هواپیماهای آمریکایی جستجو برای دختران نیجریه‌ای را آغاز کردند

حق نشر عکس AP
Image caption بوکو حرام تصویری از دختران ربوده شده را که "به اسلام گرویده‌اند" منتشر کرد

هواپیماهای نظامی آمریکایی عملیات جستجو برای یافتن دختران نیجریه‌ای ربوده شده توسط گروه بوکو حرام را آغاز کرده‌اند.

از بامداد روز سه‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه)، عملیات اکتشافی چند فروند هواپیمای سرنشین‌دار ارتش آمریکا بر فراز نیجریه آغاز شد. این عملیات بخشی از برنامه کمک به دولت نیجریه برای یافتن بیش از دویست دختر دانش آموز است که توسط بوکو حرام ربوده شده و همچنان در اسارت این گروه هستند.

یک منبع دولتی آمریکا اعلام کرده است که این کشور تصاویر ماهواره‌ای و عکس‌هایی را که هواپپماهای اکتشافی با اجازه دولت نیجریه از این کشور تهیه می‌کنند در اختیار مقامات نیجریه قرار می‌دهد.

روز گذشته، بوکو حرام یک نوار ویدیوئی شامل تصاویر تعدادی از دختران ربوده شده را در حجاب اسلامی و در حال قرائت قرآن منتشر کرد و گفت که آنان به اسلام گرویده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که کارشناسان می‌کوشند با بررسی دقیق این ویدیو، نشانه‌هایی از محل نگهداری دختران به دست آورند.

در این ویدیو، ابوبکر شیکاو، رهبر بوکو حرام، در سخنانی به زبان‌های عربی و هوسایی - زبان بومی منطقه_ گفت که حاضر است ربوده‌شدگان را با "رزمندگان" این گروه در زندان‌های نیجریه مبادله کند. مقامات نیجریه‌ای چنین مبادله‌ای را مردود دانسته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption رهبر بوکو حرام معتقد است دختران اسیر با ایمان آوردن به اسلام "آزاد" شده‌اند

وی گفت که همگان از اسارت این دختران سخن می‌گویند در حالیکه آنان با گرویدن به اسلام و پیروی از آداب آن، در واقع آزادی خود را یافته‌اند.

رهبر بوکو حرام اظهار داشت که تعداد زنانی را که این گروه در اختیار دارد "خدا می‌داند" و افزود که خداوند مقرر کرده است که مسلمانان زنان کفار را به اسارت بگیرند. بوکو حرام قبلا هم علاوه بر عملیاتی مانند بمب‌گذاری، درگیری مسلحانه و قتل، به ربودن افزاد از جمله زنان و دختران جوان مبادرت کرده است.

روز ۱۴ آوریل، افراد مسلح این گروه دویست و هفتاد و شش دختر دانش آموز را از شهرک چیبوک، در شمال شرق نیجریه که شماری از ساکنان آن را مسیحیان تشکیل می‌دهند، ربودند و با خود به نقطه نامعلومی بردند. مقامات نیجریه گفته‌اند که تعدادی از این دختران آزادی خود را یافته‌اند اما هنوز هم بیش از دویست و بیست تن از آنان "ناپدید" هستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهرات اعتراضی علیه اقدام بوکو حرام در نیجریه و کشورهای دیگر برگزار شده است

در حالیکه بستگان این دختران دولت گودلاک جوناتان، رئیس جمهوری نیجریه را به بی‌کفایتی در حفاظت از فرزندانشان و تلاش ناکافی برای رهایی آنان متهم کرده‌اند، آقای جوناتات از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین و اسرائیل خواسته است در عملیات جستجو و نجات دختران با دستگاه‌های نیجریه‌ای همکاری کنند.

اگرچه گفته می شود اعضای بوکو حرام بین نیجریه و کشورهای همسایه در رفت و آمد هستند، اما رئیس جمهوری نیجریه گفته است که به نظر او، دختران ربوده شده هنوز در خاک نیجریه هستند.

گروه "جماعت اهل سنت برای تبلیغ و جهاد" هدف خود را مبارزه برای استقرار حکومت اسلامی و جاری کردن حدود شرعی اعلام داشته و از سال ۲۰۰۹، عملیات مسلحانه خود را عمدتا در منطقه مسلمان‌نشین شمال نیجریه آغاز کرده است. این گروه معمولا با نام بوکو حرام شناخته می‌شود که از دو واژه بوکو در زبان هوسایی، و حرام که واژه‌ای عربی است تشکیل می‌یابد.

حق نشر عکس AFP
Image caption گودلاک جوناتان از کشورهای دیگر کمک خواسته است

به گفته پژوهشگران، واژه بوکو، که به معنی "مهمل و جعلی" است از زمان پایه‌گذاری مدارس جدید در دوره استعمار بریتانیا کاربرد داشته و مسلمانان سنتگرا از آن به عنوان اصطلاحی تحقیر آمیز، برای نامیدن علوم غربی و کاربرد الفبای لاتینی به جای عربی در نوشتن مطالب به زبان بومی استفاده می‌کردند. گروه بوکو حرام نیز مدارس و موسسات علمی را یکی از هدف‌های مجاز برای حملات خود می‌داند.

کشور نیجریه، که از جمله اعضای سازمان اوپک نیز هست، در ساحل خلیج گینه در غرب آفریقا واقع شده و با کشورهای بنین، چاد، کامرون و نیجر همسایه است. روند استعمار نیجریه از اوایل قرن نوزدهم آغاز شد و این کشور سرانجام در سال ۱۹۶۰ استقلال خود از بریتانیا را کسب کرد.

نیجریه با جمعیتی حدود ۱۷۵ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی است. در مورد ادیان رایج در نیجریه، آمار متفاوتی منتشر شده اما عموما درصد مسلمانان این کشور بین ۴۹ تا ۵۰ درصد و جمعیت مسیحیان بین ۴۰ تا ۴۸ درصد تخمین زده شده و بقیه پیرو ادیان بومی هستند. نواحی شمال نیجریه عمدتا مسلمان نشین و نواحی جنوبی عمدتا مسیحی نشین است. مردم نیجریه از گرو های قومی مختلف تشکیل شده و بروز درگیری‌های قومی و مذهبی در این کشور پدیده‌ای ناشناخته نیست.

مطالب مرتبط