'مرگ سربازان' در شبیخونی در شرق اوکراین

سرباز اوکراینی حق نشر عکس AFP
Image caption این مرگبارترین حادثه برای سربازان اوکراینی از زمان عملیات علیه شورشیان در شرق توصیف می شود

بنابه گزارش ها هفت سرباز اوکراینی در شبیخونی در شرق منطقه دونتسک کشته شده اند.

به گفته وزارت دفاع اوکراین این واحد نظامی در نزدیکی شهر کراماتورسک هدف حمله ۳۰ شورشی به شدت مسلح قرار گرفت. یک شورشی نیز کشته شده است.

خبرنگاران می گویند که این مرگبارترین حادثه برای دولت اوکراین در عملیات علیه جدایی طلبان در شرق است.

دونتسک یکی از دو منطقه ای است که پس از همه پرسی از اوکراین اعلام جدایی کردند. کیف، آمریکا و اتحادیه اروپا آن رای گیری را غیرقانونی خوانده اند.

وزارت دفاع گفت که یک نفربر زرهی که حامل نیروها بود هدف اصابت یک آر پی جی قرار گرفت و منفجر شد.

پس از آن بیشتر سربازان در مبادله آتش با شورشیان کشته یا زخمی شدند. گفته شد که مهاجمان پشت بته پنهان شده بودند.

روز دوشنبه جدایی طلبان هوادار روسیه که در دونتسک اعلام استقلال کردند گفتند که همه نیروهای اوکراینی در منطقه به عنوان نیروی اشغالگر تلقی می شوند و باید از آنجا بروند.

دنیس پوشیلین رهبر جدایی طلبان از روسیه خواست دونتسک را به خاک خود ملحق کند.

در همین حال در منطقه لوهانسک در همسایگی دونتسک، جدایی طلبان گفتند رهبر شورشیان هدف سوءقصد قرار گرفته است.

دفتر مطبوعاتی "جمهوری مردمی لوهانسک" اعلام کرد که والری بولوتف - فرماندار خودخوانده لوهانسک - هدف اصابت گلوله قرار گرفت و خون زیادی از دست داد اما جانش در خطر نیست.

پیشتر سرهی تاروتا فرماندار رسمی دونتسک که منصوب کیف است گفت که طرحی برای برگزاری همه‌پرسی سراسری در مورد اعطای اختیارات بیشتر به تشکیلات محلی در مناطق مختلف این کشور در دست بررسی است.

این مقام دولتی افزود که ممکن است این همه پرسی در ماه ژوئن، یعنی حدود یک ماه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد و ممکن است نمایندگان پارلمان به زودی این برنامه را مورد مذاکره قرار دهند.

بر خلاف جدایی طلبان طرفدار روسیه، این همه پرسی صرفا در مناطق روس‌نشین برگزار نمی‌شود و موضوع آن، صرفا واگذاری اختیارات بیشتر به ساکنان تمامی مناطق، از جمله در مورد انتخاب مقامات محلی خواهد بود.

چندی پیش، دولت روسیه از اوکراین خواست تا بدون برگزاری همه‌پرسی سراسری، نظام سیاسی آن کشور را به یک نظام فدرال با اختیارات گسترده برای مناطق دارای اکثریت روس زبان تغییر دهد اما این پیشنهاد مورد قبول دولت اوکراین قرار نگرفت.

آقای تاروتا در عین حال تاکید کرد که تشکیلات موسوم به "جمهوری خلق دونتسک" که جدایی‌طلبان شرق اوکراین ایجاد کرده‌اند "نه از لحاظ قانونی و نه سیاسی" موجودیت ندارد و افزود که در صورت استقلال منطقه دونتسک، این ناحیه از لحاظ اقتصادی قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه آلمان به نشانه حمایت از دولت اوکراین با رئیس جمهوری آن کشور دیدار کرد

روز سه‌شنبه همچنین فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان، به منظور ابراز حمایت از دولت انتقالی اوکراین، در کیف با اولکساندر تورچینف، رئیس جمهوری، و آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر ملاقات کرد.

او همچنین دولت و شورشیان را تشویق به گفتگو کرد.

وزیر خارجه آلمان گفت که انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که قرار است روز ۲۵ ماه مه برگزار شود "منشا تحولات مثبت بعدی" خواهد بود و افزود که راه حل بحران کنونی اوکراین، همفکری تمامی گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی است.

وی در عین حال هشدار داد که دولت آلمان همه‌پرسی تجزیه اوکراین را قابل قبول نمی‌داند و در صورت اقدام روسیه در حمایت عملی از این همه‌پرسی، وضع تحریم‌های بیشتر را مورد بررسی قرار خواهد داد.

آلمان دارای روابط وسیع تجاری با روسیه است و ترجیح می‌دهد بحران اوکراین بدون محدودیت بیشتر اقتصادی علیه روسیه حل و فصل شود.

در ملاقات با وزیر خارجه آلمان، آقای یاتسنیوک گفت که حاضر است برای حل بحران کنونی با تمامی گروه‌ها، حتی جدایی‌طلبان شرق اوکراین مذاکره کند اما در مورد همه‌پرسی پیوستن به روسیه و نیز زمان تماس احتمالی با گروه‌های مختلف سیاسی سخنی نگفت.

روز گذشته، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اعتراض به آنچه که دخالت آشکار روسیه در امور د

مطالب مرتبط