پیامدهای انفجار مرگبار معدن ترکیه؛ سرکوب معترضان با گاز اشک‌آور

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در محله کادیکوی استانبول

پلیس ترکیه با استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش به مقابله با معترضان شهر سوما رفت. امروز در دیگر شهرها نیز تظاهرات اعتراضی برگزار شد.

تظاهرکنندگان شعارهایی علیه دولت سر می‌دادند.

روز سه‌شنبه انفجار معدنی در این شهر باعث کشته شدن نزدیک ٣٠٠ کارگر معدنچی شد. به گفته‌ مقام‌های ترکیه هنوز ١٨ نفر در معدن گیر افتاده‌اند. روشن نیست که آنان زنده مانده‌اند یا نه.

اعتراضات امروز پس از آن رخ داد که مدیران شرکت بهره‌برداری از معدن سوما در ترکیه اعلام کردند هیچ قصوری از طرف آنان سر نزده و آنها مسئولیتی در حادثه اخیر ندارند.

مدیران این شرکت امروز در نشستی مطبوعاتی از عملکرد خود در جریان این حادثه دفاع کردند و گفتند دلیل این اتفاق هنوز روشن نیست.

آنها اذعان کردند که معدن، پناهگاه اضطراری برای موقعیت‌های این چنینی نداشته است، با این حال گفتند که کارشناسان سوما را امن‌ترین معدن ترکیه می‌دانستند.

حق نشر عکس AP
Image caption بستگان کارگران کشته شده

تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه گفته است که هر کس در این حادثه مقصر دانسته شود به مجازات خواهد رسید.

دولت ترکیه متهم است که طرح تحقیق پیشنهادشده در پارلمان برای بررسی ایمنی معادن را رد کرده است. سخنگوی حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم، گفته است معدن سوما از سال ٢٠٠٩ به بعد ١١ بار بازرسی شده و تخلفی از مقررات ایمنی در آن به چشم نخورده بود.

این حادثه و واکنش رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر، اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته است. آقای اردوغان گفت که حوادث این چنینی در معادن بریتانیا در قرن نوزدهم هم رخ داده است.

انتشار عکسی از یک مشاور آقای اردوغان در حال لگد زدن به معترضی که روی زمین افتاده خشم منتقدان آقای اردوغان را برانگیخته است.

صنعت معدن‌کاوی در ترکیه

۱۳۰۸

سوانح منجر به مرگ از سال ۲۰۰۰

  • ۲۶۳ شمار کشته شدگان در فاجعه ۱۹۹۲

  • ۱۳،۰۰۰ معدنکاران دچار حادثه شده در سال ۲۰۱۳

  • %۱۰.۴ از مجموع حوادث کاری سال گذشته

Getty Images
حق نشر عکس Reuters
Image caption یوسف یرکل، مشاور اردوغان، در حال لگد زدن به یکی از معترضان
حق نشر عکس Reuters
Image caption فاجعه سوما اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشته است

مطالب مرتبط