ولیعهد بریتانیا 'ولادیمیر پوتین را به آدولف هیتلر تشبیه کرد'

حق نشر عکس Getty
Image caption چارلز و همسرش برای دیداری رسمی در کانادا به سر می‌برند

ولیعهد بریتانیا رئیس جمهوری روسیه را با آدولف هیتلر مقایسه کرده است.

رسانه‌های خبری به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده‌اند که چارلز، ولیعهد بریتانیا که برای دیداری رسمی به کانادا سفر کرده، هنگام بازدید از یک موزه در محاوره‌ای خصوصی اقدام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تجزیه شبه جزیره کریمه ار کشور اوکراین و الحاق آن به خاک روسیه را مورد انتقاد قرار داده است.

این موزه شامل اسناد و یادگارهای مربوط به وقایع جنگ دوم و شرایط جهان در آن زمان از جمله ماجرای هولوکاست - کشتار یهودیان توسط آلمان نازی - است.

به گزارش روزنامه دیلی‌میل، چاپ بریتانیا، پرنس چارلز در گفتگو با مارین فرگوسون، زن هفتاد و هشت ساله‌ای که خویشاوندانش را در جریان هولوکاست از دست داد گفت: "حالا پوتین هم کمابیش مثل هیتلر عمل می‌کند." هنگام بازدید ولیعهد بریتانیا از این موزه، خانم فرگوسون برای دادن توضیحات در مورد بخش‌های مختلف، او را همراهی می‌کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption برخی تحلیلگران هم عملکرد پوتین در کریمه را یادآور اقدامات هیتلر دانسته بودند

در ماه مارس سال جاری و پس از آنکه شبه نظامیان مسلح طرفدار روسیه بر جمهوری خودگردان کریمه مسلط شدند، ولادیمیر پوتین "معاهده" انضمام ابن بخش از کشور اوکراین به خاک روسیه را با نمایندگان روس‌های ساکن کریمه امضا کرد. پیشتر یک همه پرسی در مورد تمایل ساکنان کریمه برای الحاق این سرزمین به روسیه برگزار شده و به گفته منابع روسی، رای دهندگان با اکثریت قاطع تمایل خود را به الحاق به روسیه ابراز کرده بودند.

برخی از منابع گفتند که شبه نظامیان، نفرات واحدهای ویژه ارتش روسیه بودند که جهت ایجاد تنش به کریمه فرستاده شده بودند تا دولت روسیه بتواند به بهانه مقابله با تنش و برای حفظ امنیت روس‌تباران ساکن کریمه، این شبه جزیره را تصرف کند.

شماری از ناظران این ماجرا را با اقدامات هیتلر در سال‌های منتهی به جنگ دوم جهانی مقایسه کردند که پس از "وحدت" کشور آلمانی زبان اتریش با آلمان، با ادعای حفاظت از شهروندان و منافع حیاتی آلمان، لهستان و چکوسلواکی را هم اشغال کرد.

حق نشر عکس f
Image caption هیتلر به بهانه تمایل مردمی و حمایت از منافع آلمان به تصرف کشورهای دیگر مبادرت می‌کرد

رسانه‌های خبری به نقل از خانم فرگوسون نوشته‌اند که او در جریان بازدید ولیعهد بریتانیا ماجرای اعزام اعضای خانواده اش به اردوگاه‌های آلمان نازی را شرح داد که واکنش پرنس چارلز و مقایسه ولادیمیر پوتین و آدولف هیتلر را در پی آورد.

ملکه بریتانیا رئیس کشور کانادا نیز هست و پرنس چارلز و همسرش، دوشس کورنوال، برای شرکت در مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان نازی در جنگ دوم جهانی به کانادا سفر کرده‌اند.

رسانه‌های خبری بریتانیا و کانادا تفسرهای مختلفی از اظهارات منتسب به ولیعهد بریتانیا منتشر کرده‌اند. درحالیکه ملکه بریتانیا مجاز به اظهار نظر سیاسی نیست و اعضای ارشد خانواده سلطنتی نیز معمولا از چنین اظهارنظرهایی خودداری می‌ورزند، برخی منابع خبری گفته‌اند که سخنان چارلز می‌تواند به منزله انتقاد تلویحی از واکنش ملایم غرب نسبت به الحاق کریمه به روسیه باشد. بعضی از تحلیلگران و تاریخشناسان معتقدند که مداراگری غرب در برابر سیاست هیتلر در چکوسلواکی و لهستان باعث بی‌پروایی و تصمیم او به کشورگشایی و در نتیجه، وقوع جنگ جهانی شد.

سخنان انتقادآمیز منتسب به ولیعهد بریتانیا در حالی گزارش می‌شود که قرار است او در روز ۶ ژوئن همراه با رئیس جمهوری روسیه در مراسم یادبود پیروزی متفقین بر آلمان نازی در جنگ دوم جهانی شرکت کند. این مراسم در فرانسه برگزار می‌شود.

کلارنس هاوس، محل اقامت و دفتر ولیعهد بریتانیا در لندن، از اظهار نظر در مورد گزارش مربوط به سخنان پرنس چارلز در کانادا خودداروی ورزیده و گفته است که این دفتر "در مورد اظهارات خصوصی" اظهار نظری نمی‌کند.

مطالب مرتبط