حکم اعدام یک زن در سودان برای ازدواج با یک مسیحی

دادگاهی در سودان زنی مسلمان را پس از ازدواج با مردی مسیحی، به جرم ارتداد محکوم به اعدام با طناب دار کرده است. این زن که باردار است، همچنین به صد ضربه شلاق محکوم شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از قاضی دادگاه نوشته است: "به شما سه روز فرصت داده شد تا توبه کنید اما شما قصد بازگشت به اسلام را ندارید. من شما را به اعدام محکوم می‌کنم."

سفارتخانه‌های خارجی در سودان و گروه‌های فعال حقوق بشر از دولت این کشور درخواست کرده‌اند تا به رعایت حق این زن در آزادی انتخاب مذهب احترام بگذارد.

طبق گزارش رسانه‌های داخلی، حکم اعدام این زن قرار است دو سال بعد از زایمان او اجرا شود.

اکثریت جمعیت سودان مسلمان هستند و اداره امور کشور بر اساس قوانین شریعت صورت می‌گیرد.

قاضی دادگاه این زن را به جرم داشتن رابطه نامشروع (زنای محصنه) به صد ضربه شلاق محکوم کرده است زیرا دادگاه ازدواج او با مردی مسیحی را دارای اعتبار تشخیص نداده است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، یک روحانی مسلمان به مدت ۳۰ دقیقه با این زن که اکنون در زندان است، صحبت کرد تا او را متقاعد به توبه کند.

اما او به آرامی به قاضی گفت: "من یک مسیحی هستم و هیچوقت مرتکب ارتداد نشده‌ام."

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که این زن به نام مریم یحیی ابراهیم اسحاق، در دوران پایانی و سنگین بارداری‌اش به سر می‌برد و باید فورا آزاد شود.

قاضی دادگاه او را با نام اسلامی‌اش، ادراف الهادی محمد عبدالله خطاب می کرد.

سازمان عفو بین‌الملل معتقد است که مریم یک زندانی عقیدتی است که صرفا برای اعتقادات مذهبی‎ و هویتی که برای خود انتخاب کرده، به زندان افتاده و باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود."

در بیانیه این سازمان همچنین آمده است که مریم به پیروی از مادرش به عنوان یک مسیحی ارتودوکس بزرگ شده است زیرا پدر او که فردی مسلمان است در زندگی آنها حضور نداشت.

مریم در اوت ۲۰۱۳ بازداشت و محکوم به داشتن رابطه نامشروع شد و در فوریه ۲۰۱۴ هنگامی که اعلام کرد مسیحی است، به ارتداد نیز محکوم شد.