سیمونویچ: اوکراین به نقطه بازگشت‌ناپذیر نزدیک می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سیمونویچ نگران است که اگر اقدام مناسب و فوری انجام نگیرد، اوکراین به نقطه عدم بازگشت نزدیک شود

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد گفته است که در میان افزایش تنشها بین نیروهای امنیتی و جدایی طلبان طرفدار روسیه، اوکراین به "نقطه بازگشت ناپذیر" نزدیک می شود.

ایوان سیمونویچ، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، گفته است که بحران کنونی اوکراین با شرایط جنگ داخلی در یوگوسلاوی سابق در دهه ١٩٩٠ شباهت زیادی دارد.

گزارشهای رسیده از شرق اوکراین حاکی از آن است که درگیری میان نیروهای دولتی و جدایی طلبان روس تبار ادامه داشته اند. این درگیریها در هفته های اخیر دهها نفر کشته بر جای گذاشته اند.

جدایی طلبان ساختمانهای اداری دولتی در جنوب و جنوب شرق اوکراین را تسخیر کرده و از آن کشور اعلام جدایی کرده اند.

دیروز (شنبه) جدایی طلبان در منطقه دونتسک در شرق اوکراین آلکساندر بورودای را به عنوان نخست وزیر "جمهوری مردمی دونتسک" تعیین کردند.

آقای بورودای گفته است که جمهوری مردمی دونتسک درخواست عضویت در فدراسیون روسیه را خواهد داد.

آقای سیمونویچ در خصوص بحران اوکراین گفته است "من واقعا نگرانم که اگر اقدام مناسب و فوری انجام نگیرد، آن کشور به نقطه عدم بازگشت نزدیک خواهد شد."

قرار است انتخابات سراسری ریاست جمهوری در روز یکشنبه آینده (٢٥ مه) در اوکراین برگزار شود اما آقای سیمونویچ اذعان دارد که برگزاری انتخابات "بسیار مشکل" خواهد بود.

دولت مرکزی اوکراین از گفتگو با شورشیان جدایی طلب خودداری می کند و جدایی طلبان هم می گویند که آنها تا زمانی که دولت مرکزی به "اشغال" شرق آن کشور پایان ندهد با دولت وارد مذاکره نخواهند شد.

مطالب مرتبط