جدایی طلبان شرق اوکراین خواهان پیوستن به روسیه

شمارش آرا در دونتسک حق نشر عکس Reuters
Image caption شمارش آرا در دونتسک

در پی همه پرسی برای خودگردانی در منطقه دونتسک در شرق اوکراین یک رهبر جدایی طلبان اوکراین از روسیه خواسته است این منطقه را "جذب" خود کند.

دنیس پوشیلین که خود را رهبر جمهوری خلق دونتسک می خواند از مسکو خواست به "اراده مردم" توجه کند.

در منطقه لوهانسک در همسایگی دونتسک هم پس از یک همه پرسی مشابه شورشیان اعلام استقلال کرده اند.

اوکراین، اتحادیه اروپا و آمریکا این همه پرسی را غیرقانونی خوانده اند اما روسیه می گویند نتایج باید "اجرا" شود.

مسکو تاکنون به درخواست جدایی طلبان دونتسک برای پیوستن به روسیه واکنشی نشان نداده است اما خواستار گفتگو میان شبه نظامیان و کیف با شرکت "سازمان امنیت و همکاری در اروپا" شد.

روسیه پس از همه پرسی بحث انگیز ناحیه خودمختار کریمه در جنوب اوکراین در ماه مارس، آنجا را به خاک خود ضمیمه کرد و اکنون کیف از نیات روسیه در دونتسک، لوهانسک و سایر بخش های جنوب اوکراین می ترسد.

ناتو معتقد است که حدود ۴۰ هزار سرباز روسیه در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند هرچند مسکو می گوید آنها را عقب کشیده است.

"گام مناسب"

جدایی طلبان در دونتسک و لوهانسک می گویند که به ترتیب ۸۹ درصد و ۹۶ درصد از رای دهندگان در این دو ناحیه به نفع خودگردانی رای داده اند.

اولکساندر ترچینف رئیس جمهور موقت اوکراین دوشنبه گفت که میزان مشارکت بسیار کمتر از حد اعلام شده توسط جدایی طلبان بوده است.

او گفت: "براساس بررسی وزارت کشور.... حدود ۲۴ درصد افراد واجد شرایط در این به اصطلاح همه پرسی در منطقه لوهانسک و بیش از ۳۲ درصد در منطقه دونتسک رای دادند."

انتخابات ریاست جمهوری اوکراین قرار است روز ۲۵ مه برگزار شود، اما آقای پوشیلین گفت رای گیری در دونتسک انجام نخواهد شد چون دیگر بخشی از اوکراین نیست.

او افزود که خواستار دخالت نظامی روسیه نیست اما شاید وجود صلحبانان لازم باشد.

به گفته او واحد پول این منطقه به روبل تغییر خواهد کرد.

رومان لیگین سرپرست کمیسیون انتخابات دونتسک که جدایی طلبان تشکیل داده اند گفت که پیوستن به روسیه "احتمالا گام مناسبی خواهد بود."

آقای لیگین یکی از ۱۳ نفری است که اتحادیه اروپا به خاطر "تضعیف یا تهدید حاکمیت ملی اوکراین" در فهرست تحریم ها قرار داده است.

مطالب مرتبط