یک کارگر چینی در ویتنام در حمله معترضان کشته شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption احساسات ضدچینی در ویتنام به دنبال تنش‌های ایجاد شده در روابط دو کشور تشدید شده

در حمله معترضان ویتنامی به یک کارخانه تایوانی در استان ها تنه در مرکز ویتنام، یک کارگر چینی کشته شده و حداقل ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند.

احساسات ضدچینی در ویتنام به دنبال تنش‌های ایجاد شده در روابط دو کشور شدت گرفته است.

روز چهارشنبه، معترضان ویتنامی در منطقه صنعتی در جنوب این کشور، چند کارخانه تحت تملک خارجی‌ها را که گفته می‌شد چینی هستند، به آتش کشیدند. این در حالی است که صاحبان این کارخانه تایوانی و یا اهل کره جنوبی بودند.

اقدام چین برای نصب سکوی نفتی در یک منطقه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین از دلایل اصلی بروز تنش میان دو کشور به شمار می‌رود.

ویتنام به این اقدام چین اعتراض کرد و هفته پیش شناورهای نیروی دریای این کشور تلاش کردند تا جلوی نصب این سکوی نفتی را بگیرند اما کشتی‌های چینی ضمن برخورد با کشتی‌های ویتنام، از ماشین‌های آب‌پاش علیه استفاده کردند که باعث شد چند ملوان ویتنامی آسیب ببینند.

مقام‌های چین گفته‌اند که سکوی نفتی مورد نظر در آب‌های تحت مالکیت این کشور قرار دارد و اقدامات ویتنام را "نقض کننده حقوق چین" خوانده‌اند.

خبرنگاران می‌گویند احساسات ملی‌گرایانه در ویتنام در حال حاضر به شدت افزایش یافته است.

یک شاهد عینی به بی بی سی گفته است که معترضان، کارخانه‌هایی را هدف قرار می‌دهند که در لوگوی آنها، حروف چینی دیده می‌شود.

شرکتی تایوانی که در استان ها تنه مورد حمله قرار گرفت، به رویترز گفته است که معترضان به کارگران ویتنامی و تایوانی شرکت حمله نکردند.

این شرکت گفته است که این نگرانی وجود دارد که مهاجمان بار دیگر برگردند.

مقام‌های ویتنام گفته‌اند که حداقل ۲۰۰ نفر را در ارتباط با خشونت‌های روز چهارشنبه بازداشت کرده‌اند.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید دولت ویتنام نگران است که توان مهار احساسات ملی‌گرایانه را نداشته باشد که این مساله در نهایت می‌تواند هم به فضای تجاری لطمه بزند و هم ثبات سیاسی کشور را به خطر اندازد.

مقام‌های گردشگری چین از شهروندان این کشور خواسته‌اند تا برای سفر به ویتنام، احتیاط کنند.

فیلیپین، مالزی، برونئی، تایوان، چین و ویتنام مدعی حاکمیت بر بخش‌هایی از دریای جنوبی چین هستند. این منطقه از مسیرهای مهم کشتی‌رانی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که سرشار از منابع طبیعی است.

مطالب مرتبط