ارتش تایلند با کودتا قدرت را در دست گرفت

حق نشر عکس f
Image caption نیروهای ارتش ساختمانی را که مذاکره رهبران سیاسی تایلند در آن جریان داشت محاصره کردند

فرمانده ارتش تایلند در بیانیه‌ای که از طریق تلویزیون رسمی این کشور پخش شد اعلام کرده است که ارتش قدرت را با انجام یک کودتای نظامی در دست گرفته است.

ژنرال پرایوث چان اوچا، رئیس ستاد ارتش تایلند گفته است که دولت این کشور منحل و قانون اساسی به حالت تعلیق درآمده است.

او در ادامه وعده داد که ارتش ضمن حفظ نظم در کشور اقدام به اجرای اصلاحات سیاسی خواهد کرد.

کابینه دستور دارد که به ارتش گزارش دهد. همچنین طبق دستور حاکمان نظامی تایلند پخش کلیه برنامه ها از تلویزیون قطع شده، تجمعات سیاسی ممنوع اعلام شده و مقررات منع رفت و آمد از ساعت ۱۰ شب الی ۵ صبح به وقت محلی اجرا می‌شود.

این کودتا پس از ماه‌ها تنش و درگیری در این کشور اتفاق می‌افتد، تنش‌هایی که سرانجام روز سه‌شنبه، ۳۰ اردیبهشت، ۲۰ مه، به برقراری حکومت نظامی منجر شد.

درگیری‌ها از یک سال پیش، هنگامی که یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر سابق مجلس عوام را منحل کرد، آغاز شد.

معترضان ماه هاست که با برپایی تظاهرات سراسری و پی در پی ضمن ابراز مخالفت با دولت جاده‌های اصلی بانکوک را مسدود کرده اند.

حق نشر عکس d
Image caption ژنرال پرایوث چان اوچا، رئیس ستاد ارتش تایلند (وسط) در تلویزیون اعلام کرد که ارتش قدرت را دست گرفته است
حق نشر عکس x
Image caption اقدام ارتش موجب رضایت مخالفان دولت شد که از ماه نوامبر در مرکز بانکوک جمع شده و تظاهرات برپا کرده‌اند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حضور نیروهای ارتش در مرکز بانکوک پس از شش ماه تلاطم سیاسی تعجب آور نیست

در همین حال رهبران و نمایندگان هفت حزب اصلی تایلند روز چهارشنبه، به دعوت ژنرال پرایوث چان اوچا، برای مذاکره جهت خاتمه دادن به تنش سیاسی این کشور در جلسه‌ای حضور یافتند.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در بانکوک می‌گوید نیروهای ارتش یک باشگاه ارتش را که مذاکرات در آن برای دومین روز ادامه داشت، محاصره کردند.

پس از محاصره محل مذاکره توسط نیروهای ارتش، بعضی از شخصیت های مهم سیاسی از جمله ساتپ تاگسوبان، رهبر مخالفان و جاتوپورن پرومپان رهبر هواداران دولت از آنجا انتقال یافتند.

هفته گذشته، دادگاه قانونی اساسی تایلند یینگلاک شیناوات، نخست وزیر و چند تن از اعضای دولت او را به اتهام اقدام غیرمجاز در برکناری یک کارمند ارشد دولت برکنار کرد و تا زمان برگزاری انتخابات جدید، اداره امور به کفیل نخست وزیری سپرده شده است.

تایلند از سال ٢٠٠٦ و اقدام ارتش در برکناری تاکسین شیناوات، نخست وزیر وقت و برادر خانم یینگلاک، گرفتار بحران سیاسی بوده است.

مطالب مرتبط