در حوزه‌های رای‌گیری بریتانیا: سلفی نگیرید

حق نشر عکس
Image caption دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در حال گرفتن سلفی در کمپین انتخاباتی

به کارمندان حوزه‌های رای‌گیری انتخابات پارلمان اروپا و شوراهای محلی در بریتانیا گفته شده است که مانع سلفی‌ گرفتن رای‌دهندگان شوند.

سلفی به عکس‌هایی گفته می‌شود که مردم معمولا با دوربین‌های دیجیتال و تلفن همراه از خود می‌گیرند.

گرفتن سلفی بر اساس قوانین بریتانیا غیرقانونی نیست اما در این انتخابات، رای دهندگان نمی‌توانند در حوزه‌ها از خود عکس بگیرند.

کمیته انتخابات نگران است که انتشار این عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی، محرمانه بودن رای مردم را نقض کند و عمدا یا سهوا باعث آشکار شدن آرا شود.

کسی که رای دیگران را افشا کند ممکن است به پرداخت ۵ هزار پوند (بیش از ۸ هزار دلار) جریمه یا شش ماه زندان محکوم شود.

به بعضی کارمندان حوزه‌های رای گیری آموزش داده شده که سلفی چیست و وقتی کسی را مشغول گرفتن عکس می‌گیرند، چه کار کنند.

یکی از مجریان برگزاری انتخابات در شرق انگلستان به بی‌بی‌سی توضیح داد: "به کارمندان گفتیم اگر کسی را مشغول گرفتن سلفی دیدند از او بخواهند عکس را پاک کند. اما نباید برای گرفتن تلفن از دستشان، با آن‌ها کشتی بگیرند."

اما جان ترنر، مدیر انجمن مجریان انتخابات می‌گوید هیچ قانونی وجود ندارد که گرفتن سلفی را در داخل حوزه‌های رای گیری ممنوع کند.

آقای ترنر گفته قوانین انتخابات قدیمی است و باید متناسب با تغییرات قرن ۲۱ بازبینی شود.

حق نشر عکس
Image caption بر اساس قانون افشای رای جرم است اما گرفتن سلفی غیرقانونی نیست

دو انتخابات در یک روز

انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا و شوراهای محلی در انگلستان و شمال ایرلند امروز، پنج شنبه ۲۲ مه، در حال برگزاری است.

مردم بریتانیا برای انتخاب ۷۳ نماینده این کشور در اتحادیه اروپا امروز پای صندوق رای رفتند. رای گیری تا ساعت ۲۲ شب به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

همچنین در کنار این انتخابات، چهار هزار و ۲۱۶ نماینده شوراهای محلی هم انتخاب می‌شوند که نیمی از آن‌ها در لندن، پایتخت بریتانیا هستند.

جدایی یا وصال از اروپا

در سراسر اروپا، دو کشور بریتانیا و هلند زودتر از سایر کشورها رای‌گیری می‌کنند.

این دوره انتخابات در بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است؛ چون در چند سال اخیر، احزاب خواهان جدایی از اتحادیه اروپا محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) به رهبری نایجل فاراژ بزرگترین حزبی است که به دنبال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

آقای فاراژ و هم‌حزبی‌های او اعتقاد دارند که پیوستن کامل به اتحادیه اروپا باعث سرازیرشدن نیروی کار از کشورهای اروپای شرقی و عقب ماندن اقتصاد بریتانیا می‌شود.

در مقابل نیک کلگ، رهبر حزب لیبرال دمکرات که در حال حاضر معاون نخست‌وزیر بریتانیاست اعتقاد دارد ماندن در اتحادیه اروپا تجارت را برای بریتانیایی‌ها آسان‌تر می‌کند و کار و رونق اقتصادی بیشتر به همراه می‌آورد.

حزب محافظه‌کار بریتانیا که در حال حاضر با حزب لیبرال دمکرات دولت ائتلافی تشکیل داده است، از سال‌ها پیش خواستار اصلاحاتی در اتحادیه اروپا بوده است. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا و رهبر این حزب قول داده است که اگر در انتخابات سال آینده مجلس بریتانیا، اکثریت را به دست بیاورد، رفراندومی درباره ماندن در عضویت در اتحادیه اروپا برگزار کند.

مطالب مرتبط