پارلمان اروپا برای مردم اروپا چه کار کرده؟

حق نشر عکس AFP

در حالی که مشکلات اقتصادی میلیون‌ها اروپایی همچنان ادامه دارد و از این که نهادهای اروپایی با مردم تماس ندارند مرتبا انتقاد می شود، انتظار می رود در انتخابات اروپایی ماه جاری میلادی، عده بیشتری از کسانی که نظر مساعدی به اتحادیه اروپا ندارند وارد پارلمان اروپا شوند.

پیمان لیسبون در سال ۲۰۰۹، سبب افزایش اختیارات پارلمان اروپا شد و این نهاد اکنون در تصمیم گیری در مورد تقریبا تمام مسایل، با دولت های عضو اتحادیه مشارکت دارد.

نمایندگان پارلمان اروپا تنها مقامات اتحادیه اروپا هستند که مستقیما انتخاب می شوند. دستاوردهای این نهاد از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ چه بوده؟

قوانین ضد کشیدن سیگار

نمایندگان پارلمان اروپا از یک رشته تدابیری که هدف از آن منصرف کردن جوانان از کشیدن سیگار بوده حمایت کرده اند. کسانی که برای سلامت مردم فعالیت می کنند می گویند مصالحه هایی که با دولت‌های اتحادیه اروپا در این زمینه شده، به حد کافی نبوده.

پارلمان اروپا پیشنهاد کمیسیون اروپا برای این که سیگارهای الکترونیکی یک داروی پزشکی محسوب شود را رد کرد- پیشنهادی که می توانست فروش این نوع سیگارها را محدود کند.

حق نشر عکس BBC World Service

ولی پارلمان اروپا از ممنوع کردن سیگارهایی که طعم خوبی دارند حمایت کرد اگر چه ممنوعیت فروش سیگارهای نعنایی را پنج سال به تاخیر انداخت. فروش سیگارهای باریک نیز قدغن نخواهند شد.

هشدار در مورد ضرر سیگار برای سلامت هم باید ۶۵ در صد روی پاکت سیگار را بپوشاند نه ۷۵درصد که اول پیشنهاد شده بود.

جلوگیری از صید بی رویه ماهی

حق نشر عکس BBC World Service

پس از سال ها مذاکرات دشوار، نمایندگان پارلمان اروپا مقررات شیلات اتحادیه اروپا را تا حد زیادی اصلاح کردند. گفته می شد ماهیگیری بیش از اندازه در آبهای اروپا و در نتیجه به خطر افتادن جدی بسیاری از آبزیان از جمله ماهی کاد و نوعی ماهی تن اقیانوس اطلس (بلوفین) به دلیل سیاست های قبلی ماهیگیری اتحادیه اروپا بوده است.

هدف اصلی از این اصلاحات این بود که به جای این که رسیدگی به جزئیات صنعت صید ماهی در بروکسل صورت گیرد، اختیارات بیشتری در این باره به مناطق مخصوص ماهیگیری داده شود.

تعیین سهمیه صید ماهی توسط وزیران اتحادیه اروپا سبب شده بود که ماهیگیران پس از صید، آبزیانی را که برایشان مصرف نداشت و غالبا مرده بودند، به دریا برگردانند. ولی اکنون اتحادیه اروپا از ماهیگیران خواسته که برای به حد اقل رساندن صیدهای ناخواسته، از تکنولوژی بیشتر استفاده کنند.

اصلاحات کشاورزی

حق نشر عکس BBC World Service

برای اولین بار نمایندگان پارلمان اروپا توانستند در سیاست مشترک کشاورزی اتحادیه اروپا که بیش از ۴۰ درصد بودجه این اتحادیه را در اختیار دارد، تاثیر بگذارند.

سیستم پیچیده اتحادیه اروپا که به موجب آن یارانه های کشاورزی را مالیات دهندگان تامین می کنند، در حال تغییر است اگر چه تا آن حد که بسیاری از اروپایی ها امیدوار بودند رادیکال نیست.

به موجب سیستم جدید، پرداخت یارانه به کشاورزانی که در حال حاضر بیش از ۱۵۰ هزار یورو در سال دریافت می کنند، به طور اجباری ۵ درصد کاهش خواهد یافت.

ولی دست دولت ها در این که یارانه ها را چطور تقسیم می کنند تا حد قابل ملاحظه ای باز خواهد بود.

منتقدان می گویند پیشنهاد های مربوط به حفاظت از محیط زیست کم رنگ تر شده و در نتیجه بودجه ای که تا کنون صرف برنامه هایی می شد که با حفاظت محیط زیست همخوانی داشت، کاهش یافته است.

