معترضان ویتنامی کارخانه‌های چینی‌ها را در ویتنام آتش زدند

کارخانه چینی در آتش می‌سوزد حق نشر عکس Getty
Image caption معترضان ویتنامی چندین کارخانه را در یک منطقه صنعتی آتش زدند

معترضان ویتنامی در یک منطقه صنعتی در جنوب ویتنام چندین کارخانه را به آتش کشیده‌اند. این اعتراض‌ها بعد از تنش‌های هفته‌های اخیر میان چین و ویتنام صورت می‌گیرد.

تنش های اخیر دو کشور با شروع حفاری‌های چین در یک منطقه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین شدت گرفت.

مدیریت این منطقه صنعتی گفته سه کارخانه آتش زده شده‌ ولی منابع دیگر می گویند تعداد شرکت‌های آسیب دیده بسیار بیشتر است. گفته شده چندین نفر بازداشت شده‌اند.

یکی از مدیران منطقه صنعتی ویتنام و سنگاپور، محل وقوع این تظاهرات، می گوید معترضین روز دوشنبه در شهر توآن‌آن، در جنوب ویتنام جمع شدند و روز سه‌شنبه به طرف این منطقه و دو منطقه صنعتی مجاور حرکت کردند و به کارخانه‌ها و شرکت‌های متعلق به چین، یا با مدیریت چین یا چینی‌های مهاجر حمله کردند.

در این درگیری‌ها بعضی کارخانه‌ها و شرکت‌های تایوانی هم آسیب دیده‌اند. یک مقام محلی گفته که نزدیک به ۱۹ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند و دست کم ۱۵ کارخانه به آتش کشیده شده است. تلویزیون ویتنام تصاویری از یک کارخانه نشان داده که بر سر در ورودی آن پرچم کره جنوبی آویخته بود.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی گفته که تظاهرکنندگان به کارخانه‌هایی که در آرم (لوگوی) خود حروف چینی داشتند حمله می کردند.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین حرکات ویتنام را تحریک کننده خواند و گفت پکن مراتب نگرانی خود را به هانوی اعلام کرده است.

تظاهرات ویتنامی ها و به آتش کشیدن کارخانه‌ها، بعضی شرکت‌های مستقر در ویتنام را وحشت زده کرده است. به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت تولید کفش هنگ‌کنگی یوه‌یوئن که برای شرکت آدیداس، نایک و شرکت های معروف دیگر بین المللی کالا تولید می کند، تولید خود در ویتنام را متوقف کرده است.

'تحریکات'

حق نشر عکس n
Image caption دولت ویتنام از بروز احساسات شدید ناسیونالیستی ابراز نگرانی کرده است

در اوایل ماه جاری میلادی، چین دکل حفاری "هائی‌یانگ شی‌یو ۹۸۱" خود را در ۱۲۰ مایلی ساحل ویتنام، در منطقه ای نزدیک به جزایر پاراسل که هم چین و هم ویتنام بر آن ادعای ارضی دارند، مستقر کرد. حضور دکل حفاری چینی اعتراض شدید ویتنام را به دنبال داشت که خواهان بیرون رفتن آن از این منطقه بود.

هفته پیش حتی گزارش‌هایی در مورد کوشش ویتنام برای جلوگیری از عملیات حفاری و درگیری بین کشتی‌های دو کشور گزارش شد. فعالان ویتنامی در شهرهای هانوی و هوچی تظاهراتی علیه چین برگزار، و در روزهای یکشنبه و سه شنبه به طرف سفارت چین در هانوی راهپیمایی کردند.

تنش های ویتنام و چین عکس العمل آمریکا را هم به دنبال داشت که اقدام چینی‌ها را تحریک‌آمیز خواند. جان کری، وزیر خارجه امریکا طی یک تماس تلفنی با وانگ یی، همتای چینی خود، مراتب نگرانی جدی خود را اعلام کرد و در مورد آن هشدار داد.

مقاصد نامعلوم چین

چین ادعا می کند یک منطقه نعلی شکل در دریای جنوبی چین که بر سرزمین‌های ملیت‌های دیگر آسیایی در منطقه محاط است، متعلق به این کشور است. این مسئله در سال‌های اخیر بخصوص با ادعاهای ارضی و بحری روزافزون چین موجب سرو صدای زیادی شده است.

فیلیپین روز چهارشنبه چین را متهم کرد که در یک منطقه مورد مناقشه دو کشور در دریای جنوبی چین در حال احداث تاسیساتی است که احتمالا یک پایگاه نظامی یا باند فرودگاه خواهد بود.

فیلیپین همچنین ماه گذشته به خاطر عکس‌های هوایی که نشان می دادند چین موادی را به یک منطقه مورد مناقشه دیگر انتقال می دهد اعتراض کرده و گفته نمی داند قصد چینی ها از این کارها چیست. روابط چین و فیلیپین در ماه‌های گذشته بخاطر ادعاهای ارضی چین رو به وخامت گذاشته طوری که فیلیپین از چین به یک دادگاه بین المللی شکایت کرده است.

نگا فام، خبرنگار بی بی سی در ویتنام می گوید حس ناسیونایستی برای سال‌های زیاد در ویتنام بروز خارجی نداشت. اتفاقات روز گذشته ترس حکومت از ملی‌گرایی ویتنامی را که می تواند از کنترل خارج شود، تایید می کند. این پدیده می تواند هم برای صنعت در منطقه و هم برای ثبات سیاسی داخلی تهدید باشد. دولت ویتنام به اندازه کافی هشیار بود که فورا خشونت را محکوم و شماری از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد، ولی منتقدین می گویند عوامل دیگر مانند ناخشنودی اجتماعی و حقوق محدود کارگران در قانون کار ممکن است در پیدا شدن این اعتراض‌ها نادیده گرفته شده باشد.

مطالب مرتبط