ساعاتی پیش از بسته شدن مراکز رای، مقام های وابسته به جدایی طلبان ادعا کردند که مشارکت در منطقه دونتسک نزدیک به ۷۰ درصد بوده اما این مساله به طور مستقل تایید نشده است.

مدیر یک مدرسه که هوادار دولت اوکراین است گفت که پس از رد درخواست شورشیان برای استفاده از مدرسه او به عنوان مرکز رای گیری تهدید به مرگ شده است.

پیرس شوفیلد خبرنگار بی بی سی می گوید که فرآیند رای گیری ظاهرا با بی دقتی انجام شد. مثلا علیرغم وجود لیست رای دهندگان در هر مرکز، مردم می توانستند هرجا بخواهند رای بدهند.

به گفته او مشکل دیگر ظاهرا کمبود مراکز رای گیری در ماریوپول، شهری با نیم میلیون جمعیت، است.

سازمان دهندگان می گویند یک هفته بعد دومین دور رای گیری را برای پیوستن به روسیه برگزار خواهند کرد.

آنها گفته اند که انتخابات ریاست جمهوری ۲۵ مه را بایکوت خواهند کرد.

اولکساندر ترچینف رئیس جمهور موقت اوکراین می گوید می داند که بسیاری در شرق اوکراین از شبه نظامیان هوادار روسیه حمایت می کنند اما اخطار داد که همه پرسی "گامی به سوی پرتگاه" است.

اتحادیه اروپا و آمریکا هم رای گیری را محکوم کرده اند و می گویند نگرانند این کشور را بیشتر به سوی جنگ داخلی سوق دهد.

یک نظرسنجی مرکز پیو در آمریکا حاکیست که اکثریت مردم در شرق اوکراین – ۷۰ درصد – علیرغم نگرانی در مورد حکومت کیف از اتحاد کشورشان حمایت می کنند.

روسیه در ماه مارس پس از همه پرسی در ناحیه خودمختار کریمه در جنوب اوکراین آنجا را به خاک خود ملحق کرد.

گفته می شود که روسیه حدود ۴۰ هزار سرباز در نزدیک مرز دارد. هرچند مسکو گفته که آنها را عقب کشیده است اما ناتو می گوید نشانه ای دال بر این ادعا در دست نیست.

رهبران اتحادیه اروپا به روسیه هشدار داده اند که در صورت ایجاد شرایطی که مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین شود با تحریم های بیشتری روبرو خواهد شد.

مطالب مرتبط