ارتش تایلند بیش از یکصد سیاستمدار را 'احضار کرد'

حق نشر عکس Getty
Image caption با وجود برقراری حکومت نظامی تظاهرات علیه کودتای ارتش ادامه داشته است

ارتش تایلند یک روز پس از کسب قدرت گروهی از سیاستمداران و شخصیت‌های سیاسی متنفذ این کشور را احضار کرده است.

روز جمعه، ۲ خرداد (۲۳ مه)، ژنرال پرایوث چان اوچا، فرمانده ستاد کل ارتش این کشور تمامی اعضای دولت برکنار شده، از جمله یینگلاک شیناوات، نخست وزیر سابق و جمعی از شخصیت‌های سیاسی متنفذ این کشور را به محل ستاد ارتش احضار کرد.

روز گذشته، ارتش تایلند در یک کودتای نظامی بدون خونریزی دولت غیرنظامی را برکنار کرد و زمام امور را در دست گرفت. فرمانده کل ارتش تایلند دلیل این اقدام را بازگرداندن آرامش و ثبات و فراهم کردن زمینه مساعد برای حل و فصل بحران سیاسی این کشور عنوان کرد.

علاوه بر فعالان و اعضای احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی، اعضای خانواده‌های تایلندی دارای نفوذ در صحنه سیاست این کشور نیز از جمله کسانی بودند که روز جمعه در ستاد ارتش حاضر شدند. براساس برخی گزارش‌ها، خانم شیناوات و چند تن از همکاران ارشد او آزاد نیستند و ظاهرا در محل نامعلومی تحت نظر ارتش قرار دارند اما این خبر رسما توسط منابع نظامی تایید نشده است.

همچنین، گفته می‌شود که رهبران احزاب و گروه‌های موافق و مخالف دولت در بازداشت هستند و هنوز آزاد نشده‌اند. به دستور ارتش، بیش از یکصد و پنجاه تن از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی تایلند هم تا اطلاع بعدی ممنوع‌الخروج شده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption گفته می‌شود شیناوات و برخی همکاران نزدیک او تحت نظر هستند

کودتای ارتش چند روز پس از صدور رای دادگاه قانون اساسی تایلند به برکناری یینگلاک شیناوات روی داد در حالیکه طرفداران و مخالفان نخست وزیر برکنار شده تاکید داشتند که به تظاهرات خیابانی برای دستیابی به اهداف خود ادامه خواهند داد. در مقابل، ارتش مقررات حکومت نظامی را به اجرا گذاشته که از جمله شامل ممنوعیت خروج تجمع‌کنندگان سیاسی از محل‌های فعلی حضور آنها با هدف راهپیمایی یا تظاهرات است. ارتش نگران آن است که تظاهرات گروه‌های مختلف ممکن است به درگیری خیابانی منجر شود.

قرار است پرایوث چان اوچا روز جمعه در دیدار با پادشاه تایلند، دلایل ارتش در برکناری دولت و به دست گرفتن قدرت را برای او شرح دهد. براساس یک قانون قدیمی در تایلند، ارتش حق دارد در صورت به مخاطره افتاده ثبات امنیت کشور، دست به اقدام بزند. پادشاه تایلند از موقعیت و محبوبیت قابل توجهی در میان مردم و اکثر جناح‌ها و احزاب سیاسی برخوردار است هر چند مخالفان خانم یینگلاک شیناوات او و حامیانش را به عدم وفاداری لازم به شخص پادشاه متهم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، حضور نظامیان در سطح پایتخت چندان زیاد نیست در حالیکه مخالفان کودتا دیده می شوند که نوشته هایی علیه اقدام ارتش در دست دارند.

اقدام ارتش در برکناری دولت غیرنظامی واکنش خارجی را نیز در پی آورده و ایالات متحده، ژاپن و استرالیا نسبت به تحولات تایلند و ورود ارتش به صحنه سیاست ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption ظاهرا پرایوث خواسته است راه خروج از بحران سیاسی را نشان دهد

این دومین بار طی هشت سال گذشته است که ارتش تایلند، که در دهه‌های قبل بارها به کودتای نظامی دست زده بود، دولت انتخابی را برکنار کرده و اداره امور را در دست گرفته است. در سال ۲۰۰۶، در حالیکه دولت به رهبری تاکسین شیناوات، برادر یینگلاک، با تظاهرات و تجمع اعتراضی مخالفان مواجه بود، ارتش دولت را برکنار کرد. آقای شیناوات، که بازرگانی ثروتمند بود، بعدا به اتهام فساد مالی و سوء استفاده از قدرت تحت پیگرد قرار گرفت اما توانست از کشور بگریزد و در حال حاضر در خارج اقامت دارد.

وی به اجرای سیاست‌هایی در حمایت از طبقات فرودست و به خصوص روستائیان کم درآمد شهرت داشت و با وجود دوری از کشور، طی هشت سال گذشته، احزابی با عناوین متفاوت اما سیاست‌هایی مانند آقای شیناوات، توانسته‌اند با برخورداری از حمایت این بخش از جامعه تایلند، حضوری موثر در صحنه سیاسی داشته و گاه دولت را در دست گرفته‌اند.

مخالفان این سیاست را احزاب متکی به طبقات متوسط و ثروتمند شهری تشکیل می دهند که طی این سال ها، چند بار قدرت را در دست گرفته اند. رقابت این دو گروه معمولا با تجمع های گاه خشونت‌آمیز خیابانی همراه بوده است. از حدود شش ماه پیش، تجمع اعتراض آمیزی علیه دولت یینگلاک شیناوات در جریان بوده و بحران سیاسی آثاری نامطلوب بر اقتصاد تایلند داشته است.