رحمان خواستار مجازات 'عاملان ناآرامی' در خاروغ شد

ساختمان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پولیس می‌گوید جوانان محلی برخی از ساختمانهای دولتی را در خاروغ به آتش کشیده‌اند

به دنبال ناآرامیهای روز گذشته در خاروغ، مرکز استان بدخشان، رئیس جمهوری تاجیکستان جلسه‌ای کاری با راهبران ساختارهای قدرتی این کشور برگزار کرده و در این جلسه خواستار کشف و مجازات عاملان ناآرامیهای دیروز در این شهر شده است.

در این جلسه که صبح روز پنج‌شنبه‌ 22 مه برپا شد، امامعلی رحمان مسائل مربوط به "زیر نظارت قطعی گرفتن وضع جنایی در شهر خاروغ، دستگیر نمودن قاچاقچیان مواد مخدر و معتدل سازی وضعیت" را بررسی کرده است.

آن گونه که تارنمای رسمی ریاست جمهوری می‌نویسد، آقای رحمان به مقامهای امنیتی و پلیس "دایر به آموزش همه‌جانبه حادثه رخداده و به جوابگری کشیدن گنهکاران" سپارشهای مشخص داد.

همچنین با دستور رئیس جمهور یک گروه کاری متشکل از مقامهای دادستانی کل، وزارت امور داخلی و کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان به رهبری شیرعلی خیر‌الله‌یف، یاور رئیس جمهور در مسائل امنیت ملی، تأسیس و به خاروغ اعزام شده است.

به گفته منابع ریاست جمهوری، آقای رحمان صبح امروز همچنین مکالمه‌ای تلفنی با شادیخان جمشیداف، استاندار بدخشان، انجام داده و گزارش او را از وضع ولایت شنیده است.

وی به استاندار بدخشان دستور داده است که "برای معتدل نمودن وضع بمیان آمده چاره‌های مؤثر ‌اندیشیده شود. تأکید گردید که وضعیت در شهر باید تحت نظارت مقامات حاکمیت دولتی قرار داشته باشد و والایت قانون بی‌چون و چرا تأمین گردد."

"تیر‌اندازی از جیپ سیاه"

در همین حال، وزارت امور داخلی تاجیکستان، با پخش اطلاعیه ای، خبر داده است که عملیات روز گذشته در خاروغ برای بازداشت منور شنبه یف، یک فرد مظنون در قاچاق مواد مخدر صورت گرفته است. ولی در جریان عملیات او و همراهانش به سوی کارمندان پلیس تیراندازی کرده‌اند که در نتیجه، چهار کارمند پلیس زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فردی زخمی به بیمارستان خاروغ منتقل می‌شود (عکس از بایگانی یک کاربر فییسبوک)

آنگونه که تارنمای رسمی وزارت امور داخلی تاجیکستان خبر داده، عملیات برای بازداشت آقای شنبه یف زمانی صورت گرفت که او با دو تن از همراهانش سوار یک ماشین "جیپ" سیاه از نزد بنای حکومت شهر خاروغ به سمت ساختمان شعبه پلیس شهر در حرکت بودند.

در این جا کارمندان پلیس تلاش کرده‌اند، ماشین او را نگاه دارند: "اما شنبه یف ماشین را منع نکرده، به بالای کارمندان شعبه مذکور رانده، با ماشین خدمتی برمیخورد."

"در این حالت از اتوموبیل او خدایخان اف صابر، سال تولدش 1976، زاده و ساکن خاروغ بالا و عبدالرسول اف فریدون، سال تولدش 1974، ساکن شهر خاروغ با استفاده از سلاح آتش فشان به طرف کارمندان پلیس مقاومت نشان داده، یک چند بار تیر خالی می‌کنند."

وزارت امور داخلی می‌گوید که در این تیراندازی دوید نیازبیک اف و خوشوقت کُشن بیک اف، دو کارمند شعبه پلیس محلی، و همچنین معروف زیورشایف و علیشاه همرایف، دو عضو نیروی ویژه پلیس، مجروح شده‌اند. سپس، در تیراندازی کارمندان پلیس به سوی این افراد صابر خدایخان اف کُشته شده و دو تن دیگر مجروح و در بیمارستان بستری شده‌اند.

