درگذشت جوان نیکوکار مبتلا به سرطان در بریتانیا

تصویر استیون ساتن حق نشر عکس bbc
Image caption مرگ جوان نیکوکار بریتانیایی محافل عمومی را تحت تاثیر قرار داد

استیون ساتن، جوان بریتانیایی مبتلا به سرطان که طی چهار سال بیماریش ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار پوند اعانه برای بیماران سرطانی جمع کرده بود، در ۱۹ سالگی درگذشت.

درگذشت این جوان نیکوکار که در ماه‌های گذشته در محافل عمومی بریتانیا شکل یک قهرمان به خود گرفته بود را مادرش در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرده و نوشته است: "قلب من بخاطر پسر دلاور، از خود گذشته و الهام دهنده ام از غرور آکنده ولی از درد شکسته است."

استیون ساتن در سن ۱۵ سالگی به بیماری سرطان روده مبتلا شد و پس از تشخیص بیماریش تصمیم گرفت پیش از مرگ دست به یک سری کارهایی بزند که آرزوی انجامشان را داشت.

این نوجوان توانست در ماه مه سال پیش با فرود با چتر نجات و نواختن سازهای کوبه ای در مقابل ۹۰ هزار تماشاگر بازی‌های پایانی لیگ قهرمانی اروپا در استادیوم ومبلی لندن توجه محافل عمومی بریتانیا را به خود جلب کند.

پست اعلام مرگ استیون ساتن تنها در یک ساعت اول پس از اعلام آن توسط مادرش بیش از ۱۲۰ هزار بار در فیس‌بوک توسط افراد مختلف بازنشر شده است.

حق نشر عکس bbc
Image caption جوان بیمار بریتانیایی با فراخون اینترنتی برای بیماران سرطانی ۳.۲ میلیون پوند جمع کرد

همچنین صفحه آنلاین "صندوق همیاری سرطان نوجوانان" که او برای جمع آوری اعانه راه‌اندازی کرده بود در ساعت‌های اولیه بعد از اعلام مرگش چنان مورد بازدید کاربران قرار گرفت که مسئولان فنی سایت باید ظرفیت آن را افزایش می دادند. تنها در دو ساعت اول پس از اعلام خبر بیش از ۶۰ هزار پوند به صورت آنلاین به این صندوق ریخته شد.

این جوان بریتانیایی که ماه گذشته به خاطر مشکلات تنفسی به بیمارستان منتقل شد، کمپین اینترنتی خود را تنها برای جمع آوری ۱۰هزار پوند راه اندازی کرده بود ولی این ابتکار او ماه گذشته، بعد از آنکه از خود عکسی گرفت و آن را در صفحه فیسبوک قرار داد، توجه عمومی را به شکل وسیعی به خود جلب کرد.

این عکس بسیاری از ستارگان هنر و مد و ثروتمندان بریتانیایی را به خود جلب کرد و موجب کمک های مالی آنها برای بیماران جوان سرطانی شد. جیسون مان‌فور، کمدین بریتانیایی که بسیار تحت تاثیر ابتکار استیون قرار گرفته بود گفت: او یکی از الهام بخش‌ترین افرادی بود که من در زندگیم دیدم. چیزی که ما را با این شور بسوی او جذب کرد آن بود که او کاری کرد که هیچکدام از ما نمی توانستیم حتی تصورش را بکنیم."

مرگ این جوان نیکوکار مبتلا به سرطان بسیاری از شخصیت های سیاسی و اجتماعی و هنری بریتانیا، از جمله دیوید کامرون، نخست‌وزیر را در ساعت‌های اولیه پس از اعلام خبر تحت تاثیر قرار داد چنانکه بسیاری در رسانه های اجتماعی از مرگ او ابراز تاسف کرده و شخصیت او را ستوده‌اند.

مطالب مرتبط