چین خواستار گسترش همکاری امنیتی منطقه ای در آسیا شد

شی جین‌پینگ حق نشر عکس AP
Image caption شی جین‌پینگ، رهبر چین می‌گوید مشکلات آسیا را سرانجام باید آسیائی‌ها حل کنند

شی جینپینگ، رهبر چین از کشورهای آسیائی خواسته از تقویت ائتلافهای نظامی با "قدرت‌های ثالث" حذر کنند.

رهبر چین که در کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا (سیکا) که در چین در جریان است، سخن می‌گفت خطاب به کشورهای همسایه گفته "مسائل و مشکلات منطقه باید بوسیله خود آسیایی‌ها حل شوند."

این پیام آقای شی زمانی کوتاه پس از دیدار باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا از چند کشور آسیائی که بعضی از آنها با چین مناقشه دارند منتشر می‌شود.

آقای اوباما ماه گذشته از مالزی، کره‌جنوبی، ژاپن و فیلیپین دیدن کرده بود. سفر رئیس جمهور آمریکا با هدف افزایش حضور و نفوذ آن کشور در شرق آسیا صورت گرفته بود. او حمایت کشورش از فیلیپین را 'آهنین' توصیف کرده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا (سیکا) با حضور نمایندگان 40 کشور در چین در حال برگزاری است

شی جیkپینگ در سخنرانی خود گفته تقویت ائتلاف نظامی با یک شریک ثالث سودی برای بهبود روابط امنیتی در منطقه ندارد و اضافه کرده: "مسائل آسیا را باید سرانجام آسیائی‌ها تیمار کنند. مشکلات آسیا را سرانجام باید آسیائی‌ها حل کنند و امنیت آسیا باید سرانجام بوسیله آسیائی‌ها تامین شود".

رهبر چین در این سخنرانی از همه کشورهای آسیائی خواست به سهم خود در تامین امنیت نقش داشته باشند و با کنایه گفت: "یک کشور نباید در جستجوی امنیت، امنیت کشورهای دیگر را قربانی کند".

چین مدتهاست با چند کشور منطقه مناقشه‌های ارضی و بحری دارد که در ماههای گذشته شدت گرفته است.

صدها ویتنامی در در هفته‌های گذشته به دلیل حفاری‌های نفتی چین در دریای چین جنوبی، جایی که ویتنام جزو قلمرو دریایی خود می داند، تظاهرات خشونت‌آمیزی علیه چین به راه انداختند که در آن چند کارخانه چینی یا تحت مدیریت چین در خاک ویتنام به آتش کشیده شد.

فیلیپین هم به دلیل عملیات چین در دریای چین جنوبی از آن کشور به یک دادگاه بین المللی شکایت کرده است.

شی جینپینگ در مقابل نمایندگان ۴۰ کشور و سازمان بین المللی سخن می گفت که در بین آنها معاون رئیس‌جمهور ویتنام و نمایندگان فیلیپین و ژاپن هم حضور داشتند.

مطالب مرتبط