با گسترش اعتراضات ضد چینی، پکن اتباع خود را از ویتنام خارج می‌کند

حق نشر عکس
Image caption احساسات ضدچینی در ویتنام به دنبال تنش‌های ایجاد شده در روابط دو کشور شدت گرفته است

دولت چین تصمیم گرفته حدود سه هزار نفر از اتباع خود را از خاک ویتنام خارج کند.

با افزایش موج اعتراضات ضد چینی در ویتنام، خبرگزاری شینهوا در پکن اعلام کرده دولت این کشور برای کمک به خروج اتباعش کشتی و هواپیما به ویتنام روانه می‌کند.

روز شنبه (۱۷ مه - ۲۷ اردیبهشت) دولت ویتنام خواستار توقف اعتراضات ضد چینی در این کشور شد. مقام های ذولتی گفته اند "اعمال غیرقانونی" به ثبات کشور لطمه خواهد زد. با وجود این، گروه های مخالف دولت مردم را به حضور در راهپیمایی در روز یکشنبه (۱۸ مه) کرده‌اند.

در پی افزایش احساست ضد چینی در ویتنام، طی چند روز گذشته دست کم دو چینی کشته و حدود ۱۰۰ نفر از اتباع این کشور زخمی شده اند.

روز پنچشنبه گذشته (۱۵ مه) گزارش شد که در حمله معترضان ویتنامی به یک کارخانه تایوانی در استان ها تنه در مرکز ویتنام، یک کارگر چینی کشته شده و حداقل ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند.

احساسات ضدچینی در ویتنام به دنبال تنش‌های ایجاد شده در روابط دو کشور شدت گرفته است.

در روزهای گذشته، معترضان ضد چین دست کم پانزده کارخانه را که معتقد بودند مالکان آنها چینی‌اند به آتش کشیدند.

روز چهارشنبه، معترضان ویتنامی در منطقه صنعتی در جنوب این کشور، چند کارخانه تحت تملک خارجی‌ها را که گفته می‌شد چینی هستند، به آتش کشیدند. این در حالی است که صاحبان این کارخانه تایوانی و یا اهل کره جنوبی بودند.

اقدام چین برای نصب سکوی نفتی در یک منطقه مورد مناقشه در دریای جنوبی چین از دلایل اصلی بروز تنش میان دو کشور به شمار می‌رود.

ویتنام به این اقدام چین اعتراض کرد و هفته پیش شناورهای نیروی دریای این کشور تلاش کردند تاجلوی نصب این سکوی نفتیرا بگیرند اما کشتی‌های چینی ضمن برخورد با کشتی‌های ویتنام، از ماشین‌های آب‌پاش علیه استفاده کردند که باعث شد چند ملوان ویتنامی آسیب ببینند.

مقام‌های چین گفته‌اند که سکوی نفتی مورد نظر در آب‌های تحت مالکیت این کشور قرار دارد و اقدامات ویتنام را "نقض کننده حقوق چین" خوانده‌اند.

دولت ویتنام نگران است که توان مهار احساسات ملی‌گرایانه را نداشته باشد که این مساله در نهایت می‌تواند هم به فضای تجاری لطمه بزند و هم ثبات سیاسی کشور را به خطر اندازد.

اقتصاد ویتنام بسیار وابسته به شرکت های خارجی سرمایه‌گذار در این کشور است.

مقام‌های گردشگری چین از شهروندان این کشور خواسته‌اند تا برای سفر به ویتنام، احتیاط کنند.

فیلیپین، مالزی، برونئی، تایوان، چین و ویتنام مدعی حاکمیت بر بخش‌هایی از دریای جنوبی چین هستند. این منطقه از مسیرهای مهم کشتی‌رانی به شمار می‌رود و گفته می‌شود که سرشار از منابع طبیعی است.

مطالب مرتبط