آشفتگی اوضاع پس از تیراندازی مرگبار در خاروغ

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فردی زخمی به بیمارستان به بیمارستان شهر خاروغ منتقل می‌شود (عکس از بایگانی یکی از کاربران Facebook).

وقوع یک تیراندازی در شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، منجر به مرگ سه نفر از ساکنان محلی شده و وضعیت شهر را آشفته کرده است.

به گفته منابع محلی، تیراندازی در چهار راه مرکزی شهر، در فاصله‌ای نزدیک به اداره پلیس محلی، اتفاق افتاده و دو کُشته و چهار زخمی برجا گذاشته است.

از افراد کشته‌شده به نامهای صابر و منور نام برده می‌شود که 22 تا 30 سال سن داشته‌اند. دلایل این تیراندازی مشخص نشده است.

پزشکان بیمارستان خاروغ نیز تایید کرده اند که دو نفر از افرادی که حدود ساعت 12 به وقت محلی به نشانه های جراحت از گلوله به بیمارستان منتقل شده اند، جان خود را از دست دادند. به گفته آنها، چهار نفر دیگر زخمی که امروز به بیمارستان انتقال یافته اند، در وضع وخیم قرار داشته و تخت مراقبت پزشکان هستند.

یک منبع محلی که از بیمارستان خاروغ دیدن کرده، می گوید که دو نفر از افراد کشته شده راهگذران بوده‌اند که یکی از آنها تازه از دوشنبه آمده است. وی در باره دو نفر از مجروحان گفت که یکی از ناحیه ریه و دیگری از کتفش تیر خورده است.

برخی از منابع محلی می‌گویند که نیروهای ویژه پولیس (آمان) به سمت ماشینی که در راه حرکت می‌کرد، تیراندازی کرده‌اند. بی بی سی به طور مستقل نمی‌تواند این خبر را تأیید کند. امکان تماس با منابع پلیس محلی برای ما دست نداد.

گزارشها همچنین حاکیست که در واکنش به این واقعه برخی از ساکنان محلی در نزد ساختمان اداره پلیس جمع شده و ساختمان پلیس و دو خودرو را که احتمالا به پلیس متعلق بوده، به آتش کشیده‌اند.

وی گفت: "دود غلیظی از ساختمان اداره پلیس و دادستانی و دادگاه به هوا میخیزد. عده‌ای از جوانان وارد این ساختمانها شده‌اند و اسناد را به بیرون انداخته، می‌سوزانند. مأموران پلیس در اداره پلیس نیستند، گویا فرار کرده‌اند."

در قسمتهای دیگر شهر خاروغ ظاهرا وضعیت آرام است، ولی مردم بشدت نگران هستند. شاهدان عینی می‌گویند صدای تیراندازی در محل همچنان شنیده می‌شود.

در همین حال، مسئولان حکومت ولایت بدخشان تاجیکستان وقوع ناآرامیها در شهر خاروغ را تیید کردند. دلاور خاصه بیک اف، رهبر دفتر رئیس ولایت بدخشان، روز چهارشنبه 21 مه کُشته شدن دو نفر در این ناآرامیها را تایید کرد و گفت: "در حال حاضر مسئولان ذیدخل دولتی مشغول تحقیق واقعه در شهر خاروغ هستند."

آقای خاصه بیک اف از ارائه اطلاعات بیشتر در مورد ناآرامیها و وضع کنونی شهر خاروغ، مرکز ولایت خودداری کرد.

یک منبع وزارت امور داخلی تاجیکستان گفت که صبح امروز کارمندان پلیس ویژه (آمان) در شهر خاروغ عملیات بازداشت افراد متهم به قاچاق مواد مخدر را انجام می‌دادند.

به گفته او، نیروهای ویژه پلیس تلاش داشتند ماشینی را متوقف کنند، ولی خودرو به راه خود ادامه‌ داد. در واکنش به این امر، نیروهای پلیس به سوی ماشین شیلیک کردند.

مطالب مرتبط