قیام 'خودجوش' روستاهای نیجریه علیه بوکوحرام

حق نشر عکس AFP
Image caption بوکوحرام در یک سال گذشته بارها به روستاهای شمال و شمال‌شرقی نیجریه حمله کرده است

شاهدان عینی در نیجریه می‌گویند اهالی چند روستا در شمال این کشور در 'اقدامی خودجوش' به مبارزه با شبه نظامیان اسلام‌گرای بوکوحرام پرداخته‌اند و در جریان درگیری میان آنها حدود ۲۰۰ نفر از شبه نظامیان کشته شده‌اند.

محل وقوع این درگیری‌ها در ایالت بورنو بوده است و در نزدیکی شهری که ده روز پیش پس از حمله نیروهای بوکوحرام و تحت کنترل گرفتن موقت منطقه، در درگیری میان آنها و مردم، حدود ۳۰۰ نفر کشته شدند.

در جریان آن واقعه، شبه نظامیان بوکوحرام به شهر گامبرو انگالا حمله کردند و ساعاتی کنترل شهر را در دست گرفتند و همزمان در بازار محلی و شلوغ این ناحیه، درگیری میان آنها و مردم به کشتاری خونین انجامید.

یکی از مقام‌های امنیتی نیجریه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است نیروهای خودجوش مردمی در منطقه کلابلگ، پس از حمله‌ای که روز سه شنبه از سوی بوکوحرام روی داده بود، خود را آماده مقابله با آنها کرده بودند.

یک شاهد عینی که به علت نگرانی از جان خود خواسته ناشناس باقی بماند به بی‌بی‌سی گفته خیابان‌های منطقه مملو از اجساد رها شده است که بیشتر متعلق به شبه نظامیان بوکوحرام است. او گفته به چشم خود حدود ۵۰ جسد در یک روستا و ۱۵۰ جسد دیگر در روستایی دیگر مشاهده کرده است.

این شاهد عینی همچنین گفته مردم توانسته‌اند سه خودرو و یک نفربر نظامی را از شبه نظامیان بوکوحرام بگیرند.

روز گذشته (سه شنبه ۱۳ مه) گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه گفته بود دولت آماده گفتگو با بوکوحرام بر سر آزادی حدود ۲۰۰ دختر دانش آموز است که از حدود یک ماه پیش توسط این شبه‌نظامیان گروگان گرفته شده‌اند.

این گروگان‌گیری گسترده که در ادامه حملات بوکوحرام به مراکز آموزشی و با هدف "ریشه‌کنی آموزش‌های غربی" صورت گرفته است در دو هفته گذشته با واکنش‌های بین‌المللی همراه بوده است.

هم اکنون نیروهای امنیتی نیجریه به همراه تیم های تجسس از چند کشور دیگر از جمله آمریکا مشغول جستجو برای یافتن محل نگهداری دختران دانش آموز و عملیات احتمالی برای آزادسازی آنها هستند.

آمریکا تیمی متشکل از ۳۰ کارشناس – اعضای پلیس فدرال و وزارتخانه های دفاع و خارجه – را به نیجریه فرستاده است تا به این جستجو کمک کنند.

بریتانیا، فرانسه و چین هم تیم هایی را به نیجریه اعزام کرده اند و یک تیم ضدتروریستی اسرائیل هم به نیجریه اعزام شده است.

این در حالی است که گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه، دقیقا از یک سال پیش با اعلام وضعیت فوق العاده در ایالت‌های بورنو و آداماوا تلاش کرده است با ناآرامی‌ها در این مناطق مقابله کند.

با وجود این، بنا بر تحقیق دانشگاه ساسکس بریتانیا، تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در یک سال گذشته در این مناطق سه برابر شده است.

بوکوحرام که در زبان محلی به معنای "حرام بودن آموزش‌های غربی" است در یک سال گذشته بارها به روستاها و شهرهای شمال و شمال‌شرقی نیجریه حمله کرده و علاوه بر غارت، کشتار، به آتش کشیدن خانه‌ها و پاسگاه‌های پلیس، بارها اقدام به آدم‌ربایی کرده است.

مطالب مرتبط