کشته شدن ۶ مظنون به ارتباط با شبکه القاعده در حمله هوایی در یمن

حق نشر عکس xf
Image caption ارتش می گوید از زمان آغاز عملیات گسترده علیه القاعده در اواخر ماه آوریل، ده‌ها تن از اعضای ارشد آن را کشته است

گزارش‌های رسیده از یمن حاکی از آن است که ۶ مظنون به ارتباط با شبکه القاعده در حمله هواپیمای بدون سرنشین در شرق این کشور کشته شده اند.

هنگام حمله هواپیمای بدون سرنشین، این شش نفر سوار بر خودرویی در استان مرآب در حال حرکت بودند.

رسانه دولتی و منابعی در قبیله‌های محلی گفته‌اند که این افراد از اعضای گروه القاعده در شبه‌جزیره عربستان بوده‌اند.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که ارتش یمن به عملیات گسترده خود علیه پایگاه‌های شبه نظامیان القاعده در دو استان جنوبی یمن ادامه می‌دهد.

ارتش یمن گفته است که در راستای پیگرد و سرکوب عناصر القاعده در استان‌های شبوه و ابین، ده ها تن از اعضای ارشد پیکارجویان را کشته و مقدار زیادی از سلاح های آنها را تسخیر کرده است.

در ۲۰۱۲ نیز ارتش در عملیاتی مشابه چند شهر مرکزی در این دو استان را تحت کنترل خود درآورد، اما پیکارجویان به نقاط دوردست این نواحی عقب‌نشینی کرده و مجددا به هم پیوستند.

در پی یک رشته حمله هواپیماهای بدون سرنشین و از زمان تقویت نیروهای ارتشی در جنوب در ۲۹ آوریل، پیکارجویان نیز به حمله‌های خود علیه دولت و نیروهای امنیتی شدت داده‌اند.

وزارت کشور گفته است که روز گذشته، یکشنبه ۱۲ مه، یک حمله انتحاری در بیرون محوطه پایگاه پلیس در شهری در جنوب کشور منجر به کشته شدن ۱۱ تن از نیروهای پلیس شد. پیکارجویان اهداف غربی را نیز مورد حمله قرار می دهند.

هفته گذشته آمریکا بعد از حمله ای مسلحانه به محافظان امنیتی اتحادیه اروپا که منجر به کشته شدن یکی از آنها شد، فعالیت سفارت خود در صنعا، پایتخت یمن رابه تعلیق درآورد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش کرده است که یک کماندوی عملیات ویژه آمریکا و یک افسر آژانس اطلاعات آمریکا (سیا) دو یمنی مسلح را که تلاش می‌کردند در روز ۲۴ آوریل آنها را از یک سلمانی در صنعا بربایند، به ضرب گلوله از پای درآوردند.

این دو پس از وقوع حادثه و با دریافت مجوز از دولت، یمن را ترک کردند.

رسانه ها در ابتدا این دو آمریکایی را دو فرد مسلح ناشناس معرفی کرده بودند.

مطالب مرتبط