این حادثه خشم شمار زیادی از جوانان محلی را برانگیخته و به گفته پلیس آنها نخست ماشین خدمتی پلیس و سپس بناهای شعبه پلیس محلی، دادستانی و دادگاه ولایت بدخشان را به آتش کشیده‌اند. بی‌نظمی در شهر 3-4 ساعت ادامه‌ یافته است و معترضان ماشینهای آتش نشانی را نیز اجازه نزدیک شدن به بناها نداده‌اند.

در اطلاعیه پلیس آمده است: "هنگام بی‌ترتیبیها و گرفتن پیش راه ازدحام گروه آدمان در نزد شعبه پلیس شهر خاروغ، کارآموز شعبه مذکور عشوراف گوهر یارمحمداویچ، سال تولدش 1991، ساکن شهر خاروغ، جراحت وزنین جسمانی برداشته، در بیمارخانه ولایتی هلاک گردید."

"عملیاتی که شهر را آشفته کرد"

وزارت امور داخلی می‌گوید پیگرد قانونی منور شنبه یف به اتهام قاچاق مواد مخدر پس از آن شروع شده که یک فرد بازداشت شده در باره دست داشتن او در این جرم اطلاع داده است.

شیرین بیک شیرینبیک اف، ساکن ناحیه شغنان، روز 20 مه در ناحیه ونج به اتهام قاچاق مواد مخدر (16 کیلوگرم حشیش و بنگدانه) بازداشت شده است. پلیس می‌گوید که در جریان بازجوی آقای شیرینبیک اف وی اقرار کرده که این مواد را از منور شنبه یف دریافت کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طبق اطلاعیه پلیس، عملیات دیروز دو کُشته و شش زخمی برجا گذاشته است

در اطلاعیه پلیس آمده است: "در نتیجه گذراندن عملهای تفتشاتی او در نشاندادش بیان کرد که یک هفته پیش شهروند شنبه یف منور، سال تولدش 1972، با یک اتومبیل "جیپ" رنگش سیاه آمده، به او این مقدار مواد مخدر را داده، فرموده است که به شهر دوشنبه انتقال دهد که او را در آن جا انتظار می‌شوند."

پلیس می‌گوید که شهادت آقای شیرینبیک اف در حضور وکیل مدافع و افراد خالص گرفته و فیلم برداری هم شده است. یک روز پس از این، کارمندان پلیس محلی عملیات برای بازداشت آقای منور را انجام داده‌اند، عملیاتی که به آشفتگی در شهر دامن زد.

آن گونه که از اطلاعیه پلیس برمی‌آید، در این عملیات دو نفر کُشته شده‌اند که یکی از آنها کارآموز شعبه پلیس محلی بوده است. اما روز گذشته گزارش شده بود که در این عملیات دستکم سه نفر کُشته و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند. همچنین، در این واقعه چهار کارمند پلیس و دو تن از افراد مظنون در قاچاق مواد مخدر مجروح شده‌اند.

شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، طی سالهای اخیر محل درگیریهایی مرگبار بوده است. در عملیات مشترَک نیروهای دولتی تاجیکستان در اواخر ماه ژانویه سال 2012 که پس از کُشته شدن یک مقام امنیتی ولایت در این شهر صورت گرفت، بیش از چهل نفر کُشته شدند.

این عملیات نیز که به گفته مقامات دادستانی برای بازداشت چهار فرمانده بانفوذ مخالفان پیشین در این ولایت انجام شده بود، به اعتراضات گسترده مردم محلی دامن زد.

دادستانی کل تاجیکستان آن زمان اعلام کرده بود که طالب بیک ایامبیک اف، محمدباقر محمدباقراف، امامنظر امامنظراف و یادگار محمدسلم اف به ارتکاب جرایم متعددی، از جمله تأسیس گروههای جنایی، حمل غیرمجاز اسلحه و قاچاق مواد مخدر، متهم می‌شوند.

یک ماه پس از آن عملیات امامنظر امامنظراف، یکی از این فپرماندهان، در منزلش در شرایط مشکوک کُشته شد. اما با گذشت دو سال از آن زمان دادستانی هیچ یکی از سه فرد دیگر متهم به ارتکاب جرایم مختلفی را بازداشت نکرده است.

مطالب مرتبط