پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گفت‌وگو با هاجون چنگ، استاد اقتصاد دانشگاه کمبريج

پولدارها پولدارتر می شوند و فقیرها، فقیرتر نه البته در کشورهای در حال توسعه، بلکه در کشورهای پیشرفته از جمله در بریتانیا، فرانسه و آمریکا. این جان کلام دو تحقیق است، یکی فهرست سالانه هزار ثروتمند بریتانیا و دیگری کتابی پرفروش از یک اقتصاددان معروف. فهرست ثروتمندان بریتانیا که متن کاملش را روزنامه ساندی تایمز دیروز منتشر کرد نشان می دهد پولدارهای بریتانیا در عرض یکسال ۱۵ درصد به ثروتشان اضافه شده و فاصله فقیر و غنی حتی در دوران بحران و رکود هم بیشتر می شود. توما س پیکتی اقتصاددان ۴۳ ساله فرانسوی که کتابش درباره نابرابری اجتماعی یکی از پرفروشترین کتابهای جهان است می گوید برای کم کردن این فاصله باید یک مالیات بر ثروت در سراسر جهان وضع کرد. از چه راهی می توان فاصله طبقاتی را در دنیا کم کرد؟

هاجون چنگ، استاد اقتصاد دانشگاه کمبریج، مشاور پیشین بانک جهانی، بانک سرمایه گزاری اروپا و بانک توسعه آسیاست. او مولف ۱۴ کتاب، از جمله کتاب های پرفروشی است مثل "اقتصاد، یک دفترچه راهنما" و "۲۳ چیز درباره سرمایه داری که به شما نمی گویند". پیشتر با او مصاحبه کردیم و از او پرسیدیم برای کاهش نابرابری و اختلاف طبقاتی چه می توان کرد؟

ویندوز میدیا پلیر نسخه ۹

فلش پلیر نسخه ۹.۰.۱۱۵.۰ برای پخش ویدیوی فرمت h.۲۶۴

اگر مشکلی با تماشای ویدیوها داشتید با ایمیل persian@bbc.co.uk با ما تماس بگیرید یا از طریق صفحه تماس با ما پیام خود را ارسال کنید