اوکراین: نتیجه همه‌پرسی خودمختاری در شرق اوکراین مردود است

حق نشر عکس AFP
Image caption دولت اوکراین می گوید بسیاری از روی ترس پای صندوق ها رفته اند

اولکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین به برگزاری همه‎پرسی در شرق این کشور برای به دست آوردن خودمختاری واکنش نشان داده و نتیجه آن را مردود دانسته است.

او در بیانیه ای که بر روی وبسایت خود منتشر کرده است نوشته است که نتیجه این همه پرسی "غیر قانونی" است و برگزارکنندگان آن تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

برگزارکنندگان همه پرسی خودمختاری در دونتسک در شرق اوکراین که روز یکشنبه برگزار شد، می گویند که نزدیک به ۹۰ درصد رای دهندگان به خودمختاری رای داده اند.

نتیجه همه پرسی در لوهانسک، منطقه دیگری در شرق اوکراین به زودی اعلام می شود که به گفته ناظران نتیجه آن شبیه چیزی است که در دونتسک اعلام شد.

رومن لیگین، سرپرست کمیسیون انتخاباتی جدایی طلبان در دونتسک به خبرنگاران گفت که ۸۹ درصد به خودگردانی رای داده اند، ده درصد علیه آن و اینکه تقریبا ۷۵ درصد در رای گیری شرکت کرده اند.

جدایی طلبان می گویند که دست کم دو نفر به دست نیروهای مسلح وفادار به دولت اوکراین در جریان این رای گیری در شهر کرانوارمیسک کشته شدند.

یک عکاس خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است دو نفر را که بی حرکت بر زمین افتاده بودند دیده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption اوکراین این رای گیری را "یک نمایش مضحک مجرمانه" تحت هدایت روسیه خوانده است

با این ریچارد گلپین، خبرنگار بی بی سی در اوکراین می گوید که در مجموع این رای گیری در آرامشی نسبی برگزار شد.

اوکراین این رای گیری را "یک نمایش مضحک مجرمانه" تحت هدایت روسیه خوانده است و اتحادیه اروپا و آمریکا هم این رای گیری را محکوم کرده و آن را "غیرقانونی" خوانده اند.

برگه های رای گیری به دو زبان اوکراینی و روسی از رای دهندگان می پرسید آیا از خودگردانی نواحی دونتسک/لوهانسک حمایت می کنند یا نه.

نیروهای نظامی دولت موقت اوکراین هم اکنون در عملیاتی که "ضد تروریسم" عنوان شده مشغول مقابله با هواداران شبه نظامی طرفدار روسیه هستند که بسیاری از ساختمان‌های دولتی و مهم را در شهرهای شرقی این کشور تصرف کرده‌اند.

در ماه مارس سال جاری نیز با تصویب پارلمان محلی جمهوری خودگردان کریمه، که اکثر ساکنان آن را روس تباران تشکیل می دهند، همه پرسی الحاق به روسیه برگزار شد و چند روز بعد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه "معاهده" انضمام این بخش از خاک اوکراین به روسیه را امضا کرد.

مطالب مرتبط