به موجب توافقی که شده ۱۵ درصد بودجه محیط زیست، به حمایت از کشاورزی اختصاص خواهد یافت. این تصمیم موجب ناخرسندی نمایندگان حزب سبز و محافظه کار بریتانیا در پارلمان اروپا شد.

مقررات مالی

حق نشر عکس BBC World Service

نمایندگان پارلمان اروپا در تدوین مقررات جدید ناظر بر بانک ها و سایر نهادهای مالی شرکت داشتند. مقررات انعطاف پذیر قبلی، به وام دادن های بی رویه که منجر به بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ شد، کمک کرده بود.

به موجب مقررات جدید، سقف پاداش مقامات بانکی نباید از میزان ۱۰۰ درصد حقوق سالانه آنها یا ۲۰۰ درصد در صورت موافقت سهامداران بانک تجاوز کند.

بانک ها باید ذخیره پولی بیشتری داشته باشند تا در صورت تکرار مشکلات گذشته بتوانند با آن مقابله کنند. هدف از اتخاذ این تدابیر این است که مالیات دهندگان ناچار نشوند یک بار دیگر بدهی های بانک هایی را که با مشکل روبرو شده اند، تضمین کنند.

ولی دولت بریتانیا که رهبری آن با حزب محافظه کار است، تعیین سقف برای پاداش ها را رد کرده و شکایت خود را در دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مطرح کرده است.

علاوه بر این بسیاری از بانک ها در کم کردن صورت حساب مالیاتی خود مهارت دارند و ممکن است با زیرکی راه های دیگری- البته قانونی- برای دور زدن مقررات جدید پیدا کنند.

کنترل هزینه تلفن همراه

حق نشر عکس BBC World Service

در دوره پارلمان کنونی، هزینه مکالمه با تلفن موبایل در خارج از کشور، به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

سقف هزینه جدید قیمت ها را کمیسیون اروپا پیشنهاد کرده بود و نمایندگان پارلمان اروپا و دولت های عضو اتحادیه اروپا متعاقبا آن را تصویب کردند.

بیشترین میزان کاهش هزینه ها مربوط به دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه بود؛ که در نتیجه آن در تابستان سال ۲۰۱۲سقف این هزینه ها، ۷۰ سنت یورو برای هر مگابایت تعیین شد و در سال ۲۰۱۳ این هزینه به ۴۵ سنت برای هر مگابایت کاهش یافت.

آزادی اینترنت

حق نشر عکس BBC World Service

نمایندگان پارلمان اروپا با یک موافقت نامه بین المللی که هدفش محدود کردن سرقت های اینترنتی بود مخالفت کردند.

اکثر نمایندگان معتقد بودند این موافقت نامه بین المللی که به منظور حمایت حق مالکیت معنوی و مارک های تجارتی بود، آزادی بیان و خلاقیت در اینترنت را تضمین نمی کند.

هزاران فعال اروپایی به نمایندگان پارلمان اروپا فشار وارد می کردند که این موافقت نامه را قبول نکنند.

رای گیری در سال ۲۰۱۲ در حقیقت به معنای مرگ این موافقت نامه بود- ولو این که بیشتر دولت های عضو اتحادیه اروپا و بسیاری از سایر کشورهای جهان از این پیمان پشتیبانی کرده بودند.

برچسب دقیق‌تر برای مواد غذایی

حق نشر عکس BBC World Service

نمایندگان پارلمان اروپا از مقرراتی طرفداری کردند که برای دادن اطلاعات بیشتر به مصرف کنندگان در باره مواد به کار برده شده در فرآورده های غذایی بود. افزایش چاقی مفرط در اروپا و هزینه ای که برای خدمات بهداشتی دارد، سبب شد برای بسیاری از رای دهندگان، برچسب های روشن تر و دقیق تر مواد غذایی اهمیت پیدا کند.

پس از آن در اوایل سال ۲۰۱۳، ماجرای پر سر و صدای استفاده از گوشت اسب در مواد غذایی در اروپا پیش آمد و دلایل قوی تری به کسانی داد که خواهان روشن تر بودن برچسب های مواد غذایی بودند.

با کشف گوشت اسب در بعضی از غذاهایی که با گوشت گاو تهیه شده بود، اتحادیه اروپا احتمالا تلاش خواهد کرد که لزوم استفاده از برچسب هایی که نشان دهنده مبدا مواد غذایی است، جدی تر شود.

مقررات جدید همچنین تهیه کنندگان مواد غذایی را موظف می سازد که اطلاعات مهم مانند میزان نمک، چربی و شکر به کار برده شده را روی بسته های تولیدات خود بنویسند.

مطالب مرتبط