ناتو: نشانه ای از عقب نشینی نیروهای روسیه از نزدیکی مرز اوکراین نیست

راسموسن حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای راسموسن گفت چنین گامی به کاهش تنش کمک خواهد کرد

ناتو و آمریکا می گویند که هیچ نشانه ای نیست از اینکه نیروهای نظامی روسیه درحال عقب نشینی از نواحی نزدیک به مرز اوکراین باشند.

پیشتر کرملین اعلام کرد که واحدهای نظامی ارتش در روستوف، بلگاراد و بریانسک به پایگاه های دایمی خود برمی گردند.

کارشناسان می گویند که عقب نشینی حدود ۴۰ هزار نیروی نظامی از مرز اوکراین به کاهش بحران در منطقه کمک می کند.

این درحالی است که نیروهای دولتی در اوکراین همچنان با جدایی طلبان هوادار روسیه که ساختمان های دولتی در جنوب و شرق را اشغال کرده اند درگیر هستند.

در اطلاعیه کرملین که در اختیار خبرگزاری‌های روسیه قرار گرفته آمده است: "در رابطه با پایان یافتن مانور نظامی در مناطق روستوف، بلگاراد و بریانسک، پوتین به وزیر دفاع دستور داده تا آن دسته از نیروهایی که در مانور حضور داشته اند به پایگاه‌های خود بازگردند."

اما کرملین اشاره ای به اینکه عقب نشینی چه زمانی انجام خواهد شد نکرد.

ژنرال آندره فو راسموسن دبیر کل ناتو گفت: "متاسفانه ما هیچ شاهدی از اینکه نیروهای روسیه عقب نشینی را شروع کرده باشند ندیده ایم. من شدیدا از این مساله متاسفم چون عقب نشینی نیروهای روسیه یک گام اول مهم برای کاهش بحران خواهد بود."

جان کربی سخنگوی پنتاگون هم به خبرگزاری رویترز گفت: "ما هیچ اثری از جابجایی های نظامی ندیده ایم."

یک مقام بلندپایه آمریکایی هم به خبرگزاری فرانسه گفت که واشنگتن خواهان مشاهده "شواهد روشن و قطعی از این حرکت پیش از هرگونه داوری در این مورد است."

روسیه در گذشته هم دو بار گفته بود از نزدیکی مرز عقب نشینی خواهد کرد.

حق نشر عکس AP

در بیانیه روز دوشنبه کرملین همچنین درخواست روسیه دایر بر اینکه کیف باید فعالیت های نظامی علیه جدایی طلبان را متوقف کند و نیروهایش را از شرق اوکراین عقب بکشد تکرار شده است.

کیف گفت درحال محک زدن گزارش ها از عقب نشینی نیروهای روسیه از مرز است اما همچنین مسکو را ترغیب کرد یک مانور نظامی هوایی در جنوب غربی روسیه در فاصله روزهای چهارشنبه تا یکشنبه را لغو کند.

کیف گفت چنین رزمایشی به تنش در اوکراین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه دامن خواهد زد.

هفته پیش دو منطقه دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین طی همه پرسی اعلام استقلال کردند.

جدایی طلبان در لوهانسک روز دوشنبه گفتند که برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۵ مه آماده نخواهند شد چرا که "غیرقانونی" است.

آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین اذعان کرد که رای گیری در بعضی حوزه ها در شرق کشور دشوار خواهد بود اما افزود: "این مساله نواحی خیلی کمی را تحت تاثیر قرار می دهد.... انتخابات برگزار خواهد شد و ما یک رئیس جمهور مشروع خواهیم داشت."

آقای پوتین از گفتگوهای مقدماتی میان کیف و بعضی از جدایی طلبان استقبال کرده و انتخابات اوکراین را "گامی در جهت صحیح" خوانده است.

با این حال خشونت ها در بعضی نواحی شرقی ادامه دارد.

وزیر دفاع اوکراین گفت که روز دوشنبه در حمله جدایی طلبان به یک ایست بازرسی در نزدیکی اسلوویانسک یک سرباز اوکراینی کشته و یک سرباز هم زخمی شد.

از زمان سقوط ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین در پی یک رشته تظاهرات انبوه و طولانی در ماه فوریه تنش میان روسیه و غرب افزایش یافته است. آقای یانوکوویچ از حمایت مسکو برخوردار بود.

طغیان در شرق اوکراین پس از الحاق کریمه به روسیه در ماه مارس قوت گرفت. کریمه یک ناحیه خودمختار در جنوب اوکراین بود.