بازداشت پیوندان فرد کشته‌شده تاجیک در سوریه

سوریه حق نشر عکس AFP
Image caption در سوریه مخالفان علیه حکومت بشار اسد می‌جنگند

نهادهای انتظامی تاجیکستان برخی از ساکنان شهر اسفره، در ولایت سغد را برای مساعدت به انتقال اتباع تاجیک به جبهه نبردهای سوریه بازداشت کرده‌اند.

این خبر را روز دوشنبه 19 ماه مه جمال‌الدین صدرالدین‌اف، سخنگوی وزارت امور داخله تاجیکستان در صحبت با بی‌بی‌سی تایید کرد و افزود که این افراد عمدتا از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

وی گفت که محمدفاضل تاشبالته‌یف، یکی از افراد بازداشت شده از سال 2009 عضو سازمان ممنوع “انصارالله” و عضو حزب نهضت اسلامی تاجیکستان بوده است.

طبق اطلاعات مقدماتی، آقای تاشبالته‌یف برای منتقل کردن برادر خود محمدصالح به نبردهای مخالفان علیه حکومت بشار اسد در سوریه مجرم دانسته می‌شود.

محمدصالح سال 2013 به سوریه رفته و در ماه ژانویه سال جاری در نبردی در شهر حلب جان خود را از دست داده است.

به گفته آقای صدرالدین‌اف، فرد بازداشت شده ضمن مهاجرت کاری خود به روسیه با فعالان جنبش اسلامی ازبکستان که کشورهای آسیای میانه و آمریکا آنرا یک سازمان تروریستی می دانند ارتباط داشته و نقشه سرنگونی مقامات کشورهای آسیای مرکزی را تهیه کرده است.

مقامات می گویند سال گذشته آقای تاشبالته‌یف نزد فردی به نام م. نجم‌الدین‌اف، فرمانده "انصارالله" قسم یاد کرده و به نشان صداقت، برادر خود را برای جهاد به سوریه منتقل کرده است.

هرچند در باره احتمال مجازات محمدفاضل تاشبالته‌یف تا حال اطلاعی پخش نشده است، ولی قانون کیفری تاجیکستان برای مساعدت به انتقال افراد به نبردهای خارج کشور مجازات سنگینی در نظر گرفته است.

این بار نخست نیست که در تاجیکستان از مشارکت اتباع تاجیک در نبردهای سوریه اطلاع پخش می‌شود. در ماه گذشته تلویزیون دولتی تاجیکستان از مشارکت یک ساکن ناحیه اسفره در درگیریهای سوریه خبر داد.

این مطلب در برنامه "سپر" که تولید مرکز مطبوعاتی وزارت امور داخله تاجیکستان است، پخش شد و در آن گفته شد که الهام حکیم‌اف 28 ساله به طور غیرقانونی در درگیریهای سوریه مشارکت می‌کند.

همچنین خبر داده شد که نور‌الدین حکیم‌اف، برادر الهام که "عضو حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌باشد"، برای منتقل کردن همسر و کودکان الهام به سوریه مساعدت کرده است.

این در حالیست که اخیرا رسانه‌های گروهی از مشارکت حدود 200 تن از اتباع تاجیک در درگیریهای سوریه و کشته شدن برخی از آنها گزارش کرده اند.

مقامات رسمی تا حال در باره ابعاد حضور اتباع تاجیکستان در درگیری های سوریه اظهار نظر نکرده‌اند. ولی گفته می‌شود که معمولا اتباع تاجیک توسط کشورهای سوم، نظیر روسیه و ترکیه به سوریه می‌روند.

جمال‌الدین صدرالدین‌اف، سخنگوی پلیس تاجیکستان نیز امروز از ارائه آمار دقیق در این زمینه خودداری کرد و افزود که کلیه این پرونده‌ها از سوی نهادهای امنیتی تحقیق می‌شوند.

در همین حال برخی از صاحب‌نظران می‌گویند که جوانان تاجیک بر اساس عقاید مذهبی خود برای مشارکت در جهاد به سوریه می‌روند. جمال‌الدین خاموش‌اف، رئیس بخش فتوای مرکز اسلامی تاجیکستان بر این نظر است که حوادث سوریه امور داخلی این کشور است و کسی از خارج حق ندارد به آن مداخله کند.

در آغاز ماه جاری در سایتهای مربوط به جنگجویان اسلامی سوریه نواری پخش شد که در آن آتش سوزی پنج شناسنامه تاجیکی به نمایش گذاشته شد بود، اما مشخص نبود که این شناسنامه ها به چه کسانی تعلق دارند.

گفته می‌شود که صاحبان این شناسنامه‌ها به خاطر شرکت در جنگ سوریه وارد این کشور شده بودند و ادعا می‌کردند که نشانه‌های کفر باید سوزانده شوند.